Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Neostrada i system mesh

ROZWIĄZANE

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 6
  • 0

Neostrada i system mesh

Mam u siebie w domu Funbox 1.0 ale jego zasięg jest dość słaby i ogranicza się wyłącznie do parteru. Na piętrze bezpośrednio nad Funboxem mam max 1-2 kreski, w pozostałych pomieszczeniach brak zasięgu.

Chciałbym w domu postawić system mesh od Asusa (AiMesh):  AiMesh AC1900 WiFi System (RT-AC67U 2 Pack)

I tu moje pytanie jak to sensownie podłączyć aby w pełni wykorzystać potencjał Asusa?

Chciałbym w Funbox wyłączyć Wi-Fi i używać go jedynie jako modemu. Z portu LAN w Funboxie podłączyć się do WAN w pierwszym routerze Asusa a następnie połączyć skrętką router Asusa na parterze z routerem Asusa na piętrze. Generalnie wszystkie urządzenia w domu chciałbym podłączać do urządzeń Asusa żeby móc w pełni wykorzystać dodatkowe funkcje jakie oferuje Asus (kontrola rodzicielska, system mesh, QoS itd.) Czy taka konfiguracja zadziała?

Docelowo zależy mi aby w przyszłości po przejściu na światłowód w Orange (perspektywa roku, dwóch) te routery nadal mogły być wykorzystywane.

Naczytałem się wielu wątków na forum ale nie znalazłem nigdzie jednoznacznej odpowiedzi na moje pytania. Czy ktoś używa podobnej konfiguracji i może potwierdzić że to działa?

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Neostrada i system mesh

13 ODPOW. 13

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Neostrada i system mesh

@Tomalla taki układ będzie działał. Lepszym rozwiązaniem byłby bezpośrednie połączenie każdego routera do portów LAN FunBox-a, niż łączenie ich szeregowo, jeden za drugim. 


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 6
  • 0

Neostrada i system mesh

@ketrasaArtur, ale jeśli oba połączę z Funbox to nie będę miał sieci mesh która jednak jest dużo lepsza bo pozwala na płynny roaming między dwoma routerami w zależności od tego który sygnał jest mocniejszy. Odpada ręczne przełączanie się. A wiesz może czy te routery Asusa mam ustawić jako: router, access point czy media bridge mode?


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Neostrada i system mesh

@Tomalla z tego co podawane są informacje na forum odnośnie FunBox-a, nie ustawisz media bridge mode, więc zostaje tylko access point. Moja propozycja, jak będziesz zakładał światłowód, to poproś koniecznie o ONT zewnętrzne. Dokładasz własny router z obsługą VLAN ID, więc będziesz miał więcej możliwości konfiguracji sieci wewnętrznej LAN. 


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 6
  • 0

Neostrada i system mesh

@ketrasaArtur, wielkie dzięki za pomoc. A czy orientujesz się może czy w trybie access point wszystkie dodatki typu ochrona sieci, kontrola rodzicielska itp. będą działały?

A czy można by pozostawić router Asusa w trybie router (nie AP) i traktować net z Funboxa jak zewnętrzny typu od sieci kablowej? Sorry za być może głupie pytania ale w tych kwestiach nie orientuję się jakoś za dobrze.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Neostrada i system mesh

@Tomalla czy w AP będą działały, to zależy od routera, czy umożliwi taką opcję. Natomiast możesz z FunBox-a z portu LAN podłączyć do portu WAN w następnym routerze. Wtedy powinny działać wszystkie opcje bezpieczeństwa i kontroli.

 

Anonim

Nie dotyczy

Neostrada i system mesh


@ketrasaArturnapisał(-a)

@Tomalla czy w AP będą działały, to zależy od routera, czy umożliwi taką opcję. 

 


Jeśli router w trybie ap klient jest, to dodatki w nim nie działają 🤣

Ja bym proponował postawić zamiast FunBox coś lepszego i do niego własny sprzęt podpiąć @Tomalla  😉


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 6
  • 0

Neostrada i system mesh

@ketrasaArturczyli podpinam z LAN w Funbox do WAN w Asus i Asus zostaje jako router a nie AP. Wówczas wszystkie funkcje Asusa działają.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Neostrada i system mesh

@Tomalla dokładnie tak to wygląda, jak napisałeś.

Anonim

Nie dotyczy

Neostrada i system mesh

@Tomalla  tylko wtedy będziesz miał 2 sieci lokalne i 2 NAT., jeśli planujesz coś udostępniać wewnątrz sieci, to będzie pod górkę 😎