Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox i IPv6 w 2024


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 1
  • 6
  • 0

Funbox i IPv6 w 2024

W skrócie, jak mogę z internetem światłowodowym od Orange stworzyć podsieci używając IPv6?

 

Mam światłowód od Orange i oczywiście muszę korzystać z Funboxa 6 ("bo ONT ogranicza prędkość", "bo tylko dla starych instalacji", stara śpiewka), a własnego ONT nie mogę użyć z powodów wiadomych. Dlatego moja obecna konfiguracja to Funbox z ustawionym DMZ a do niego podłączony jest mój prywatny router, na którym mam ustawione vlany i wiele innych rzeczy, na które Funbox nie pozwala. To wszystko chodzi na IPv4.

 

Chciałbym zaimplementować w mojej sieci IPv6, żeby móc korzystać z jego możliwości, szczególnie braku NATów, ale Funbox stawia opory. Funbox dostaje stały prefix /56 (duży plus dla Orange, bo tak jest podobno już od ładnych kilku lat), ale problem w tym, że DHCPv6 w Funboxie daje urządzeniom tylko prefixy /64, więc nie mogę na moim routerze skonfigurować podsieci. A żadnych opcji konfiguracji DHCPv6 w Funboxie nie znalazłem. Gdybym miał ONT to IPv6 śmigałoby aż miło, a tak to...

 

Jakie są w tej sytuacji moje opcje? Czy da się jakoś ustawić delegację prefiksów? Czy też jesteśmy skazani czekać, aż Orange zechce dać użytkownikom możliwość delegacji prefiksów IPv6 co nie wiadomo czy się zadzieje (jak tryb bridge w ich urządzeniach)?

1 ODPOWIEDŹ 1

Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1622
  • 8079
  • 63

Funbox i IPv6 w 2024

@Gecko9026 Nie odpowiem na pytanie ale podzielę się z Tobą moimi wnioskami. Brak możliwości wyłączenia RA w FB to poważna wada dlatego siedzę na IPv4. Dodatkowo jeżeli mam dostawać zmienne prefiksy to wolałbym mieć NAT na IPv6 niż co chwila inną adresację w sieci wewnętrznej. Nie ma chyba możliwości otrzymania stałego prefiksu.