Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Poziom 27, Specjalista

Nowy Mój Orange

Mam taką sugestię odnośnie NMO, jakby się dało poprzez konto zgłaszać błędy, bo przykładowo u mnie wisi tymczasowy numer, czasem coś nie tak z usługami, jakby tak było klikasz i zgłoś problem, bez fatygowania czat czy infolinii i maxa, bo zgłaszanie błędów na stronie NMO też nie działa, tak jak powinno, to tak na marginesie.

wtorek w Pomysły

  • 1

    Otwarty

  • 2

    Realizowany

  • 3

    Zrealizowany

Komentarze
Poziom 29, Specjalista

@irek6311 , poważnie mówisz, że przycisk zgłaszania błędu nie działa? Aż to sprawdzę, bo o ile dobrze pamiętam, nie jest umieszczony pod konkretnymi usługami, ale działał w NMO.

wtorek

Poziom 27, Specjalista

@burebusekwyskakują błędy i zgłaszam, nadal to samo, czat też nie pomaga, max to już wcale, moja sugestia by to rozwiązała, zaraz zgłoszenie by było spersonalizowane, konkretnie, nie trzeba by tego wypisywać na czat czy tłumaczyć na Infolinii.

wtorek

Poziom 29, Specjalista

@irek6311 , wiesz ile ja zgłoszeń na to samo posłałem? Co prawda, był to etap wdrażania NMO, ale kropelka "wydrążyła" w skale dziurkę Emotikon: Mrugający Proces decyzyjny jest czasami zbyt pięknymi słówkami "słodzony" tu i ówdzie, a życie pisze swój scenariusz. Przestało mnie to kręcić.

wtorek

Poziom 27, Specjalista

Przez błędy w NMO nie mogę korzystać w aplikacji z 2 dopiero co przeniesionych numerów, błędy na NMO są, ale dlaczego tylko na portalu mam pełen dostęp do numerów sim, to duża niedogodność.

wtorek