Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Światłowód na ulicy, brak możliwości podłączenia Orange/Nexera


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 16
  • 0

Światłowód na ulicy, brak możliwości podłączenia Orange/Nexera

Dzień dobry. Od 1.5roku walczę z Orange i Nexerą o podłączenie mojej firmy pod istniejący światłowód na ulicy. W Orange mam DSL 10/1 od wielu lat. Nexera jakieś 1.5 roku temu wieszała na słupach ENEA światłowód i oczywiście moja firma została pominięta. Od tego czasu co kilka tygodni nieskutecznie próbuję się doprosić zarówno Orange jak i Nexery o jakiekolwiek działanie. Problemem nie do przejścia okazało się to, że firma znajduje się pod adresem ul. Półwiejska 2 (bez numeru lokalu) a na innej działce jest dom mieszkalny też pod adresem ul. Półwiejska 2 (z numerami lokali). Pierwsza próba podłączenia przez Nexerę wyglądała tak, że panowie pojechali do tego domu i zadzwonili do mnie, że mają zlecenie na tamten dom i nie mogą mnie podpiąć, ale podjechali i stwierdzili, że można pewnie dałoby radę podpiąć ale to trzeba by albo załatwić służebność od sąsiadujących działkowców (bo przecinamy narożnik nad wejściem na działki) albo postawić słup na naszej działce by nie był za duży nawis (bo światłowód wisi pod elektrycznym), i na tym zakończyli wizytę. Gdy drugi raz po rozmowie z Orange mieli przyjechać i wyjaśnieniu o który numer działki chodzi, już nawet nie przyjechali tylko telefonicznie stwierdzili, że nie mogą tego podłączyć bo mają zlecenie na tamten dom. Składałem kilkukrotnie wniosek o dorejonizowanie w Orange, i ostatnim razem poprosiłem o numer tego wniosku bo Nexera twierdziła, że Orange ani razu nie wystąpił do nich o dorejonizowanie. Dzisiaj na infolinii nie chcieli nawet żebym go podawał więc krew w piach, twierdząc, że tylko pod numerem 2 jest wstrzymana możliwość sprzedaży. Pragnę nadmienić, że domów i firm podpiętych pod ten światłowód na ulicy jest zaledwie kilka a, gdy realnie ktoś potrzebuje to jest ignorowany i zbywany.
Nexera po kilku mailach przestała odpisywać, a jak jeszcze odpowiadali, to zrzucali winę na Orange, że nie wystąpili o dorejonizowanie, teraz mam już nawet numer tego dorejonizowania, więc faktycznie chyba został złożony. W Orange kilkunastokrotnie obiecywano mi, że ktoś się zajmie tą sprawą i ze mną skontaktuje - ani razu nikt nie podjął działania ani próby kontaktu ze mną.
Czy może ktoś doradzić w jaki sposób mam to ugryźć? Nasza firma istnieje 30 lat na rynku, na naszej działce nawet Orange ma studzienkę ze światłowodem, na słupach przy ulicy jest światłowód, ale nie ma kto tego podłączyć. Z góry dziękuję za rady. Pozdrawiam

9 ODPOW. 9

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13327
  • 54656
  • 642

Światłowód na ulicy, brak możliwości podłączenia Orange/Nexera

@Dawid_KWidzę kilka problemów. Najważniejszy to to, że sieć jest operatora Nexera. Oni na swojej sieci nie świadczą usług dla biznesu. To najważniejsze.

Drugie to niezgodność adresów i to operatorzy powinni się między sobą dogadać, a chyba nie chcą.

następnie to usłużność gruntu na podwieszkę, czy postawienie dodatkowego słupa-dodatkowe koszty...

Kolejne to to, czego MY nie wiemy, a operatorzy nie powiedzą...

Temat trudny i sam tego nie załatwisz. Jedno co polecam, to pismo odo Orange na adres korespondencyjny w Skierniewicach z mapami i pełnym wyjaśnieniem problemu. Spokojnie i rzeczowo. Do wiadomości Nexera mailowo.

Orange Polska S.A.

ul Jagiellońska 34,

96-100 Skierniewice

Z dopiskiem: inwestycje FTTH


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 16
  • 0

Światłowód na ulicy, brak możliwości podłączenia Orange/Nexera

Ten pierwszy monter z Nexery, który fizycznie był u nas na miejscu podpowiedział mi jak sprawa wygląda, czyli:

1 - Pierwsza opcja słup z prawej strony z tą "czarną puszką" i zwiniętym światłowodem (z którego też idzie do nas prąd) po naszej stronie ulicy - służebność działkowców jestem w stanie załatwić bo już o tym rozmawiałem i nie robią problemów zwłaszcza, że tylko nad wejściem a nie nad czyjąś działką.

2 - Druga opcja czyli słup po lewej stronie z "czarną puszką" i zwiniętym światłowodem - tutaj konieczność przejścia nad ulicą i pewnie dodatkowy słup przydałby się gdzieś pośrodku dla zmniejszenia nawisu. Postawienie go to koszt kilkuset złotych (mam znajomego pana co takie rzeczy robi i wstępnie już na ten temat rozmawiałem) i tylko na zgłoszenie (bez pozwoleń na budowę) bo teren jest nasz.

 

Uczciwie powiem, że jestem w stanie pokryć wszelkie koszty. Ba, obsypię złotem tego, kto mi to podepnie 🙂

Co do adresu to Orange twierdzi, że nie ma jak w zamówieniu do Nexery wpisać numeru działki a podając sam adres, sytuacja wychodzi jak w wymienionych wyżej przypadkach. Jakieś stare przedwojenne numeracje, gdzie nie było ulic i stąd nieprawidłowości ale jednak telefon i DSL od kilkunastu lat mamy z Orange i działa.

Mało tego, panowie z Nexery stawiali sobie samochód na naszym terenie w czasie, gdy zawieszali całą sieć na słupach, kto by się spodziewał, że projektant pominął akurat to miejsce.

 

Od jutra zaczynam pisać pismo, częściowo mam już mapki bo wyjaśniałem Nexerze, ale przestali odpisywać.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13327
  • 54656
  • 642

Światłowód na ulicy, brak możliwości podłączenia Orange/Nexera

@Dawid_KPomysł ze słupem słuszny, uzyskanie usłużności również. Kwestia tylko, aby się operatorzy dogadali w sprawie samego dorejonizowania, jak i adresów, bo to Nexera daje adres jako "w zasięgu", a Orange dodaje go do swojej bazy danych. Ważne też, aby myśleli o tym samym adresie, a nie o różnych z dziwnych powodów źle opisanych


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2036
  • 5543
  • 186

Światłowód na ulicy, brak możliwości podłączenia Orange/Nexera

A próbowałeś złożyć zamówienie na numer działki w formacie Półwiejska D84/2 (to tylko przykładowy numer). Możliwe że zaewidencjonowane to jest właśnie po numerze działki.

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 16
  • 0

Światłowód na ulicy, brak możliwości podłączenia Orange/Nexera

Tak, nawet w formularzach na stronie Orange jest wymagane wpisanie numeru lokalu i zdaje się, że widniejemy jako LU1 czyli lokal usługowy. I pod tym adresem jest wstrzymana możliwość sprzedaży, pod każdym innym sprzedaż jest możliwa według pani na infolinii.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2579
  • 9267
  • 46

Światłowód na ulicy, brak możliwości podłączenia Orange/Nexera

@Dawid_K jeśli w bazie Orange figurujesz jako LU1 to znaczy że Nexera przekazała im taki adres. Tak są opisywane lokale użytkowe w projekcie wykonawczym i zawsze posiadają jakiś adres. Ale to już chyba ustalili jeśli był monter. Z tego co piszesz podłączenie Ciebie wymaga większego zakresu prac który nie wykonują instalatorzy Orange. To może zrobić tylko inwestor który budował sieć czyli Nexera jeśli dobrze rozumiem. Pytanie tylko dlaczego nie przygotowano do Ciebie linii wiedząc że to firma? Klienci biznesowi mają najwyższy priorytet prac. Szkoda że ich nie przypilnowałeś jak to budowali. Wystarczyło wtedy pogadać z projektantem żeby naniusł poprawki. Chyba że celowo Cię pominął. 


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 16
  • 0

Światłowód na ulicy, brak możliwości podłączenia Orange/Nexera

@marderw życiu bym nie pomyślał, że mnie pominą, mało tego jeszcze u mnie stawiali samochód i normalnie z nimi rozmawiałem, cały happy, że będzie światło.

Faktury normalnie przychodzą na Półwiejska 2 (bez LU1 czy innego numeru lokalu) więc chyba jednak figuruję jako 2. Ale ja tyle razy już podejmowałem próbę podłączenia, że może któryś z doradców klienta to pozmieniał w systemie, stąd to LU.

Dodatkowo na naszym terenie Orange ma studzienkę z światłowodem i też z ludzmi, którzy łażą mi po terenie do tej studzienki gadałem o podłączenie ale to podobno (na razie) nie na cele komercyjne, tylko urzędy i szkoły, na dodatek w naszej studzience nie ma mufy.

Ogólnie otaczają mnie światłowody ale chyba nie jestem godzien.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2579
  • 9267
  • 46

Światłowód na ulicy, brak możliwości podłączenia Orange/Nexera

@Dawid_K to całkiem możliwe że ten kabel biegnie do szkoły czy urzędu. To było budowane z innego programu i do tego Cię nie dołącza.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13327
  • 54656
  • 642

Światłowód na ulicy, brak możliwości podłączenia Orange/Nexera

@Dawid_KKable Orange mogą być ułożone "punkt-punkt", czyli zasilają tylko wybrane obiekty użyteczności publicznej (wymienione szkoły, urzędy)

Nie mają punktów dystrybucyjnych po drodze, czyli i tak się nie ma gdzie podłączyć...

Tego typu projekty zakładają później rozbudowę w terenie i (prawdopodobnie) są ułożone z zapasem włókien, ale niestety na razie (czas karencji projektu urzędowego) nie można tego ruszyć