Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Jak zwiększyć transfer Wi-Fi w sieci domowej (układ na zdjęciu)?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Jak zwiększyć transfer Wi-Fi w sieci domowej (układ na zdjęciu)?

ja bym zrobił tak, że dałbym do każdego pomieszczenia UTP cat 6 i dalej puścił AP lub routery, jeśli ma być wifi w każdym pomieszczeniu lub ewentualnie kombinował z PLC.

jak dla mnie kabel to kabel i rekomenduję połączenie przewodowe do wszystkich urządzeń 😄 

ewentualnie można kupić jakąś hipermocną antenę wifi (ale to kosztuje) i wtedy pół miasta będzie mogło ciągnąć wifi 😄


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 86
  • 121
  • 0

Jak zwiększyć transfer Wi-Fi w sieci domowej (układ na zdjęciu)?

Jeśli problem jest określony tak:

Chciałbym zwiększyć szybkość transferu Wi-Fi w pokoju 2 na sieci 2.4Ghz. Odległość od Dekodera TV do laptopa to nie więcej niż 3m - zależy mi, aby to było po Wi-Fi. Obecnie transfer skacze od 15mbps do 25mbps.

a uwarunkowania to:

1. FunBox za grubą ścianą

2. istnieje połączenie kablem UTP między FunBoxem a pokojem 2

to proponuję rozwiązanie:

1. Puścić dwa połączenia Ethernet istniejącym przewodem (do 1Gb/s wystarczą dwie pary skrętki max. prędkość będzie 100 Mb/s, do WiFi powinno wystarczyć), przy użyciu pary rozdzielaczy, np. takich. Do zakupienia: 2 szt. rozdzielaczy, 4 szt. przewodów przyłączeniowych (patchcordów). Jeśli istniejący przewód jest zakończony wtykami RJ45 a nie gniazdami, to dodatkowo potrzebne 2 szt. łączników ("beczek") RJ45.

2. Do jednego łącza podłączyć istniejący dekoder, do drugiego access point, np. taki, lub dowolny inny wg uznania.

Szanse na zmieszczenie się w 200 zł są duże.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12959
  • 53226
  • 617

Jak zwiększyć transfer Wi-Fi w sieci domowej (układ na zdjęciu)?

Rozdzielenie skrętki przy Gbeth jest ryzykowne. przy prawidłowym rozszyciu kabla z 600Mb/sek zostawało przy takiej "protezie" 100Mb i to z zakłóceniami. Lepszym rozwiązaniem będzie switch za 50 PLN


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Jak zwiększyć transfer Wi-Fi w sieci domowej (układ na zdjęciu)?

też jestem za switchem, bo aby działało 1Gb jest potrzebne 8 żył po rozbiciu kabla na dwie sekcje po 100Mb/s w przpadku uszkodzenia jednej żyły to jeden człon przestaje działać...za dużo zabawy z tym...

ewentualnie puścić światłowód jednomodowy, dać wkładkę SFP i konwerter. Wtedy przy doborze odpowiedniego urządzenia nie trzeba będzie dzielić a sieć będzie działać stabilniej 😄


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 86
  • 121
  • 0

Jak zwiększyć transfer Wi-Fi w sieci domowej (układ na zdjęciu)?

Proponuję, nie zmuszam. U mnie działa. Poza tym do WiFi nawet 100Mb/s wystarczy (można wymusić na switchu).

 

[dodane]

Dziękuję za zwrócenie uwagi: faktycznie na 2 parach pójdzie tylko 100 Mb/s. Wcześniej nie zauważałem problemu bo dopiero niedawno wymieniłem switch ze 100M na 1G. Potwierdziłem doświadczalnie: na 4 parach wynegocjowało mi połączenie 1G, z rozdzielaczem - 100M.

Opis jest tutaj. Zgodnie z nim, negocjowanie połączenia dokonuje się na dwóch parach, stąd być może na prostszych urządzeniach wynegocjuje się 1G i będą błędy w transmisji. U mnie (switch Cisco, adapter USB Realtek) na dwóch parach było stabilne 100M.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Jak zwiększyć transfer Wi-Fi w sieci domowej (układ na zdjęciu)?

pewnie, że starcza 🙂

nawet jak się odbiera/wysyła dużo danych w zupełności starczy. Niemniej ja jestem za kablem.

100Mbit/s to łącze myślę dla każdego...

dlatego ja większe rzeczy pobieram/wysyłam w pracy, bo jakbym to w domu robił to przy takiej ilości danych to mój modem by chyba wybuchnął bo by z transferem nie wyrabiał:P


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 86
  • 121
  • 0

Jak zwiększyć transfer Wi-Fi w sieci domowej (układ na zdjęciu)?

@agat13Nie jestem pewien, czy switch za 50 zł nada się do puszczenia IP TV i internetu po jednym łączu (jeśli ktoś to wie, to niech napisze; obecnie nie mam możliwości sprawdzenia doświadczalnie).

 

Moje wątpliwości dotyczą różnych rodzajów ruchu, które miałyby "chodzić" po jednym łączu:

1. Internet: za FunBoxem "zwykły", nietagowany ruch

2. Telewizja: przed FunBoxem (od strony WAN) co najmniej 2 VLAN-y (zaobserwowałem 838, 839), na jednym z nich ruch multicastowy. Jak wyglądają VLAN-y za FunBox-em - tego nie wiem, ale multicasty na pewno idą.

Czy taniutki sprzęcik sobie z tym poradzi, a niewykwalifikowany administrator ogarnie?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12959
  • 53226
  • 617

Jak zwiększyć transfer Wi-Fi w sieci domowej (układ na zdjęciu)?

W praktyce stosowałem switch 8-portowy Gb D-linka GO-SW-8G i wszystko działało łącznie z IPTV. Oczywiście kaskada kilku takich urządzeń już wprowadza zamieszanie, ale jeden działa bez problemu.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 86
  • 121
  • 0

Jak zwiększyć transfer Wi-Fi w sieci domowej (układ na zdjęciu)?

Kaskada switchy wprowadza zamieszanie? Z ciekawości, mogę spytać jakie?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12959
  • 53226
  • 617

Jak zwiększyć transfer Wi-Fi w sieci domowej (układ na zdjęciu)?

Z testów na żywym organizmie wiem, że np. dekodery IPTV podłączone przez 2 kaskadowo switche (mimo tego, że wystarczyłyby fast eth użyłem gigabiteth) zaczęły mieć problemy z transmisja strumieniową (pikseloza-utrata pakietów) przy wzmożony ruchu w sieci (np. ktoś netflixa oglądał obok). Zaznaczę, że po odłączeniu dekoderów bezpośrednio do modemu, a reszty ruchu po switchach problem ustał