Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

Anonim

Nie dotyczy

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@WirtualnyJak już tak chcesz, to poproś, żeby ci dali Funbox 2.0 i dostaniesz ONT.


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 133
  • 234
  • 7

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@Wirtualny, dokładnie, FunBox 3.0 ma to "zintegrowane". Jeśli chcesz bawić się we własny router, to najlepiej poprosić o FunBox 2.0. 

Co do sensowności własnego sprzętu: niewiele osób może Ci pomóc, bo mało kto chce wydawać duże pieniądze na własny sprzęt, a potem męczyć się z konfiguracją. Technicznie jest to możliwe, ale wymaga wiedzy i umiejętności, a w przypadku problemów nie masz co liczyć na wsparcie operatora.

Podpowiedź: jeśli zależy Ci np. na lepszym zasięgu WiFi niż to co udostępnia FunBox, możesz po prostu wyłączyć WiFi w FunBox i podpiąć do FunBoxa router / access point WiFi w trybie "switch" lub "bridge", czyli bez podwójnego routowania pakietów, pozostawiając DHCP na routerze Orange. Będzie to tańsze i prostsze w konfiguracji niż całkowite zastąpienie routera.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 23
  • 25
  • 0

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.


muddy napisał(-a):

Co do sensowności własnego sprzętu: niewiele osób może Ci pomóc, bo mało kto chce wydawać duże pieniądze na własny sprzęt, a potem męczyć się z konfiguracją. Technicznie jest to możliwe, ale wymaga wiedzy i umiejętności, a w przypadku problemów nie masz co liczyć na wsparcie operatora.


@muddy  Oczywiście nikt nie lubi ponosić dodatkowych kosztów, ale tak na prawdę do tego "zmusza" sam Orange narzucając swoje rozwiązania. Wiem, że są osoby, które chętnie postąpiłyby podobnie jak ja, ale ten cały skomplikowany proces o którym tu mówimy powoduje, że zostają już przy Funbox-e lub wybierają innego operatora.


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 133
  • 234
  • 7

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@Wirtualny, ja też wolę skonfigurować własny sprzęt zamiast korzystać z tego co daje operator, tak zrobiłem gdy korzystałem kiedyś z UPC oraz z Netii. Jednak są dwie istotne różnice: w przypadku UPC telewizja była dostarczana przez DVB-C, a nie IP, więc nie było potrzeby separowania ruchu telewizyjnego od internetowego. Telefon szedł po standardowym łączu internetowym. W Netii natomiast wszystko szło tym samym łączem - sygnał TV dostarczany przez Internet. Ma to swoje zalety - prosta konfiguracja - ale też wady: brak albo utrudniona możliwość ZAPEWNIENIA jakości strumienia video (przez QoS). W Orange wszystkie 3 usługi dostarczane są protokołem IP, ale ruch TV i telefoniczny są odseparowane przez odpowiednie tagowanie pakietów (VLAN). Zaleta to zapewnienie jakości strumieni danych, wada to oczywiście problem z konfiguracją. Nikt nie powiedział, że konfiguracja na własnym sprzęcie jest niemożliwa, jednak nie jest trywialna i wymaga odpowiedniego sprzętu i wiedzy.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 9
  • 3
  • 0

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

Czy jak zakupie własne ONT i podłacze do niego światłowód to będzie działało??


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@mrt, Nie. Orange autoryzuje ONT w urządzeniu OLT.

Hipotetycznie jest to możliwe. Jeżeli Twój ONT byłby kompatybilny, technik musiałby wpisać  adres MAC Twojego urządzenia do systemu, ale jest kilka powodów dlaczego tego nie zrobi:

a) W razie problemu nikt Ci nie pomoże, a podłączenie spowrotem ONT Orange nic nie da, ponieważ będzie konflikt podczas autoryzacji

b) Jeżeli ktoś będzie weryfikował podłączone urządzenia do sieci i zobaczy "jakieś inne" to może je zwyczajnie odciąć.

c) Własne urządzenie może wpływać na stabilność całej sieci.

d) W skrajnych przypadkach własny ONT może uszkodzić OLT Orange.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 11
  • 11
  • 0

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

Witam

W tej chwili mam neostrade vdsl i swój router (fritzbox 7390)

Mam możliwość podłączenia światłowodu (300mb) i dostanę Funbox 2.0 i terminal ONT

Chciałem się zapytać , w jaki sposób mogę podpiąć fritzboxa ?

Bezpośrednio z ONT do portu WAN w ruterze?

Czy musi być podłączony Funbox i dopiero od niego po lan fritzbox ?

 


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@mafe Własny router(port WAN) podłączas bezpośrednio do ONT. Zwróć uwagę czy twój fritzbox 7390 obsługuje VLAN. Musisz to zdefiniować aby działał internet. Czasem ukryte pod IPTV. W moim TP-Linku jest akurat tak jak na zdjęciu na forum trzepak.pl orange1.jpg


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 11
  • 11
  • 0

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

to jest to: 

 Use VLAN for Internet access

VLAN-ID 
 
?

 

a tutaj co wybieram ?

Connect via

Specify how the Internet connection should be established.

 Connection to a DSL line

Select this kind of connection when the FRITZ!Box is connected to your DSL line using the DSL cable. The DSL modem integrated in the FRITZ!Box is used for the Internet connection.

 Connecting to a cable modem (cable connection)

Select this kind of connection if the "LAN 1" port of the FRITZ!Box is connected to a cable modem that establishes the Internet connection.

 External Modem or Router

Select this kind of connection if the "LAN 1" port of the FRITZ!Box is connected to an already existing external modem or router.

 


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@mafe Nie powiem Ci w ten sposób jak skonfigurować ten router, nie widzę interfejsu i nie mogę sprawdzić poprawności nastaw. Mogę Ci powiedzieć tak:

Jeżeli Use VLAN for Internet Access jest do zaptaszkowania to tak.

VLAN ID to 035 lub 35.

Wybierasz connect to a cable modem.

 

Jezeli chodzi o

"Select this kind of connection if the "LAN 1" port of the FRITZ!Box is connected to a cable modem that establishes the Internet connection.

 External Modem or Router

Select this kind of connection if the "LAN 1" port of the FRITZ!Box is connected to an already existing external modem or router."

 

to nie jestem pewny. Musisz sprawdzić sam.

aha, musisz znaleźć typ połączenia PPPoE i wpisać login i hasło. Dostaniesz pewnie razem z umową.