Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

RT-AC88U na światłowodzie 600Mbps - ktoś miał z tym do czynienia?


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 37
  • 23
  • 0

RT-AC88U na światłowodzie 600Mbps - ktoś miał z tym do czynienia?

@TheKolaNN 

 

Popełniasz w tym miejscu dwa błędy. Po pierwsze, podajesz za mało danych, po drugie - dlaczego upierasz się przy produktach Asusa?

 

Przez pierwsze mam na myśli to, że nie podajesz wystarczająco informacji na temat samego zastosowania i tego, jak wygląda Twoja sieć. Symetryczne łącze 1 Gbps czy łącze z ostro ograniczonym uploadem? Jak często zamierzasz wysycać ten 1 Gbps? Jak wygląda reszta sieci? Potrzebujesz dodatkowych funkcji typu DPI albo na przykład zamierzasz puszczać ruch przez VPNa? I tak dalej, i tak dalej. Bez takich informacji nie dobierzesz urządzenia, które spełni Twoje potrzeby.

 

Po drugie, jeśli naprawdę potrzebujesz łącza 1Gbps, to odpuściłbym sobie konsumenckie zabawki Asusa czy innych firm tego pokroju. Kupisz, może będzie działać, może nie będzie działać, może da radę, może nie da rady, może się zapcha, może nie... 

 

Albo coś z wyższej półki – Ubiquiti Edgerouter z tych bardziej przyjaznych konsumentom (aczkolwiek 1 Gbps w dupleksie też nie da rady), urządzenia Mikrotika z tych mniej przyjaznych (i to też zresztą nie wszystkie), własne rozwiązania na pfSense/OPNsense, gotowe urządzenia od Cisco, Netgate...


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 29
  • 17
  • 0

RT-AC88U na światłowodzie 600Mbps - ktoś miał z tym do czynienia?

@BORAX @rahnie 

Dzięki @Anonim za radę.

Napisałem dość dokładnie gdzie mieszkam. Warszawa Mokotów. Dokładniej okolice ul. Czerniakowskiej.

Wiem że na bloku jest Orange ze światłowodem, UPC i Netia po koncentryku. I nikt nie ma w ofercie 1 Gbps.

Do czego mi 1Gbps? Przyda się i jestem w stanie to zutylizować (tylko nie o tym mowa - może to być także moje widzimisię - nie rozumiem po co pada to pytanie). Mam sporo urządzeń w swojej sieci domowej, ale głównym parametrem, na który patrzę, jest wysyłanie. Nie mówimy tu o 1 Gbps w duplexie, bo kogo na to stać... Wystarczy niesymetryczne i zadowolę się czymś w okolicach 1000/100 Mbps.

 

Dlaczego ASUS? Przywiązanie do marki i znajomość oprogramowania ASUS Merlin. Cena nie gra dla mnie większej roli.

Używam między swoimi nieruchomościami Open VPN i tworzymy w 4 lokalizacjach jedną wspólną sieć.

Myślałem kiedyś o Ubiquiti, ale nie mam czasu na zapoznawanie się z nowymi urządzeniami.

Anonim

Nie dotyczy

RT-AC88U na światłowodzie 600Mbps - ktoś miał z tym do czynienia?

@TheKolaNNJak masz firmę to możesz skorzystać z firmy Internet GTS.


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 37
  • 23
  • 0

RT-AC88U na światłowodzie 600Mbps - ktoś miał z tym do czynienia?


@TheKolaNNnapisał(-a)

 

Do czego mi 1Gbps? Przyda się i jestem w stanie to zutylizować (tylko nie o tym mowa - może to być także moje widzimisię - nie rozumiem po co pada to pytanie). 

 

Głównie w celu ustalenia do czego potrzebujesz 1 Gbps. Czasami krzesło jest tylko krzesłem. Inaczej wygląda sprawa jeśli chcesz po prostu mieć łącze 1 Gbps bo fajnie mieć 1 Gbps, a inaczej jak zamierzasz wysycać je przez większość czasu każdego dnia.

 

Dlaczego ASUS? Przywiązanie do marki i znajomość oprogramowania ASUS Merlin. Cena nie gra dla mnie większej roli. Używam między swoimi nieruchomościami Open VPN i tworzymy w 4 lokalizacjach jedną wspólną sieć. Myślałem kiedyś o Ubiquiti, ale nie mam czasu na zapoznawanie się z nowymi urządzeniami.

Ech. RT-AC86U? (Nie mylić z AC68U... Uwielbiam nazewnictwo Asusa)

 

Oczywiście można w tym wypadku zapomnieć o wysyceniu 1 Gbps downstream po VPNie, poza tym nie powinien mieć większych problemów z routowaniem LAN-WAN w okolicach 1 Gbps, a do tego powinien mieć całkiem rozsądne wyniki w OpenVPN. 


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

RT-AC88U na światłowodzie 600Mbps - ktoś miał z tym do czynienia?

@TheKolaNN Warszawa Mokotów to bardzo mało precyzyjnie, okolice ul. Czerniakowskiej również. Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie.

Bez zmiany miejsca zamieszkania czekaj aż Netia zmodernizuje koncentryk do światła, albo bierz Orange.

W Trójmieście są tacy operatorzy, że oferują 500/500 za mniej niż 100 zł.

Jednak podejrzewam, że zabawki Asusa nie ogarną tunelowania VPN takiego łącza.


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 37
  • 23
  • 0

RT-AC88U na światłowodzie 600Mbps - ktoś miał z tym do czynienia?

@BORAX

 

W zasadzie prawdę powiedziawszy nie wiem czy jest na rynku jakiekolwiek urządzenie konsumenckie, które da radę z tunelowaniem 500/500, nie mówiąc juz o gigabicie. Nawet bardziej zaawansowane rozwiązania mają problem. Przy takich przepustowościach zostaje już raczej prawdziwe rozwiązanie klasy enterprise (Fortigate, Cisco) albo ewentualnie budowa własnego routera na PFSense/OPNsense/VyOS... Z tym, że i tak musiałaby to być dość mocarna maszyna. 😉 

Aczkolwiek trzeba przyznać, że od głównego tematu odlecieliśmy dosyć daleko 😉


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 29
  • 17
  • 0

RT-AC88U na światłowodzie 600Mbps - ktoś miał z tym do czynienia?

Przyznaję, odlecieliśmy, ale dziękuję wszystkim za rady. Bardziej precyzyjnie nie podam adresu zamieszkania, pewnie domyślasz się @BORAX dlaczego. W przyszłym tygodniu potestuję ASUS RT-AC88U na 600 Mbps Orange. Wygląda na to, że w moim miejscu zamieszkania nie znajdę nic szybszego.

Anonim

Nie dotyczy

RT-AC88U na światłowodzie 600Mbps - ktoś miał z tym do czynienia?


@TheKolaNNnapisał(-a)

Przyznaję, odlecieliśmy, ale dziękuję wszystkim za rady. Bardziej precyzyjnie nie podam adresu zamieszkania, pewnie domyślasz się @BORAX dlaczego. W przyszłym tygodniu potestuję ASUS RT-AC88U na 600 Mbps Orange. Wygląda na to, że w moim miejscu zamieszkania nie znajdę nic szybszego.


@TheKolaNNJa dobrze znam twoja lokalizacje ponieważ tam pracowałem i jestem z Warszawy.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 29
  • 17
  • 0

RT-AC88U na światłowodzie 600Mbps - ktoś miał z tym do czynienia?

@Anonim cieszę się, choć np. BORAX nie wiedział, choć uważam że dość precyzyjnie opisałem lokalizację na ile mogłem 🙂


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

RT-AC88U na światłowodzie 600Mbps - ktoś miał z tym do czynienia?

@TheKolaNN Trudno komuś, z drugiego końca Polski zgadnąć przez tekst co autor miał na myśli. Mokotów to więcej niż jedna trzecia powierzchni mojego miasta(z lasami).