Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 6 i dodatkowa sieć Wi-Fi

ROZWIĄZANE

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 12
  • 0

Funbox 6 i dodatkowa sieć Wi-Fi

Cześć,

Mam duży dom i potrzebuję zrobić następującą konfigurację:

FunBox 6 ogarnia dwa piętra, ale na trzecim chcę skonfigurować dodatkowy router z innym SSID i hasłem. Mam router TPlink TL-WR340G i chciałbym go użyć. 

Opcje konfiguracyjne w FB6 są maleńkie i niestety nie wiem jak to ogarnąć. Mam podpięty TPlink po kablu, ustawioną sieć, ale niestety po zalogowaniu do niej nie ma dostępu do internetu.

 

Dodatkowe pytanie - chciałbym wzmocnić na górnym piętzre sygnał Wi-Fi z FB6, jak skonfigurować FB6, by dodatkowy router pracował jako  AP? Mam jeszcze taniutki router Tenda N300.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 18197
  • 51979
  • 699

Funbox 6 i dodatkowa sieć Wi-Fi

@Pavulon wygląda, że ustawienia masz prawidłowe, ale adres IP nie został pobrany na porcie WAN z FunBox-a. Czy przewód łączący routery jest sprawny? Można sprawdzić podłączając np. Laptop zamiast routera.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

9 ODPOW. 9

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 18197
  • 51979
  • 699

Funbox 6 i dodatkowa sieć Wi-Fi

@Pavulon jeżeli drugi router ma działać na innej nazwie WiFi musi mieć również inny numer IP bramki. Załóżmy, że FB6 ma IP Bramki: 192.168.1.1, to TP-Link powinien mieć ustawione IP bramki np. 192 168.2.1. Kabel z portu LAN w FunBox-ie ma być wpięty w port EAN TP-Link-a.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 12
  • 0

Funbox 6 i dodatkowa sieć Wi-Fi

Aby być dokładnym - miałem spiętego tPLinka z Cyfrowym Polsatem i działało, po podpięciu FB6 nie rozgłasza sieci.

Co mam ustawić - konfiguruję tylko TPLinka? w FB6 nie muszę nic ustawiać?

 

OK, zaraz postaram się to wyedytować w TPlinku.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 18197
  • 51979
  • 699

Funbox 6 i dodatkowa sieć Wi-Fi

@Pavulon w FB6 nie trzeba nic konfigurować. Tylko ustawienia w TP-Link-u.

Ustaw dynamiczne pobieranie adresu na porcie WAN i powinno odpalić.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 12
  • 0

Funbox 6 i dodatkowa sieć Wi-Fi

Ustawiłem sieć na adres 192.168.2.1 i

DHCP Server:Disable  xEnable
Start IP Address:192.168.2.100
End IP Address: 192.168.2.199

 

Dynamic IP.

Niestety po podłączeniu telefonu widzę, że "połączono bez internetu"...

 

Nie ma nowszego firmware do tego routera. 

 

Czy może tu mam skonfigurować:

WAN Connection Type: Dynamic IP
 
Host Name:
IP Address:
0.0.0.0
Subnet Mask:
0.0.0.0
Default Gateway:
0.0.0.0
       Wan is disconnected!
 
MTU Size (in bytes): (The default is 1500. Do not change it unless necessary.)
 
  Use These DNS Servers
Primary DNS:
Secondary DNS: (Optional)
 
  Get IP with Unicast DHCP (It is usually not required.

 

???


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 18197
  • 51979
  • 699

Funbox 6 i dodatkowa sieć Wi-Fi

@Pavulon wygląda, że ustawienia masz prawidłowe, ale adres IP nie został pobrany na porcie WAN z FunBox-a. Czy przewód łączący routery jest sprawny? Można sprawdzić podłączając np. Laptop zamiast routera.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 12
  • 0

Funbox 6 i dodatkowa sieć Wi-Fi

Złożenie dwóch problemów 😞 (konfiguracja i kabelek)

Jak konfigurowałem pod laptopem to zmieniłem kabel i poszło.

 

A wcześniej miałem adresację 192.168.1.100-199 (na modemie Orange z LTE) i pracowało.

 

Dziękuję za pomoc.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 18197
  • 51979
  • 699

Funbox 6 i dodatkowa sieć Wi-Fi

@Pavulon super, że odpaliło. Życzę bezawaryjnego działania sieci.

 

edit:

Jeszcze odnośnie routera: Tenda N300

Dla mnie to jakiś dziwny model. Szyfrowanie tylko WPE, co jest już starym rozwiązaniem. Nie podpinałbym go do sieci LAN. Lepiej zaopatrzyć się w nowocześbiejs,y z WiFi obsługujące dwa zakresy 2,4GHz i 5GHz z szyfrowaniem WPA2. Dopiero taki router ustawiać w AP Client.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5320
  • 21247
  • 170

Funbox 6 i dodatkowa sieć Wi-Fi

@Pavulon 

To nieprawda że musisz mieć dodatkowe podsieci/adresacje/dhcp jeśli chcesz mieć więcej niż jeden AP/SSID. Każdy AP może swoją sieć WiFi rozgłaszać w powietrzu, z własnym SSID/szyfrowaniem/hasłem. Jednocześnie nie musi on być do tego celu skonfigurowany jako ruter, wystarczy że będzie tylko Access point'em. Wtedy jego serwer DHCP jest wyłączony i dostaje adres IP z FB (wskazane acz niekonieczne jest ustawienie go na stałe), a zapytania klientów bezprzewodowych są przekazywane do nadrzędnego serwera DHCP (czyli FB). Sieć LAN ma wtedy "płaską" strukturę (czyli jedną adresację, zdefiniowaną w FB) i mniej jest potencjalnych problemów z konfiguracją i działaniem usług w "podsieciach". AP to taki bezprzewodowy switch. Możesz ich mieć w LAN ile chcesz. Przekształcenie bezprzewodowego rutera w AP to kwestia wybrania odpowiedniej opcji w jego konfiguracji, nie wymaga żadnych operacji od strony FB.

 

PS. Ten TP-Link jest sprzętem kompletnie nieadekwatnym do Twoich celów. To ruter wbudowanym modemem DSL (którego nie potrzebujesz), jego porty eternetowe są tylko 100Mbps a WiFi jest żałośnie nieadekwatne. Taki ruter stanowi najsłabsze ogniwo Twojej sieci, "dzięki" niemu część Twojego LAN działa znacznie (co najmniej kilkukrotnie) wolniej niż usługa którą wykupiłeś. W dodatku ten ruter nie jest specjalnie "chętny do bycia" AP: trzeba odłączyć kabelek z niebieskiego portu, używać tylko portów żółtych, i wyłączyć w nim serwer DHCP. W takiej konfiguracji efektywnie będzie działał jak AP. Ale jego wykorzystywanie to jest generalnie bardzo słaby pomysł.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 12
  • 0

Funbox 6 i dodatkowa sieć Wi-Fi

@j131 TPLink robi mi sieć "gość".

Jako AP szukam czegoś rozsądnego - nie wiem, co będzie najkorzystniejsze potrzeby/cena.

Patrzę na TPLink Archer AX-1500 za 209pln