Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 23
  • 25
  • 0

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

Zastanawiam się nad ofertą Orange, czyli internetem światłowodowym. (Tylko "kabel + interent", edwentualnie "voip + interent").
Chciałbym jednak proponowany przez nich Funbox 3.0 zastąpić własnym routerem obsługującym FTTH.
Oczywiście w salonie nic konkretnego się nie dowiedziałem. Zamiast udzielenia odpowiedzi to pytania, a dlaczego nie Fanbox? I jak robot opowiadanie o kolejnych promocjach. Ach... kiedyś to było prostsze. Emotikon: Smutny
W internecie gdzieniegdzie pojawiają się podobne tematy, ale odpowiedzi są raczej teoretyczne, a ja potrzebuję konkretnej.

Moje pytania są takie:

- Czy ktoś z Was korzysta ze światłowodu Orange wspierając się własnym routerem zamiast Funbox-a? Jeśli tak, jaki to router, czy konfiguracja była standardowa czy wymagało to kombinowania? Co do czego zostało podłączone? Czy chodzi to bezproblemowo?
- Jakie technologie poza FTTH powinien posiadać router aby poprawnie działać z tą usługą?
- Każda inna informacja, która pomoże mi w tym problemie. Nie pogardze też zdjęciami jak wygląda podłączenie, zrzutami ekranu.

141 ODPOW. 141
Anonim

Nie dotyczy

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@Wirtualny Masz odpowiedz na zadane pytanie link

Anonim

Nie dotyczy

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@Wirtualny Czy jesteś zainterosowany tym tematem czy zamykamy ?


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 721
  • 1685
  • 34

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@Wirtualny Czy podesłany link pomógł? Jeśli tak, oznacz ten wpis jako rozwiązanie, pomoże to wyszukać odpowiedź innym. Emotikon: Szczęśliwy


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 23
  • 25
  • 0

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@Anonim  Co Ty tak w gorącej wodzie kąpany? Ledwo temat założóny a już chcesz zamykać.

@Mikołaj  Jak otrzymam satysfakconujące mnie odpowiedzi tak uczunię.

Podany artykuł jest ciekawy. Jak rozumiem w moim przypadku będzie wskazany wariant 1.

Nasunęły mi się takie pytania:

- Czy wystarczy urządzenie ONT jakie dostanę od Orange czy musi być jakieś inne? Jeśli tak jakie?

- Patrząc na schemat widzę urządzenie switch. Czy jego montaż jest niezbędny?

Jeśli tak jakie? Jaką pełni ono rolę? Może wystarczy podpiąć router bezpośrednio do ONT?

- Było by miło gdybym otrzymał odpowiedzi na moje pytania z mojego pierwszego postu.


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 133
  • 234
  • 7

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@Wirtualny, przede wszystkim, Funbox 3.0 posiada wbudowany media converter, więc raczej NIE DOSTANIESZ urządzenia ONT. 

Switch inteligentny potrzebny jest do tagowania pakietów. Jeśli będziesz korzystał tylko z Internetu i Twój router będzie potrafił tagować wszystkie pakiety, to powinno się udać bez niego.

 


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 23
  • 25
  • 0

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.


muddy napisał(-a):

@Wirtualny, przede wszystkim, Funbox 3.0 posiada wbudowany media converter, więc raczej NIE DOSTANIESZ urządzenia ONT.



Ok, czyli rozumiem, że urządzenie ONT wykorzystuje takie jakie dostane od Orange.

 


muddy napisał(-a):

Switch inteligentny potrzebny jest do tagowania pakietów. Jeśli będziesz korzystał tylko z Internetu i Twój router będzie potrafił tagować wszystkie pakiety, to powinno się udać bez niego.

 


Czy ten "switch inteligentny" ma jakiś skrót, oznaczenie? Bo nie za bardzo wiem czego szukać w specyfikacji routera. No nawet jeśli mój router nie obsługuje czegoś takiego to jakie urządzenie switch polecicie?


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 133
  • 234
  • 7

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

Jeśli do umowy dostaniesz urządzenie Funbox 3.0, to NIE dostaniesz osobnego urządzenia ONT, bo nie jest ono potrzebne. Nie masz więc możliwości podpiąć swojego routera, chyba że Twój router też będzie posiadał mediaconverter, w dodatku kompatybilny z OLT Orange. Nie umiem pomóc w doborze sprzętu. 

Jeśli do umowy dostaniesz Funbox 2.0, to w zestawie będzie osobe urządzenie ONT od Orange.

Co do switcha/routera: musi potrafić oznaczać ramki - po angielsku VLAN tagging. Niestety też nie odważę się polecić konkretnego urządzenia, ale raczej nie jest to spotykane w sprzęcie klasy "domowej". 

Krótko mówiąc, dość ciężki temat, dla zaawansowanych.

Z ciekawości: dlaczego Ci na tym tak zależy?

Anonim

Nie dotyczy

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@Wirtualny Tylko po co tobie wlasny router?


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 23
  • 25
  • 0

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.


muddy napisał(-a):

Jeśli do umowy dostaniesz urządzenie Funbox 3.0, to NIE dostaniesz osobnego urządzenia ONT, bo nie jest ono potrzebne. Nie masz więc możliwości podpiąć swojego routera, chyba że Twój router też będzie posiadał mediaconverter, w dodatku kompatybilny z OLT Orange. Nie umiem pomóc w doborze sprzętu. 

Jeśli do umowy dostaniesz Funbox 2.0, to w zestawie będzie osobe urządzenie ONT od Orange.


@muddy  Aaa... Jeśli dobrze rozumiem urządzenie ONT było potrzebne przy Funbox-e 2.0. Przy Funbox-e 3.0, który obecnie proponują już go w ogóle nie ma. W takim razie zapomnijmy o ONT. Zasugerowałem się schematem z podanego linka, który najwyraźniej już nie jest taki aktualny. Przepraszam, trochę namieszałem.

 


vdsl2 napisał(-a):
@Wirtualny Tylko po co tobie wlasny router?

@Anonim  Odwrócę pytanie. Po co Orange własny router? Chyba mam prawo mieć wybór.