Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox(6) nie taki straszny jak go malują


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Funbox(6) nie taki straszny jak go malują

Cześć,

Obiecałem recenzję Funboxa 6, który został wypożyczony do oferty Orange Światłowód PRO 2.0, ale jak zwykle przeciągnęło się wszystko w czasie...no i czekałem aż mój router dostanie update do najnowszego softu. Wątek może nie będzie odkrywczy i nie oczekuję w nim zażartej dyskusji, bo jak wiadomo sam sprzęt jest już kupę czasu na rynku i został zrecenzowany od góry do dołu 🙂

20231022_200652.jpg

 

Opakowanie

Pamiętacie jak recenzowałem Funboxa 3.0 bagatela 5 lat temu? 🙂 Nie? Nic nie szkodzi 🙂

Pudełko jest schludne i kolorowe, zawiera najważniejsze cechy i funkcje routera(a jest się czym chwalić), jednak zrezygnowano z bezbarwnego kartonu na rzecz całego pokrytego nadrukiem.
Operator dostarczając urządzenie poprzedniej generacji(FunBox 2.0) bardzo podkreślał jak dba o środowisko
„Zaprojektowaliśmy je tak, aby zużyć dwa razy mniej papieru i farb.”

Bezbarwny, naturalny karton wrócił i to razem z papierową kopertą na światłowód.

Opakowanie jest minimalistyczne, naklejka zabezpieczająca wymienia cechy routera(a  jeszcze raz podkreślę jest się czym chwalić), elementy zestawu i podkreśla ponownie kwestie podejścia Orange do ochrony środowiska, super.

W środku znajdziemy:

router(modem) Funbox 6,

zasilacz,

bardzo dobrej jakości przewód Ethernet,

przewód światłowodowy w szarej,

papierowej kopercie,

instrukcję i kartę informacyjną.

 

Rozmiar urządzenia i stylistyka

Jest duży, ogromny 🙂 Ustawiony w pionie potęguje te wrażenie. 

Router nie ma możliwości pracy poziomo, niby można go zmusić, ale byłoby to nieoptymalne. Ciężko mi się wypowiadać na temat zalet/wad orientacji urządzenia, ale w tym modelu wykorzystano taką orientację w celu rozmieszczenia anten do Wi-Fi i wiecie co? To czuć po prostu!

 

Stylistyka urządzenia mi się podoba, jest spójna z IWU 200, mniej diod(w kolorze pomarańczowym) wyświetlających status urządzenia co w urządzeniu mającym komponować się z dziennym pokojem jest na plus. Wprowadzono harmonogram LED więc można je wyłączyć. Jak dobrze pamietam brakowało tej funkcji w Funbox 3.0 tam one mogły być dużo bardziej uciążliwe.

Nie zmieniła się kwestia diod statusowych portów ethernet, u mnie urządzenie stoi przy ścianie i wieczorem, gdy w pomieszczeniu jest kompletnie ciemno tył funboxa pięknie podświetla zielona poświata 🙂 Znam urządzenia, gdzie te diody są jaśniejsze 🙂

20231022_134659.jpg

 

Zasilanie

Gratulacje dla kogoś kto tą drobnostkę zauważył.

Gdy mamy paczkę usług od Orange Internet + TV oraz typowe podwójne europejskie gniazdo, do Funboxa 6 dołączono zasilacz prostopadły do podłogi, natomiast do dekodera równoległy do podłogi, dzięki takiej drobnostce kostka nie wystaje poza obrys szafki RTV.

Zasilacz IWU200Zasilacz IWU200Zasilacz Funbox 6Zasilacz Funbox 6

Zasilacz został dobrany ze sporym zapasem.

Zaobserwowany pobór mocy:

Rozruch 3W
normalna praca 7,5W
Załączone wszystkie porty ethernet 8,3W
Podczas przesyłania danych po Wi-Fi 5GHz 13W

 

Sprzęt

 

Jest to piekielnie szybki router. Oj tak. Do oferowanych opcji prędkości przez operatora,  dla szarego człowieka jest wystarczający pod każdym względem....z małym wyjątkiem.

 

Zacznę od wad.

Opcja przypomnij hasło - w pewnych środowiskach może być niebezpieczna np. AirBNB lub rodzice-dzieci 🙂 W sensie, że niepożądany zmieniający hasło ma dostęp do przycisku WPS.

Tego typu sprzęt tym bardziej gdy zdecydowano się oferować wersję Światłowód Pro 2.0 powinien oferować port WAN o prędkości 2,5 Gbps jak i przynajmniej jeden port LAN 2,5Gbps. Dodatkowo operator powinien oferować bez problemów ONT z portem LAN o prędkości 2,5 Gbps.

Nie wyobrażam sobie, by technik rozkładając ręce miał postępować jak konkurencja lub odmówić instalacji.

Posłużę się cytatem z Facebooka.

posłużę się cytatemposłużę się cytatem

 

No nie powinno tak być i niestety Funbox 6 przy opcji 2,5Gbps wpisuje się w taki obrazek.

Rząd określił warunki dla takich instalacji i operatorzy powinni się do nich dostosować, gdy sytuacja tego wymaga montować adekwatnie szybki ONT.

 

Zalety

Router jest chłodny, obudowę bez problemu można dotknąć ręką.

 

Wi-Fi 6 MIMO 4x4 z obsługą szerokiego kanału 160 MHz pozwala wykorzystać pełnię możliwości urządzenia i przekroczyć gigabit w dostępie bezprzewodowym(Jak to zrobić napiszę poniżej).

Siła sygnału Wi-Fi jest bezapelacyjnie najlepsza z urządzeń od operatorów i nie tylko z jaką miałem możliwość używać, a były to TP-Link Archer C7, Funbox 2.0, Funbox 3.0,  Sagemcom Premium 2.0 od T-Mobile oraz Unifi U6+.

W miejscu gdzie piszę ten tekst czyli około 5m od routera, przedzielony 1 ścianą 8cm z bloczków gipsowych osiągam sygnał -50 dBm, gdzie przy testowanym TP-Linku, Funboxie 2.0, Funboxie 3.0 było to -60 dBm,

w Sagemcomie od T-Mobile było to -55 dBm(również pionowo ustawiony) a przy Unii U6+ były to okolice -65 dBm i pomimo szczerych chęci nie udawało się więcej.

Na co pozwala sygnał -50 dBm wraz z MIMO 4x4 na kanale 160MHz przy dobrej karcie sieciowej?

WiFi 6 MIMO 4x4 Funbox 6WiFi 6 MIMO 4x4 Funbox 6

 

Pełną prędkość po Wi-Fi można osiągnąć w bliskiej odległości od routera, bez przeszkód w postaci ścian:

Tu jest link do mojego filmu na Youtube

Jak to osiągnąć? 

Ustaw kanał 5GHz na auto. Po parunastu minutach od załączenia zasilania Funbox automatycznie przejdzie na kanał 160MHz w sytuacji gdy warunki radiowe na to pozwalają. Kanału 160MHz nie można wymusić ręcznie.

 

Stabilność działania

Nie wystąpiła sytuacja bym miał z nim problem, bym musiał go z własnej woli restartować.

 

Gniazdko USB z tyłu obudowy - przydatne do zasilania urządzeń jak bramka do smart home 🙂

W Funboxie 3.0 gniazdo było z przodu obudowy.

 

Oprogramowanie

SGF6-pl-03.03.11.17_20.04.21

dużo podstawowych rzeczy można zmieniać, choć nie wszystkie. Poza szatą wizualną nie wiem czy coś interesującego dla mnie doszło 🙂 Na starym oprogramowaniu nie działał mi test prędkości w kierunku wysyłania, a teraz jest ok.

 

Czy warto Funboxa 6.0 zastępować za wszelką cenę własnym sprzętem np. TP-Linka?

Moim zdaniem niekoniecznie.

Nie powiem, opłata 5 zł miesięcznie za dzierżawę modemu to był jeden z głównych moich hamulców by umowy z Orange nie podpisywać, ale z perspektywy czasu napiszę, że Funbox 6 jest to kawał solidnego sprzętu do zastosowań domowych i jeżeli ktoś nie ma nic, to warto pozosta. Dostaje kawałek najnowszej technologii która trzyma się na rynku już 3 rok i działa to plug and play, w razie problemów z bezpłatną wymianą przez Operatora.

W przypadku własnego sprzętu dochodzą problemy konfiguracyjne IPTV i w razie awarii możemy wydać kolejne setki złotych lub czekać na realizację gwarancji przez producenta.

Poziomy cenowe?

Najbliższym odpowiednikiem jest TP-Link Archer AX73 za około 550 zł

Dla najbardziej zaawansowanych router np. Mikrotik z POE 1300 zł + 1000 zł za Access Point który oferuje podobną jakość Wi-Fi. W ramach ciekawostki dodam, że najnowszy AP od Ubiquiti Unii U7 Pro posada MIMO 2x2(Funbox 4x4), uplink >1Gbps(jak funbox) a kosztuje bagatela blisko 1000 zł. 

Funbox 6 ? 5x24 = 120 zł za 2 lata

 

Czy łącze 2 Gbps jest użytkownikom domowym potrzebne w 2024 roku?

Moim zdaniem również niekoniecznie.

Prześledziłem własne użycie pasma podczas normalnego korzystania z internetu i średnia wyszła mi około 10-15 Mbps. Czas gdzie łącze rozwinęło skrzydła ponad 150 Mbps to były pojedyncze procenty nawet nie dobry, a tygodnia czasu 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 ODPOW. 7

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 501
  • 2080
  • 4

Funbox(6) nie taki straszny jak go malują

Dobry stabilny modem operatorski tak jak piszesz w pokoju obok z małą ścianą po wifi mam tą samą prędkość internetu co po kablu diody od niedawna można wyłączyć i już nie dają tak po oczach jak wcześniej, przesiadając się z FB 3 na FB 6 naprawdę poczułem różnicę  przede wszystkim w stabilności działania sprzętu i sile i jakości sieci wifi.

Do moich zastosowań wystarcza nawet ze sporym zapasem, faktycznie brakuje 2,5GBit i 10GBit ale obecnie to już żaden problem bo za chwile FB 10 będzie dostępny od ręki i jeśli ktoś potrzebuje takiej przepustowości będzie ją miał.  
A FB 6 przez lata był i nadal jest najlepszym operatorskim hardwarem jakiego kiedykolwiek dostałem wliczając w to modemy, dekodery i inne tego typu zabawki do tego umowę mam tak starą że płacę za niego równe 0zł miesięcznie ;))


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1623
  • 8083
  • 63

Funbox(6) nie taki straszny jak go malują

Zgodzę się z wyjątkiem porównania do U7, który jest wyposażony w radio 6 GHz i WiFi 7. Dla mnie największym minusem WiFi w FB jest brak możliwości kontrolowania mocy radia. To utrudnia tuning heterogenicznej konfiguracji z innymi AP.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 65
  • 210
  • 0

Funbox(6) nie taki straszny jak go malują

Mam już Funboxa 6 od blisko 2 lat, tyle że w opcji 600/100 jeszcze udało mi się go wziąć do umowy bez opłaty za wypożyczenie tak więc jak na to co oferuje to lepiej trafić nie mogłem.

Zasięg Wi-Fi na prawdę świetny przy domu 9mX10m dwa poziomy obsługuje bez większych problemów mimo tego, że nie stoi na środku domu jak to zaleca Orange, bo jest na rogu domu. Prędkości po Wi-Fi na poddaszu nie spadają poniżej 400/100, na parterze trochę gorzej, bo na brzegu domu gdzie najdalej od routera prędkości nadal trzymają się w granicach 30/30 czasami trochę więcej. Mam jeszcze, dekoder (IWU 200) podłączony po Wi-Fi stoi na parterze i nie ma żadnych rozłączeń. Wcześniej miałem Huaweia B525 i tu gdzie teraz mam granicę zasięgu na Funboxie z prędkością około 20/20 to na Huaweiu nie miałem internetu wcale.


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Funbox(6) nie taki straszny jak go malują

@Samotnick Masz rację z radiem 6GHz. Przeoczyłem.
Na swoją obronę używałem Unifi U6+ 802.11ax z MIMO 2x2 160MHz i prędkości uzyskiwane za ścianą to było koło 500-600 Mbps, gdzie "różowy" Sagemcom to było około 600 Mbps (radio 5GHz 80MHz AC), a Funbox 6 na kanale 160MHz 5GHz AX to jest około 1000-1200 Mbps 🙂

 

Wrzucę jeszcze pomiar Funbox 6 80MHz 5GHz AX z lewej, Funbox 6 80MHz 5GHz AC z prawej

Screenshot_20240205_112121_Speedtest.jpgScreenshot_20240205_112444_Speedtest.jpg


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22116
  • 181

Funbox(6) nie taki straszny jak go malują

Wszystko to pięknie i ładnie, ale dla mnie to że FB6 musi stać, i nie da się go przykręcić do ściany, jest ważniejszy niż osiągi WiFi i dlatego nigdy go nie wezmę.

 


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Funbox(6) nie taki straszny jak go malują


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2082
  • 7661
  • 31

Funbox(6) nie taki straszny jak go malują

ja tam będę trzymał mojego FB3 ... w szufladzie!