Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Poziom 15, Komentator

Naprawienie DDNS dla IPv6 w Funbox 3.0

W routerze Funbox 3.0 jest funkcja "dynamiczny DNS". Działa OK dla konfiguracji IPv4. Po aktywowaniu IPv6 funkcja staje się niedostępna. Nawet zakładając, że prefix IPv6 przydzielany jest jednorazowo do konta Neostrady i w teorii ma być stały, operatorzy DDNS z jakiegoś powodu dodali obsługę rekordów AAAA, chociażby jako pierwszy update żeby przypisać taki prefix, lub gdy operator jednak nam go zmieni. Pomysł prosty do wdrożenia.

19-01-2022 w Pomysły

  • 1

    Otwarty

  • 2

    Realizowany

  • 3

    Zrealizowany

Komentarze
Poziom 36, Guru *

@p0wertiger 

Gdybyż to było dokładnie wiadomo jak właściwie ma działać ten IPv6 w wydaniu Orange/Neostrada, to pewnie nie musielibyśmy działać po omacku... Naturalnie popieram, i naturalnie nie liczę na sukces.🙂

20-01-2022

Poziom 11, Recenzent

Ja bym raczej zażądał raczej całkowitej naprawy tej funkcjonalności. Podane tam serwisy w większości są albo płatne albo ich nie ma.

15-02-2022

Poziom 36, Guru *

@OdoArd 

"Podane tam serwisy": co masz na myśli, jakie serwisy?

15-02-2022

Poziom 11, Recenzent

@j131 

Ok. Źle podałem: usługi

15-02-2022

Poziom 36, Guru *

@OdoArd 

Serio, nie rozumiem co masz na myśli, proszę napisz nieco obszerniej.🤔

15-02-2022

Poziom 11, Recenzent

@j131 

Aby korzystać DDNS musisz zarejestrować się w serwisach internetowych obsługujących taką funkcjonalność. Ale też muszą być obsługiwane przez FunBoxa. 

Które z tych w FunBoxie są działającymi serwisami? Sprawdzałeś wszystkie? A które z tych działających są w pełni darmowe?

Po co ma być usługa DDNS na FunBoxie skoro tak naprawdę jest bezsensowna? Ja z niej już nie korzystam od wielu lat - właśnie przez to.

Używam osobiście niezależną usługę dynu.com z własną domeną i mi świetnie działa za nie całe 10$ na rok. A tak musiałbym płacić oddzielnie za domenę i oddzielnie za DDNS.

@p0wertiger pisze, że u niego działa z IPv4. Gratulacje. Ale nie napisał z jakim serwisem/usługą?

15-02-2022

Poziom 36, Guru *

@OdoArd 

No tak, tylko że w tym pomyśle bardziej chodzi o sam mechanizm przydzielania adresu IPv6 niż o jego późniejszą propagację. Z IPv4 nie ma wątpliwości jak jest przydzielany publiczny IP (i niezależnie od idiosynkrazji konkretnych serwisów DDNS) można sobie dalej jakoś dać radę z jego propagacją, w przypadku IPv6 nie wiadomo jak to ma działać więc takie obejście problemu z DDNS jakie stosujesz w wypadku IPv4 tutaj jest trudne do implementacji. Pomysł naprawienia tej funkcjonalności w FB nie jest może panaceum ale gdyby choć to zrealizowano, może przynajmniej dałoby się racjonalnie zaplanować wdrożenie IPv6 w LAN. Twoje uwagi nadają się na zupełnie odrębny pomysł i odrębną dyskusję, także naturalnie wokół oprogramowania FB się koncentrującą. Problem jest taki, że żadne (literalnie) pomysły społeczności w zakresie poprawek funkcjonalnych w oprogramowaniu FB nie zostały wdrożone. Wobec tego nie robiłbym sobie nadziei i na realizację tego postulatu. Jednakże, IMHO, powinniśmy przynajmniej prezentować te pomysły w sposób klarowny i dobrze zdefiniowany.

15-02-2022

Poziom 11, Recenzent

@j131 

Zależy jaką maskę będzie miało/ma pod tą usługę Orange. Fajnie by było , gdyby adres IPv6 był stały, przyporządkowany do Mac Adresu routera.

A tak nawiasem to dynu.com też mi daje DDNS dla IPv6. Więc nie ma po co.

 

To lepiej zgłosić funkcjonowanie prawidłowe IPv6 dla WANa i dla LAN na FB:

IPv6 dla WANa i dla LAN na FB - Nasz Orange

 

15-02-2022