Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

CyberOchrona/CyberTarcza a flex


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 133
  • 234
  • 7

CyberOchrona/CyberTarcza a flex

Ze względu na absurdalnie wysokie ceny w abonamencie Orange rozważam przeniesienie kilku numerów do Flex. Mam teraz 5 numerów w abonamencie, dwa z nich używane przez dzieci. W Mój Orange włączyłem usługę CyberTarcza na moim głównym numerze - w wersji bezpłatnej w Abonament Komórkowy Plan 60, która pozwala na ochronę trzech numerów. W ramach tej usługi wyłączyłem pewne kategorie stron dla profilu dzieci oraz ograniczyłem dostępność internetu w godzinach nocnych - działa świetnie, kosztuje zero zł.

Szkopuł w tym, że do końca okresu promocyjnego zostało tylko 5 miesięcy, a zaraz po jego zakończeniu opłata za te 5 numerów wzrośnie z obecnych 100 zł do 180 zł (!) - skończy się rabat 20 zł na Plan 60 oraz rabaty po 15 zł za pozostałe 4×Plan 50. W związku z tym rozważam migrację do Flex: jeden plan 35 zł, jeden 30 zł oraz trzy po 15 zł, co da razem 110 zł. Gigabajtów wystarczy do podzielenia się w ramach grupy numerów.

Czy we Flex istnieje usługa podobna do CyberTarcza/CyberOchrona?

Alternatywnie, mogę pozostawić mój główny numer w Planie 60 wraz z usługą CyberTarcza dla trzech numerów - jednak czy numery objęte CyberTarczą mogą być we Flex?

6 ODPOW. 6

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18421
  • 52666
  • 710

CyberOchrona/CyberTarcza a flex

@muddy wszystkie usługi w Orange chronione podstawową opcją CyberTarczy. Żeby takie opcje aktywować jak masz w abonamencie, to nie spotkałem się we FLEX-ie. Natomiast jak chcesz zostawić numer w abonamencie, aby chronić ustawienia zrobić dla numerów FLEX, to nie zadziała. FLEX to inna platforma, więc numery z abonamentu nie będą widoczne dla usług abonamentowych i na odwrót. Jak zależy na takim rozwiązaniu obecnym, to sprawdź warunki przedłużenia umowy. Być może dostaniesz propozycję bez konieczności tak drastycznie podwyższonej cenie.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22116
  • 181

CyberOchrona/CyberTarcza a flex

@muddy 

Na ile można się zorientować, to we Flex takich opcji kontroli nie ma. Jest tylko z automatu ta powszechna Cybertarcza CERT. Czy da się zintegrować komercyjną wersję z Flex to wątpię, ale nawet jeśli się da to może być drogo. Trzebaby to chyba robić z poziomu CERT, co jest nie do końca zgodne z filozofią Flex; w apce nigdzie nie widzę takiej funkcjonalności.


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1623
  • 8083
  • 63

CyberOchrona/CyberTarcza a flex

@muddy CT/CO jest też w OFnK, płatne. Podejrzewam, że takiej zamiany nie przewidujesz.

BTW, CT/CO obchodzi się na przykład za pomocą darmowego Cloudflare WARP.


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 133
  • 234
  • 7

CyberOchrona/CyberTarcza a flex

Trochę orange zamieszało z nazewnictwem: chodzi o usługę, która kiedyś nazywała się CyberTarcza Mobilna i była płatna, po czym została udostępniona za darmo dla wyższych planów i to z opcją podpięcia trzech numerów (z tej korzystam), a w najnowszych planach została zamieniona w CyberOchronę - darmową usługę, ale osobną dla każdego numeru. Nie wiem, na ile "platforma" ma tutaj znaczenie, gdyż ustawienia tej usługi nie są dostępne w zwykłym Mój Orange, tylko na specjalnej stronie: https://cybertarcza.orange.pl/ i tam można w zasadzie wpisać numer telefonu, który ma być chroniony - i z tego co pamiętam, autoryzowało się to wysłanym na ten numer SMSem.

Must-have dla mnie to możliwość definiowania godzin, w jakich transmisja danych komórkowych jest dostępna dla danego numeru i w obecnej wersji usługi działa to świetnie, bo jest na poziomie sieci, a nie na poziomie aplikacji w telefonie albo np. tylko serwerów DNS które można zmienić.

Co do oferty przedłużeniowej: oferta wyjściowa (czyli to, co można wyklikać na stronie) jest w zasadzie równa kwocie, jaką będę płacił po przejściu umowy na czas nieokreślony, więc przedłużanie na takich warunkach nie ma sensu. Nie mam złudzeń, czytam doświadczenia innych osób i w zasadzie bez "groźby" zerwania umowy z wnioskiem i przeniesienie numeru nie ma co liczyć na zniżki - 20 lat stażu w sieci niewiele dla Orange znaczy 😞

 


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1623
  • 8083
  • 63

CyberOchrona/CyberTarcza a flex

@muddy Filtrowanie i blokowanie czasowe działa w oparciu o DNS, przekierowując ruch na „puste” adresy IP. Usługa jednocześnie blokuje dostęp do innych niż własne serwerów DNS, odpowiadając w ich imieniu. Wystarczy korzystać z tunelu lub z DoH aby odblokować dostęp do internetu. Pomijam możliwość dostania się do usługi po adresie IP bo to jest masochizm.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22116
  • 181

CyberOchrona/CyberTarcza a flex


@muddynapisał(-a)

Trochę orange zamieszało z nazewnictwem

...

 


Nie trochę, tylko całkowicie. I w związku z tym nie wiadomo co kto ma na myśli, a co ważniejsze czy będzie działało.

Ta całkowicie darmowa i przezroczysta CT działa we Flex normalnie. Poza manipulacją DNS ten mechanizm może też modyfikować ruting. Tak czy owak, jeśli się bardzo chce to można go obejść.

Komercyjne wersje (na ile można się po ogólnikowych opisach zorientować) działają na tej samej zasadzie, więc technicznie pewnie nie byłoby problemu z implementacją, pozostaje pytanie czy da się zamówić skutecznie. Wydaje mi się że nie. Próba aktywacji tej usługi z numeru Flex, przez wysłanie stosownego SMS, zgodnie z sugestią ze strony Cybertarczy, kończy się odpowiedzią "usługa chwilowo niedostępna". A ponieważ alternatywna metoda aktywacji zakłada logowanie na MO (co nie obejmuje numerów Flex), to nie widzę jak miałoby to dać się włączyć. Chyba że kontakt bezpośrednio z kimś z CERT w celu zamówienia komercyjnej usługi, już był tu jeden taki wątek (który zdaje się skończył się sukcesem). Ale to raczej oferta dla firm, nie dla małych grup rodzinnych. Trzeba się też liczyć z kosztem na poziomie co najmniej złotówki dziennie, jak sądzę.

 

PS. Z drugiej strony, jeśli migrujące numery będą miały usługę uruchomioną, to może po migracji nadal będzie działała? Naprawdę nie sposób to stwierdzić a priori.