Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

🌳🌷🌿 Po pierwsze energia!


Zespół Nasz Orange
  • 1130
  • 8324
  • 23

🌳🌷🌿 Po pierwsze energia!

Działalność telekomunikacyjna i – szerzej – sektor cyfrowy są bardzo energochłonne. Szacuje się, że odpowiada za ok. 4% światowego zużycia energii oraz ok. 2% globalnych emisji gazów cieplarnianych. Wraz z jego intensywnym rozwojem te wartości powoli, ale zdecydowanie rosną.


Czy to dużo, czy to mało? Z jednej strony to "tylko" 2% emisji, niewiele w porównaniu z np. transportem, rolnictwem czy budownictwem. Ale z drugiej strony to więcej niż udział Polski w światowych emisjach. Nasz kraj regularnie sytuuje się około 20 miejsca na liście największych emitentów w wielkościach bezwzględnych – i około 10 miejsca w ujęciu na osobę. Powód wysokiego miejsca Polski w tym niechlubnym rankingu podpowiada też nad czym przede wszystkim musi pracować Orange Polska, żeby minimalizować swój wpływ na klimat.


Chodzi o energię. W Polsce energia w ok. 70% powstaje z węgla, do tego dochodzi gaz, który również jest emisyjny. Odnawialne źródła energii (OZE) to ledwo 20% (nieco ponad połowa z tego pochodzi z lądowych farm wiatrowych).


We własnych bezpośrednich i pośrednich emisjach Orange Polska (tzw. Zakresy 1 i 2 emisji gazów cieplarnianych) energia odpowiada za ponad 90%. Zdecydowana jej większość zużywana jest na utrzymanie sieci i centrów danych.

 

1. Energia..png


Nie dziwi więc, że energia jest priorytetem numer 1 w strategii klimatycznej Orange Polska. Zakłada ona neutralność klimatyczną netto w 2040 roku, dziesięć lat przed celami UE. Do 2025 zredukujemy nasze bezpośrednie i pośrednie emisje własne o -65% w porównaniu do 2015. Przede wszystkim właśnie dzięki zielonej energii. W 2025 będzie ona stanowić minimum 60% naszego całego zużycia. I nie mówimy tutaj o zielonych "owijkach" dokupowanych do konwencjonalnej energii. Nasze podejście opiera się o wieloletnie umowy zakupowe bezpośrednio z producentami odnawialnej energii (tzw. umowy PPA). Pozwala to producentom na inwestycje w nowe instalacje, żeby zaspokoić potrzeby Orange zagwarantowane długoterminowym kontraktem. Ruszają właśnie pierwsze dwie farmy wiatrowe zbudowane w takiej formule w Wielkopolsce. Zapewnią ok. 9% naszego zużycia energii. To pierwszy krok.


Oczywiście nie działamy od wczoraj. Istotna jest też optymalizacja zużycia energii w naszej sieci: sprzęt, jego charakterystyka i parametryzacja, wykorzystanie Big Data w kontrolowaniu zużycia i inne. Prowadzony przez naszą Sieć Program Optymalizacji Energii to 200 inicjatyw w latach 2015-2020. Łącznie przełożyły się na oszczędność 710 GWh energii elektrycznej. Co to znaczy? To o ponad pół miliona ton emisji gazów cieplarnianych mniej. To tyle, ile emituje rocznie 50 000 przeciętnych osób mieszkających w Polsce! To głównie dzięki temu programowi emisje CO2 OPL spadły o -20% w latach 2015-2020 – pomimo ponad trzykrotnego wzrostu transmisji danych w naszych sieciach.


Energia jest poza tym źródłem emisji gazów cieplarnianych u naszych dostawców i klientów (tzw. Zakres 3 emisji). Co więcej, dzięki usługom dla klientów pozwalającym produkować energię czy redukować jej zużycie pomagamy im w zmniejszaniu ich własnych emisji. Energia, energia, wszędzie energia… Ale to już inna historia.

 

Autor: @Jacek_GREEN

#OrangeGoesGreen

 

konkurs.pngKonkurs

12 ODPOW. 12

Zespół Nasz Orange
  • 1130
  • 8324
  • 23

🌳🌷🌿 Po pierwsze energia!

Jak podobał Wam się artykuł? Coś Was zaciekawiło, zdziwiło, a może zaniepokoiło?

Śmiało można komentować 🙂


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 72
  • 605
  • 3

🌳🌷🌿 Po pierwsze energia!

@Aśka_M mnie zaskoczyło, że Orange otworzyło farmy wiatrowe. Nie widziałam na ten temat nigdzie info. Bardzo pozytywna wiadomość 🤗


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

🌳🌷🌿 Po pierwsze energia!

@Aśka_M  mnie tyle niepokoi, co i wkurza to że nadal tyle procent energii w naszym kraju produkowane jest z węgla, ja wszystko rozumiem że przemysł górniczy, że miejsca pracy, ale w końcu inne kraje odchodzą (jeśli już nie odeszły) od tego surowca więc i my musimy się przemóc. Na nic zda się ciągłe wspomaganie i dotowanie nierentownych kopalni (może się narażę części osób moją opinią ale kopalnie trzeba zamykać, a górników przekwalifikowywać). Druga sprawa to problem taniego, marnej jakości węgla z importu, tego powinno się w ogóle zakazać.

Anonim

Nie dotyczy

🌳🌷🌿 Po pierwsze energia!

@slav72  jak nie z węgla energia i ciepło, to z czego...

Złoża gazu u nas nieobecne i słońce też nie świeci tak fantastycznie jak w krajach arabskich. Jedynie wiatraki można stawiać, ale jakoś do tego się u nas nie garną, nie wiadomo czemu.

jak kopalnie zamkną wszystkie, to ceny gazu i prądu tak poszybują, że chyba trzeba będzie się wynieść z Polski. Więc pomimo że węgiel be, to jednak spaja tą naszą gospodarkę i generuje trochę zysku. Eko będziemy jak Polska się wyludni całkowicie. Tak na marginesie ten tani węgiel ma doprowadzić do nierentowności naszych kopalni. 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

🌳🌷🌿 Po pierwsze energia!

@Anonim  dlatego też w pierwszej kolejności należy zakazać importu tego taniego węgla, w drugiej zrestrukturyzować nierentowne kopalnie, a jeżeli to nie pomaga to niestety zamykać a nie dotować w nieskończoność. Wiadomo że od węgla nie da się odejść całkowicie i od razu ale od czegoś trzeba zacząć.

Anonim

Nie dotyczy

🌳🌷🌿 Po pierwsze energia!

Ja na Śląsku mieszkam i wiem co jest grane. ty zgaduję wierzysz w to co ci w TV czy innych mediach powiedzą. Śląsk od dawna jest be i tego nic nie zmieni, co do dotacji to nierentowne kopalnie z tego się nie utrzymają, sporo ich już zamknięto, zamkną i te rentowne jak fala taniego węgla się nasili, to chyba eko projekt. Ci najubożsi kupują ten najtańszy węgiel z importu, kopcą mocno, ale kto im dotacje da na lepszy węgiel czy ogrzewanie gazem, jedyna opcja to sprzedać dom i do bloku iść, będzie eko.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

🌳🌷🌿 Po pierwsze energia!

To jest moje osobiste zdanie, nie należę do osób które ślepo wierzą i ufają w to co mówią czy piszą media (więc nie zgadłeś). Osobiście nie należę do osób "bogatych", ale też nie dostałem żadnych "dotacji" tylko 8 lat temu wziąłem kredyt, zlikwidowałem "kopciucha" i przeszedłem na ogrzewanie gazowe (może nie najtańsze ale wygodniejsze) więc wystarczy chcieć (i takie jest moje zdanie na temat).

Anonim

Nie dotyczy

🌳🌷🌿 Po pierwsze energia!

Te najgorsze piece mają najubożsi, na osiedlu eko groszek jest spalany, mam 2 piece (eko groszek i gazowy) ale planuję wymiennik ciepła zrobić i dołożyć paneli słonecznych, ogrzewanie na prąd wprowadzić, bo gaz w moim domu to spory wydatek, dom bardzo duży i spore hole, nie wąskie korytarze jak to w standardzie jest.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 72
  • 605
  • 3

🌳🌷🌿 Po pierwsze energia!

Znalazłam jednak informację z dziś na temat farm wiatrowych na blogu Orange. Polecam, jest też filmik z Rzecznikiem.

 

 

________________
* Wpis poddany edycji  – moderator Kinga