Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange IoT na kartę - nowa taryfa prepaid


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 15
  • 35
  • 0

Orange IoT na kartę - nowa taryfa prepaid

@pawcuq 

Przeczytałem Twojego posta kilka razy i nie wiem czy dobrze rozumiem:

  1. Masz urządzenie, które działa w trybie LTE-M? Cat1 czy szybszym?
  2. To urządzenie działa poprawnie w Orange Free na kartę?
  3. Działa też na karcie konkurencji, ale wtedy i tak korzysta z sieci Orange?
  4. Po zmianie na taryfę Orange IoT na kartę trzeba zmienić APNa, żeby dalej działało?

Jak chodzi o zaawansowane tryby oszczędzania energii, czyli wspomniane PSM i eDRX, to nie działa w roamingu, ale w Orange Free na kartę nie sprawdziłeś przed zmianą, a w Orange IoT na kartę jeszcze nie sprawdziłeś?

 

Dobra pytam dalej 🙂 Możesz napisać jak sprawdzić, czy wspomniane PSM lub eDRX działa?

 

Jeżeli te tryby oszczędzania energii zadziałają, to jest to jakiś plus dla taryfy z IoT w nazwie. Ale jeżeli nie, to zwykłe Free wyjdzie zdecydowanie taniej - starter za 5 zł + doładowanie za 25 zł i zakup pakietu przedłużającego ważność GB za doładowanie na rok.

 

Poza tym czytam opis oferty (Orange IoT na kartę | Orange Polska) i widzę, że Środki i ich ważność z kolejnych pakietów nie sumują się., co jest niekorzystną odmianą w porównaniu z taryfą Free.

 

Ogólnie taryfa jest dość ciekawa, ale nawet bez interesowania się ofertami konkurencji można taniej użytkować urządzenie na bazie ofert Orange.

 


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 20
  • 0

Orange IoT na kartę - nowa taryfa prepaid

@marcinkk 

 

1. Masz urządzenie, które działa w trybie LTE-M? Cat1 czy szybszym?

To nie jest urządzenie konsumenckie tylko moduł uruchomieniowy z układem SARA-R422M8S (LTE-M/NB-IoT z fallbackiem do 2G + GPS) którym się "bawię" w ramach testów.

 

 

2. To urządzenie działa poprawnie w Orange Free na kartę?

Tak, moduł z kartą w taryfie "Orange Free" bez problemu loguje się do sieci Orange po LTE-M (APN ustawiony na "internet").

 

 

3. Działa też na karcie konkurencji, ale wtedy i tak korzysta z sieci Orange?

Dokładnie. Od lat jestem w PLAY więc na start kupiłem sobie prepaid od nich i moduł gdy ustawiony jest do pracy w LTE-M to nie widzi w ogóle sieci z PLAY tylko loguje się w roamingu do Orange (w trybie 2G oczywiście moduł widzi sieć z PLAY).

 

 

4. Po zmianie na taryfę Orange IoT na kartę trzeba zmienić APNa, żeby dalej działało?

Tak w formule "Orange IoT", przy domyślnym APN "internet" moduł w ogóle nie chce się zalogować do sieci Orange, po zmianie APN na "iot" loguje się bez problemu i można korzystać z Internetu.

 

 

Jak chodzi o zaawansowane tryby oszczędzania energii, czyli wspomniane PSM i eDRX, to nie działa w roamingu, ale w Orange Free na kartę nie sprawdziłeś przed zmianą, a w Orange IoT na kartę jeszcze nie sprawdziłeś?
  • Z kartą PLAY (roaming w Orange) nie udało mi się uruchomić ani PSM ani eDRX (korzystając z procedury opisanej przez producenta w rozdziale 8 dokumentu UBX-20050829 - R03 (sieć nie nadaje/przydziela PSM/eDRX)),
  • z kartą ORANGE w taryfie "Orange Free" nie testowałem PSM ani eDRX,
  • z kartą ORANGE w taryfie "IoT" niestety też nie udało się uruchomić ani PSM ani eDRX (analogiczna sytuacja jak w przypadku karty PLAY).

Kombinowałem dosyć mocno ale nie udało się... Jest spora szansa że robię coś źle - jak ktoś ma temat przepracowany to chętnie posłucham dobrych rad 🙂

 

Dobra pytam dalej :lekko_uśmiechnięta_buźka: Możesz napisać jak sprawdzić, czy wspomniane PSM lub eDRX działa?

Po ustawieniu parametrów pracy PSM lub eDRX w module (przy pomocy komend AT) w pewnym momencie sprawdza się czy sieć zezwoliła na PSM lub eDRX (gdyby sieć zezwoliła na PSM lub eDRX powinna zwrócić jeszcze wartości timerów które zostały nadane przez nią (mogą się one różnić od tych które ustawiliśmy w module - te zwrócone przez sieć nadpiszą nasze ustawienia)).
Dodatkowo mam podpięty amperomierz na USB dzięki któremu w czasie rzeczywistym widzę pobór prądu przez moduł (na slajdzie 11 i 12 fajnie jest pokazane mniej więcej jak powinien on wyglądać (co niestety nie następuje) - https://api.orange.pl/doc/ltem/2Praktyczne_aspekty_LTE-M.pdf).

 

Jeżeli te tryby oszczędzania energii zadziałają, to jest to jakiś plus dla taryfy z IoT w nazwie. Ale jeżeli nie, to zwykłe Free wyjdzie zdecydowanie taniej - starter za 5 zł + doładowanie za 25 zł i zakup pakietu przedłużającego ważność GB za doładowanie na rok.
Poza tym czytam opis oferty (Orange IoT na kartę | Orange Polska) i widzę, że Środki i ich ważność z kolejnych pakietów nie sumują się., co jest niekorzystną odmianą w porównaniu z taryfą Free.
Ogólnie taryfa jest dość ciekawa, ale nawet bez interesowania się ofertami konkurencji można taniej użytkować urządzenie na bazie ofert Orange.

Jak by to wyglądało w ujęciu miesięcznym (ile GB na miesiąc przy jakiej opłacie)? Jeśli ORANGE nie zmieni oferty to można ją uruchomić żeby działała tak samo za rok?

PS da się jakoś wygodnie cytować fragmenty postu? Gdy klikam cytuj to cytuje go w całości...

 


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 15
  • 35
  • 0

Orange IoT na kartę - nowa taryfa prepaid


@pawcuqnapisał(-a)

Jak by to wyglądało w ujęciu miesięcznym (ile GB na miesiąc przy jakiej opłacie)? Jeśli ORANGE nie zmieni oferty to można ją uruchomić żeby działała tak samo za rok?


Kluczowe jest tutaj "jeśli Orange nie zmieni taryfy", ale faktycznie, to jeżeli nie zmieni, to za rok możesz zrobić to samo. A nawet to tak działa, że możesz od razu na 3 lata przedłużyć.

 

Chyba aktualny regulamin tej usługi (Więcej czasu na Internet😞 

https://orange.binaries.pl/bw//20155/0/31349/fa1ee392-ea88-4300-9320-b5fa7ab2d5d5.pdf 

 

Doładowujesz za 30 zł, dostajesz za to 15GB i przedłużasz ważność środków na rok za 29 zł. I za rok powtarzasz procedurę. I jak to w Orange (chwała im za to): GigaBajty się sumują, czyli jak nie zużyłeś w ciągu roku, to masz na następny rok więcej. Dla IoT wystarcza. Ewentualnym problemem może być wersja IP, bo w IoT na kartę jest zawsze IPv4, ale w Free na kartę już niekoniecznie.

 

@pawcuq : Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Ja mam SIM7600E-H, czyli pełne LTE, ale poszukam w komendach AT co mają na temat PSM i eDRX.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 20
  • 0

Orange IoT na kartę - nowa taryfa prepaid


@pawcuq : Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Ja mam SIM7600E-H, czyli pełne LTE, ale poszukam w komendach AT co mają na temat PSM i eDRX.


Udało się coś podziałać z tymi tematami? 🙂


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2319
  • 9661
  • 82

Orange IoT na kartę - nowa taryfa prepaid

Hej @pawcuq

Czy skonfigurowałeś dobrze ten internet. Tutaj masz to w linku https://www.orange.pl/view/iot-na-karte

Internet w Orange IoT na kartę działa na APN o nazwie IoT. Pamiętaj, aby prawidłowo skonfigurować swoje urządzenie:

• Nazwa: dowolna
• APN: iot
• Protokół APN w kraju i roamingu: IPv4
• Reszta pól: pusta

🙂


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 20
  • 0

Orange IoT na kartę - nowa taryfa prepaid

@Pablo5tak APN jest ustawiony na "iot", gdy był ustawiony domyślnie na "internet" to nie można było ustanowić połączenia z siecią.


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2319
  • 9661
  • 82

Orange IoT na kartę - nowa taryfa prepaid

@pawcuqzerknij do tego tematu może ci coś to może: https://orange-m2m.pl/lte-m.html 🙂


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 15
  • 35
  • 0

Orange IoT na kartę - nowa taryfa prepaid


@pawcuqnapisał(-a)

@pawcuq : Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Ja mam SIM7600E-H, czyli pełne LTE, ale poszukam w komendach AT co mają na temat PSM i eDRX.


Udało się coś podziałać z tymi tematami? 🙂


Tyle, że na 500 stronach dokumentacji związanej z komendami AT do tego modułu nie znalazłem ani razu ciągu znaków "DRX". Ogólnie moduł ma tam jakieś swoje tryby usypiania, ale wygląda na to, że sam to kontroluje bez udziału sieci. Czyli w skrócie: nic o eDRX nie znalazłem, to nie pisałem 😞