Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Poziom 17, Komentator

Funbox 3 Ustawienia WIFI

 

 

1) Standardowo sieć 2.4GHz oraz 5 GHz widnieje pod jedną nazwą SSID. Kiedyś te sieci widniały pod dwoma nazwami. Z praktyki zauważyłem na kilkunastu urządzeniach, że czasami smartfon, laptop nie chcę się przełączyć na 5 GHz pomimo, że karta sieciowa obsługuje te pasmo radiowe. Czasami pomaga rozłączenie i ponowne połączenie z siecią WIFI. W komputerach z Windowsem w ustawieniach  karty sieciowej można wymusić pasmo preferowane (5GHz) wtedy komputer powinien łączyć się w pierwszej kolejności na 5 GHz. Niestety smartfony z Androidem nie mają takiej funkcjonalności w ustawieniach. Najlepiej by było aby Orange wróciło do tego, aby standardowo sieć 2.4GHz i 5 GHz były rozdzielone pod inną nazwą.

 

2) Standardowo szyfrowanie sieci WIFI ustawione jest na WPA/WPA2 Mixed. Powoduje to problemy z urządzeniami Apple  (Macbook), niektóre SMART TV, PS4. Objawy to zrywanie co kilka minut; urządzenie nie chcę się połączyć do sieci. Szyfrowanie powinno być ustawione zawsze na WPA2. 

 

3) Standardowo szerokość kanału WIFI na paśmie 2.4GHz jest ustawione na 20 MHz. Duża cześć urządzeń nie wspiera 5 GHz więc jest podłączona na 2.4 GHz. Przy uruchamianiu usługi powinna być sugestia technika aby zwiększył szerokość kanału na 40 MHz w ustawieniach WIFI i zweryfikował prędkość na sprzęcie testowym. Zwiększenie pasma na 40 MHz może pogorszyć sytuację jeżeli w otoczeniu jest dużo sieci WIFI. Jednakże, jeżeli ktoś wykrywa mało sieci WIFI w pobliżu to zwiększenie szerokości pasma powinno zwiększyć prędkość teoretycznie o połowę. Jak ktoś mieszka w domku jednorodzinnym raczej nie odbiera sygnału WIFI od sąsiadów.

 

4) W ustawieniach WIFI powinna być wprowadzona opcja ustawienia standardu pracy układu radiowego np. na 5GHz zblokowanie na standard 802.11ac, blokada kompatybilności z 802.11b/g.

 

5) Orange powinno wprowadzić możliwość wypożyczenia routera za opłatą który ma anteny zewnętrzne. Anteny wewnętrzne na płycie głównej routera to nie jest najlepsze rozwiązanie. 

 

6) W przyszłości Orange powinno wprowadzić (może tylko dla zainteresowanych klientów - wypożyczenie lepszego routera) router z obsługą standardu WIFI 6 802.11ax.

lutego 2020 w Pomysły

  • 1

    Otwarty

  • 2

    Realizowany

  • 3

    Zrealizowany

Komentarze
Poziom 36, Guru *

Pomysł fajny i zagłosuję, ale kwestia routerów z antenami zewnętrznymi i wsparciem AX to odrębny Pomysł i kilka lat się poczeka, niestety takie routery dziś są bardzo drogie.

lutego 2020

Poziom 8, Poszukiwacz

Rozdzielanie nazw WiFi jest niepraktyczne i utrudnia automatyzację przełączania między siecią 2,4 a 5GHz, jestem przeciw. Jeśli ktoś chce sobie to rozdzielić, ma taką opcję, ale robienie z takiego ustawienia standardu nie jest dobry pomysłem.

marca 2020

Poziom 19, Pasjonat

A nie wystarczy samemu rozdzielić sieci w ust. Funbox 3.0 jest taka możliwość . ??? 

marca 2020