Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

ROZWIĄZANE

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13033
  • 53515
  • 621

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

@Piotrek94  wiesz czym się różnią oba routery? Tym, że FB od początku był wymyślony i skonstruowany konkretnie dał operatora i usługi na konkretnym sprzęcie od strony sieci

Od początku i hard i soft były ustawiane i układane dla konkretnej konfiguracji i celu.

Ubiquiti czy Asus są uniwersalne i przez co bardziej rozbudowane, ale z kolei mniej kompatybilne z konkretnym sprzętem od strony góry sieci i trzeba się napocić, aby osiągnąć ustawienia i efekt FB. Kompatybilność to słowo kluczowe

Jak zwykle FB jest ograniczany do podstawowych opcji bo kosztuje dużo mniej niż topowe routery na rynku. A kasa się liczy. Produkcja, wymiana uszkodzonych na nowe, utylizacja i serwis..to kosztuje, a modem ma spełniać określone podstawowe funkcje takie, które zadowolą 90% użytkowników. 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

@ketrasaArturDzięki za radę. Na to nie wpadłem, ale widzę, że już ktoś za mnie odznaczył i post już nie jest oznaczony jako rozwiązanie.

Oczywiście nie chodzi o to, że Twoje wypowiedzi są nieprzydatne, ale o to, że na razie nie przeprowadzałem konfiguracji, ba... nawet routera jeszcze nie zamówiłem 😉 Najpierw teoria, potem praktyka. Tak u mnie jest zawsze, wolę się przygotować przed zakupem. Cieszę się, że mój temat na forum jest aktywny i jest jakieś zainteresowanie. Ludzie starają się pomóc i to doceniam. Dzięki za twoje posty!

 

@agat13Tobie również dziękuję za aktywność w moim temacie i zainteresowanie. Każda pomoc i opinia jest na wagę złota, może przyda mi się w konfiguracji.

Co do routera to się domyślam, że chodzi o konfigurację. Funbox ma soft napisany pod łącze i Ubiquiti trzeba skonfigurować optymalnie, aby tak samo działało. Zastanawiam się czy jest to jednak wykonalne. Czy ktoś wie jakie podzespoły użyto w Funboxie 3.0? Taktowanie i model procesora, ilość pamięci RAM itd.? Porównałbym to z Ubiquiti ER-X. Może ten facet miał źle skonfigurowany router (w sensie mało optymalnie) i dlatego uzyskał słabe wyniki.

P.S. W internecie znalazłem taką specyfikację Funboxa 3.0, ale nie wiem czy to prawda:

  • model urządzenia: F@st 5656 firmy Sagemcom.
  • chipset Broadcom BCM68380.
  • standard GPON 2,5G / 1,25G.
  • pamięć - Flash 128 MB NAND, RAM 256 MB DDR3.
  • Interfejsy: GPON WAN (na dole obudowy) 4x ETH LAN (RJ-45 1000 Mb/s) 1x FXS (RJ-11) 1x USB 2.0 (1A) (przód obudowy) WLAN 2.4 GHz 802.11n.

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18462
  • 52787
  • 713

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

@Piotrek94 żaden problem. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystko jeszcze mogło zostać podane, więc nie widzę przeciwwskazań do zdjęcia rozwiązania.

 

Najważniejsze, aby jak najlepiej wyjaśnić temat, który poruszyłeś. Zawsze ktoś coś podpowie i jakieś sensowne wyjście znajdzie się z danej sytuacji 👍😉


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

Tak naprawdę zapewne Funbox 3.0 byłby dla mnie wystarczający, jednak przeczytałem tutaj na forum nasz orange, że jeden z użytkowników mimo, że miał wyłączony zdalny dostęp dla technika do urządzania, to i tak technik zajrzał mu do softu. Czyli ta funkcja nie działa jak powinna. Chciałbym mieć możliwość wyłączenia zdalnego dostępu, aby nikt mi nie dostał się do sieci. Wiem, że mało prawdopodobne jest to, że ktoś to wykorzysta, ale jest to zawsze jakaś "furtka", dlatego skłaniam się ku własnemu urządzeniu.

Anonim

Nie dotyczy

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

@Piotrek94  zdalny dostęp do FunBox przez Orange to nic złego, nikt inny się tam nie dostanie, tak poza tym możesz za FunBox postawić własny router i 2x NAT mieć, więc sieć twoja będzie bezpieczna, trochę to przekombinowane ale to jakieś rozwiązanie, też to na początku stosowałem, potem wywalczyłem ONT i własny router tylko działa, ale nie mam światłowodu od Orange, więc w temacie konfiguracji tego Ubiquiti Edge Router X nie pomogę, sprzęt z mnogością funkcji, ale trzeba to w realu sprawdzać i to już działka użytkownika zaawansowanego z usługami Orange, takiego co informatyki trochę liznął, dla laika to nie jest zabawa, bo nie wykorzysta nawet 50% możliwości, szukaj pomocy w sieci, może ktoś ma takowy sprzęt i światłowód Orange + Orange TV.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

Pytanie kolejne. Do tego Ubiquiti ER-X znajdę jakieś urządzenie, które jest zasilane po POE w zastępiestwie do tego dedykowanego Unifi AP? Czy np. MikroTik ma coś podobnego i czy działa to z Ubiquiti? Ktoś coś wie?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13033
  • 53515
  • 621

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

@Piotrek94 Jestem zdania, że sprzęty tej samej firmy współdziałają najlepiej. Ubiquiti ma AP PoE ( mam dwa starsze modele) i oba talk właśnie działają. Wygodna jest aplikacją do zarządzania i zasięg spory. Żadnych problemów. Uruchomiłem i działają od lat.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

Niedługo muszę zdecydować czy brać tego ER-X od Ubiquiti i dokupić jakiegoś AP od Ubiquiti, czy jednak iść w Mikrotika bo taniej (hAP AC2). Mikrotik ma wbudowane wifi. Zawsze korzystałem z takich rozwiązań i mi wystarczyły bo i tak ja jadę na skrętce, a rodzina siedzi tylko na necie i to rzadko, więc nie muszą mieć pełnej prędkości.

Obawiam się tylko RouterOS od Mikrotika. Mogę nie podołać konfiguracji bo moja wiedza o sieci jest mała. Dotychczas konfigurowałem tylko TP-Linki, Linksysy i Asusy i to zawsze z GUI.

Czy konfigurację w Mikrotiku i Ubiquiti można "odklikać" podobnie jak w Asusie czy TP-Linku? Jak to wygląda?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13033
  • 53515
  • 621

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

@Piotrek94 miałem kiedyś Miktotika i niestety z konsoli musiałem programować ( właściwie to wgrać prawie gotowca). Nie ma łatwo..


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

Nawet jeśli chcesz ustawić proste VLANY? Przecież konfiguracja internetu od Orange nie jest skomplikowana dla samego neta. Ciekawe, napisałem do Mikrotika i zobaczymy co napiszą.