Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Własny serwer DHCP i orange TV


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 9
  • 0

Własny serwer DHCP i orange TV

Posiadam własny serwer DHCP w mojej sieci domowej. Oczywiście wymaga to wyłączenia serwera DHCP na routerze orange funbox 3.0. Większość urządzeń dostaje adres IP i wszystko działa poprawnie.

Niestety, orange TV podczas konfiguracji i próby podłączenia się do modemu wyskakuje z informacją:
"Brak połączenia pomiędzy dekoderem a modemem". 

U mnie akurat własny serwer DHCP jest skonfigurowany na PiHole, ale myślę, że nie ma to znaczenia. Mam wrażenie, że orange pozwala na wyłączenie serwera DHCP na routerze, ale jednak dekoder wymaga włączenia tej funkcji. 

Czy komuś udało się skonfigurować własny serwer DHCP i podłączyć do niego dekoder orange?

Próbowałem przypisać stały adres IP w serwerze DHCP dla adresu MAC dekodera - nie pomogło

7 ODPOW. 7

Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 9
  • 0

Własny serwer DHCP i orange TV

Po kilkugodzinnym testowaniu pomyślałem, żeby podłączyć dekoder kablem i... zadziałało. Dekoder dostał IP przez nowy DHCP serwer. 

Na ten moment podejrzewam, że łączenie bezprzewodowe przed WPS ma błąd. Dekoder próbuje uzyskać adres IP bezpośrednio w serwerze DHCP na routerze. Jeżeli serwer jest tam wyłączony to nie udaje się połączyć dekodera z routerem. 

Pomysły na rozwiązanie:
1. Podpiąć kablem dekoder to routera
2. Spróbować podłączyć funbox 3 przez WIFI ale bez użycia WPS, jeśli jest to w ogóle możliwe


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 9
  • 0

Własny serwer DHCP i orange TV

Ok, kolejne informacje dla zainteresowanych. Po przypisaniu stałego IP do MAC dekodera i podłączeniu go przez ethernet adres IP jest widoczny w Orange TV > Menu Infolinii.

Oznacza to, że dekoder potrafi uzyskać IP przepisane mu przez DHCP tylko przez ethernet. Ten sam proces przez WPS niestety nie zadziała.

Dajcie znać czy znacie jakiś sposób na rozwiązanie tego problemu lub czy macie inne pomysły


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21545
  • 173

Własny serwer DHCP i orange TV

@Ananaski 

Owszem, walczyłem z tym jakiś czas temu.

https://nasz.orange.pl/t5/Pomys%C5%82y/Pe%C5%82na-specyfikacja-konfiguracji-Funbox-3/idi-p/257406

 

Generalnie dekoder musi widzieć w FB serwer DNS, inaczej się z modemem nie skomunikuje.

Jeśli skonfigurujesz swój serwer DHCP tak, żeby dekoder dostawał takie dane to zadziała.

 

Ale nie zawracałem sobie głowy łączeniem dekodera z modemem po WiFi, to moim zdaniem jest proszenie się o kłopoty.

 

Tutaj też była o DHCP w kontekście dekodera mowa:

https://nasz.orange.pl/t5/Modemy-i-routery/Stworzenie-podsieci-pod-FunBox/td-p/131861/page/4

 

U mnie dekoder jest obsługiwany przez mój serwer DHCP i wszystko działa.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21545
  • 173

Własny serwer DHCP i orange TV


@Ananaskinapisał(-a)

...
2. Spróbować podłączyć funbox 3 przez WIFI ale bez użycia WPS, jeśli jest to w ogóle możliwe


Nie, to jest niemożliwe: w dekoderze sieci nijak nie skonfigurujesz.

 

Opisz dokładnie co chcesz osiągnąć i co Ci nie działa. Nawet jeśli nie będę wiedział jak Ci pomóc to może czegoś nowego się dowiemy.

🙂

Tak jak napisałem powyżej, to nie DHCP per se jest problemem tylko informacje uzyskane z DHCP, konkretnie ustawienie serwera DNS. Jeśli serwerem DNS dla dekodera jest cokolwiek innego niż FB to wyskakuje ten błąd o którym piszesz. Mimo że IP jest przypisane prawidłowo.

😕

Nie wiem w jaki sposób to jest omijane w konfiguracjach bez FB i co wtedy wyświetla dekoder na starcie (przecież z modemem się nie komunikuje), ale ewidentnie reszta magii za to odpowiedzialna musi być ukryta wewnątrz FB. Można pewnie rzecz rozkminić analizując komunikację między dekoderem a FB ale prawdę mówiąc już mi się nie za bardzo chce, skoro wszystko działa...

 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Własny serwer DHCP i orange TV

@j131  po przeczytaniu postów @Ananaski  odnoszę wrażenie że u kolegi wszystko działa, tylko szuka dodatkowych pomysłów rozwiązań 😉


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 9
  • 0

Własny serwer DHCP i orange TV

Działa ale musiałem przekleić kabel przed drzwiami balkonowymi i żona nie jest najszczęśliwsza 😉 Jakby udało się to zrobić bezprzewodowo to by było idealnie ale chyba już się poddałem 😕 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21545
  • 173

Własny serwer DHCP i orange TV

@Ananaskinadal nie rozumiem o co właściwie walczysz, co Ci działa a co nie, ale jeśli chodzi ci o to żeby na końcu dekoder był połączony z modemem przez WiFi to nie warto o to walczyć. Po kablu będzie zawsze lepiej, nawet za cenę konfliktu z żoną.