Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?

Niestety nie mam z tym protokołem LACP doświadczenia. Router 2 wanowy nie może być, bo mamy 1 WAN. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13132
  • 53959
  • 634

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?

@BORAXMyślałem o kaskadzie za FB. Drugi router, który będzie zbierał z 2 portów LAN FB net na swoje 2 WAN-y i na switchu podawał net sumarycznie.

Robiłem takie rzeczy dla 2 Neostrad, ale nie weryfikowałem pod kątem sumarycznych speedtestów na LAN.

Nie wiem czy dwa strumienie danych da rade podłączyć i zsumować w jeden speedtest (żeby wykazał sumę 2 usług na 2 wejściach jako jedną na wyjściu)


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 2
  • 12
  • 0

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?

Według mnie nie ma potrzeby kombinowania z protokołem LACP i robienia load balancing portów.

To tylko jak chcielibyśmy widzieć magiczne 2.5GBit/s na karcie sieciowej z jednego połączenia.

W zaproponowanym przeze mnie rozwiązaniu, osiągniemy pełne wysycenie łącza odpowiednio wykorzystując cztery porty w FunBox 6.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 26
  • 146
  • 0

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?

Niektóre switche (gigabit)  mają jeszcze opisane priorytety przy gnieździe lan, może to też Ci coś pomoże.

djwacpl_0-1696594952429.png

 

Warto jeśli wifi leci z fb (jeśli nie masz innych Ap) to sieć 2,4 logujesz starsze urządzenia o mniejszej przepustowości, np telefon, urządzenia typu gniazdko wifi....
a do 5ghz nowsze co więcej ciągną typu laptop, tablet, tv

 

Pamiętaj ze 2,4 ghz ma mniej kanałów (13) a do tego na tej częstotliwości komunikują się inne urządzenia a jeśli mieszkasz w bloku to zakłóceń sporo więcej

5 ghz ma 19 kanałów.. szybszą przepustowość...

 


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 13
  • 25
  • 0

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?

Jest bardzo proste rozwiązanie.

 

Każdy z czterech portów routera FunBox 6 ma swoją maksymalną przepustowość 1 GBit/s. Należy podłączyć po jednym switchu do każdego portu, a do switchy kolejne urządzenia. Prędkości na każdym switchu to maksymalnie 1Gbit/s, ale jak będziemy mieli trzy switche podłączone do różnych portów, to możliwa jest kombinacja 1GBit/s plus 1Gbit/s plus 0.5Gbit/s.

 

U siebie w domu mam rozwiązane tak, że do dwóch portów mam dwa oddzielne switche 1Gbit/s.

Do każdego switcha podłączona jedna kostka (router AP) Router Mercusys Halo H80X.

Routery AP rozsyłają sygnał WiFi6 mając oddzielnie po 1Gbit/s transferu.

WiFi  FunBox6 wyłączone.

 

A do switchy mam podłączone komputer i laptop (każdy do oddzielnego switcha) i jak zapuszczę równocześnie na obu urządzeniach speedtest.net, to na obu komputerach, w tym samym czasie, mam 950Mbit/s download i 310Mbit/s upload, czyli łącznie 1900MBit/s download i 620Mbit/s upload.

 

Sieć jest tak skonfigurowana, że np. telewizor i konsola jest na jednym switchu a komputery na innym switchu. Ściąganie gry na konsolę czy oglądanie streamingu na telewizorze nie zakłóca łącza na komputerach. Każdy sprzęt ma "swoje" 1GBit/s z oddzielnego portu w FunBox 6.

 

 

To rozwiązanie jest oczywiste ale to jak naprawiać ferrari majzlem i młotkiem, przy czym z tego co tu czytam i z tego co mi mówią (a raczej nie mówią) na infolinii chyba inaczej się tego nie da zrobić, w każdym razie dzięki za radę.

 

 

Według mnie nie ma potrzeby kombinowania z protokołem LACP i robienia load balancing portów.

To tylko jak chcielibyśmy widzieć magiczne 2.5GBit/s na karcie sieciowej z jednego połączenia.

W zaproponowanym przeze mnie rozwiązaniu, osiągniemy pełne wysycenie łącza odpowiednio wykorzystując cztery porty w FunBox 6.

 

nigdy nie pisałem, że chcę mieć 2,5 Gbit/s na jednej karcie chcę mieć równy dostęp wszystkich urządzeń do zakupionej przepustowości przy czym jedno urządzenie końcowe nie może mieć więcej niż 1 Gbit/s

 

 

 

_________________

*Scaliłem wpisy - moderator Wojciech.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13132
  • 53959
  • 634

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?

@kiezmarski1  w takim wypadku jak na każdym chcesz mieć równy dostęp, to masz 1Gb/sek na każdym....

Na samym FB to niemożliwe, abyś miał 2Gb/sek. Sztuczkami możesz kombinować, tylko po co na drukarce 2Gb/sek i po wifi to jest niemożliwe....

Sztuka dla sztuki...bez sensu 


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 13
  • 25
  • 0

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?

Z całym szacunkiem ale nie rozumiem. Jeśli sygnał podzielę na dwa switche po 1 Gbit/s. I np do pracy przyjdzie 10 osób z 20 jakie są w firmie i będę miał pecha że przyjdzie 10 ktore są podłączone do switcha nr 1, to na kazde z 10 osób przypadnie 100 Mbit/s a cały 1 Gbit/s za który płacę będzie wolny.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18555
  • 53136
  • 720

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?

@kiezmarski1 podziel więc tak stanowiska, aby były równomiernie ibciążone, 5 na jeden switch, 5 na drugi.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13132
  • 53959
  • 634

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?

@kiezmarski1  to nie tort, który podzielisz na równe części wedle przydziału. Jeśli chcesz wydać kasę, podaliśmy kilka pomysłów.

Załóż dwa switchem i pomaluj stanowiska na dwa kolory. Obowiązkowo pracownicy mają zajmować kolory zamiennie, po równo...

Swoją drogą jaka to praca, dla której 8 godzin musisz mieć więcej niż 100Mb/sek na kompie?? Jeśli to tak wymagające, założyłbym usługę Premium....a nie protezę usługi biznesowej.

Według mnie to wydumany problem, a pytanie nas zamiast zatrudnić na miejscu informatyka, to droga na skróty 


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1736
  • 8461
  • 65

Jak podłączyć światłowód 2 Gb/s do switch-a, aby nie stracić prędkości?

@kiezmarski1 Główną zaletą tego wariantu prędkości jest upload. Duże firmy które znam nie mają nawet 1Gbs downloadu. Ważniejsza jest symetryczność łącza i typ usługi. To nie jest FTTH i kosztuje inne pieniądze.