Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 3.0 - samodzielnie położony światłowód


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 12
  • 19
  • 0

Funbox 3.0 - samodzielnie położony światłowód

Cześć!
Zaczynamy remont nowego mieszkania i wiem, że tam jest dostępny orange światłowód. Niestety orange nie chce mi montować nic (nawet za $$) jeśli nie podpiszę od razu umowy. A remont trwać ma spokojnie pół roku. Ale fajnie byłoby przygotować sobie już przewody w ścianie i doprowadzić światłowód od drzwi do miejsca gdzie będe miał małą "serwerownie" ze switchem na swoje kompy, NASa itp. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jaki światłowód z jakimi zakończeniami musiałbym wmontować w ściany aby to zadziałało jak przyjdzie monter za te pół roku po skończeniu remontu? Oczywiście mogę pociągnąć do drzwi skrętkę i funboxa zamontować przy drzwiach mieszkania a potem do niego wpiąć RJ45 ale fajniej byłoby wstawić wszystko w jedno miejsce.


38 ODPOW. 38

Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Funbox 3.0 - samodzielnie położony światłowód

@maslan  zasada jest taka że światłowód do gniazdka (punktu włączenia) podłącza tylko technik. Jedyne co możesz zrobić to pociągnąć peszel lub elastyczną rurkę osłonową (śr.10 do 20 mm wystarczy) i jeden koniec wyprowadzić na klatkę schodową a drugi w  miejsce gdzie będzie serwerownia, w peszlu zastosuj pilot w postaci mocnego sznurka, linki lub elastycznego drutu dla ułatwienia monterowi wciągnięcia światłowodu i to wystarczy. Zadbaj o to aby peszel był drożny tzn. bez niepotrzebnych łączeń po drodze i ostrych załamań.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 12
  • 19
  • 0

Funbox 3.0 - samodzielnie położony światłowód

Ale nie mogę położyć światłowodu z zapasem do drzwi aby sobie monter podłączył do gniazdka a potem z drugiego końca mi podpiął funboxa? Wiadomo że nie będę się podłączał do sieci orange sam ale mogę zostawić wystający światłowód przy drzwiach z zapasem nie?


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Funbox 3.0 - samodzielnie położony światłowód

@maslan według mnie zabawa we własny światłowód nie ma sensu, zrób tak jak mówię połóż peszel i starczy, monter sobie poradzi. Technicy aby sobie ułatwić mają odcinki światłowodu już zarobione gniazdkiem z jednej strony (do tego gniazdka jest podłączany modem), drugą końcówkę spawają w szafie.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12957
  • 53217
  • 617

Funbox 3.0 - samodzielnie położony światłowód

@maslan  muszę przyznać, że @slav72  ma rację. W lokalu obowiązkowe jest ułożenie rurek w czasie remontu. To na przyszłość zapewnia elastyczność w podłączaniu urządzeń po kablu ( np dekodera z multiroomu czy dodatkowych Access pointow, konsoli, NAS) Nie ograniczając się tylko do światłowodu rozplanuj też sieć LAN. Co zaś tyczy rurek, to im większej średnicy ułożysz, tym później łatwiej coś wciągnąć. Nie zapomnij o pilotach do wciągania w postaci żyłki czy drutu. Jeśli jednak chcesz koniecznie ułożyć ten kabel, to jest to SC/APC z zielonymi wtyczkami. Koniecznie z zapasem, bo czasem istnieje konieczność przestawienia modemu i później okazuje się , że przewód jest za krótki. Uważaj przy układaniu, to jednak delikatny przewód i nie znosi załamań pod ostrym kątem czy zagnieceń. Kabel kup najlepiej w od dobrego producenta, a nie na aliexpress...  Ja kupuję np w https://www.atel.com.pl/ .. jakbyś miał jeszcze jakieś pytania... wal śmiało


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Funbox 3.0 - samodzielnie położony światłowód

@maslan pytanie czy FTTH masz kładzione bezpośrednio przez OPL czy jest to tzw BSA - czyli, że FTTH podpina podwykonawca (np lokalny ISP). W tym drugim przypadku lokalny ISP nie zgadza się z reguły na własny kabel. Poza tym licz się z tym, że jeśli położysz własny kabel to zarówno podwykonawca jak i ISP mogą odmówić Tobie wsparcia technicznego w przypadku potencjalnego uszkodzenia kabla, chyba, że masz refkletometr, spawarkę i wdmuchiwarkę kabla oraz tzw "witkę"- jeśli okaże się, że kabel uszkodzi się w środku to musisz zrobić to sam na własną rękę a np po zalaniu peszla betonem nie będzie to takie proste....

zawsze możesz zapytać się czy jest możliwość wykonania instalacji a uruchomienie usługi w terminie późniejszym - ja bym to tak rozegrał 😉


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12957
  • 53217
  • 617

Funbox 3.0 - samodzielnie położony światłowód

@pablusMożna też kupić zestaw obowiązkowy (czytaj gniazdo z odpowiednim kablem -jak opisywał to @slav72 )  sprawdzając odległość do OPP  i wprowadzić to w rurki w lokalu zostawiając zapas do przeciągnięcia do OPP przez montera...ja bym tak zrobił, bo mam trochę wprawy i doświadczenia. Nie każdy jednak musi się na tym znać i rozwiązanie z rurkami przygotowanymi dla instalatora jest najlepsze.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Funbox 3.0 - samodzielnie położony światłowód

@agat13 ja też sobie dam radę tak samo jak Ty, bo mam wiedzę, umiejętności i co najważniejsze narzędzia w tym celu, ale patrząc z perspektywy użytkownika to lepiej to zostawić do zrobienia technikom, bo nie każdy dobrze zespawa włókno czy pigtaile/keplery a to wbrew pozorom bez doświadczenia proste nie jest...


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2081
  • 7657
  • 31

Funbox 3.0 - samodzielnie położony światłowód

Niech kolega pytający położy peszel, wciągnie kabel, jaki według najlepszej zdobytej wiedzy powinien tam wciągnąć i jak monterom nie będzie pasował to co najwyżej posłuży za pilota. Najlepiej po nitce do kłębka, czyli poprzez administrację do techników, dotrzeć do informacji jaki powinien to być kabel i z jakim zapasem.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2081
  • 7657
  • 31

Funbox 3.0 - samodzielnie położony światłowód

@maslan, albo jeszcze inaczej: skoro prowadzisz zasadniczy remont, zaplanuj sobie punkt przyłączenia w okolicy wejścia z klatki schodowej, elegancko ukryty i z miejscem na zapas kabla, a stamtąd poprowadź dalej w peszlu patchcord mieszkaniowy. Patchcord będzie już elemetem Twojej własnej instalacji i nic monterom do niego. Jakby co, to możesz dokonać odbioru w nawet przedpokoju, a potem sam zarządzać swoją instalacją. Byłoby to całkiem podobnie jak u mnie: ja przeprowadziłem odbiór w piwnicy, a potem na spokojnie i na swoich warunkach, bez presji i pośpiechu, podkleiłem patchcord na salony.