Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 3.0 - prędkość wifi nie przekracza 300mb/s


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 6
  • 0

Funbox 3.0 - prędkość wifi nie przekracza 300mb/s

Sieci jest całkiem sporo, jak to w bloku. Oprogramowanie Funboxa nie pozwala mi wybrać dowolnego kanału. Jest tylko opcja Auto, która wybiera kanał 100.


Zrzut ekranu 2019-07-14 o 11.19.54.png

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Funbox 3.0 - prędkość wifi nie przekracza 300mb/s

@UzeQ To zostaw na auto.  Możesz równie dobrze spróbować zresetować Funboxa dziurką z tyłu obudowy i na nowo rozdzielić sieci zostawiając na auto.

Anonim

Nie dotyczy

Funbox 3.0 - prędkość wifi nie przekracza 300mb/s

@UzeQ  aplikacja Mój FunBox daje możliwość wybrania najlepszego kanału wi-fi, warto popróbować, ale jeśli to blok to szału nie będzie, bo zaszumienie po wi-fi spore, ja w domku mam komfort  po wi-fi, nikt mi nie śmieci.


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 1
  • 0

Funbox 3.0 - prędkość wifi nie przekracza 300mb/s

Cześć, podepnę się pod temat bo mam bardzo podobne spostrzeżenia jak 

NIe jestem sieciowcem, a moja wiedza ogranicza się do tego co gdzieś tam znalazłem w necie i chyba nie ogarniam do końca tematu.

Widzę w panelu administracyjnym routera Funbox 3.0 dla pasma 5GHz jedynie 4 kanały: 36, 40, 44, 48. Mam aktualnie dostępne łącze 1 Gb/s i o ile w kablu nie ma problemu, to zastanawia mnie szybkość urządzenia przez WiFi. Na żadnym urządzeniu w domu, choć korzystam z relatywnie szybkiego sprzętu, nie jestem w stanie po WiFi osiągnąć większej prędkości na różnych “speedtestach” powyżej ~450 Mb/s. 

Nie żeby te ~450 Mb/s to było wolno, ale jednak do 1 Gb/s jeszcze sporo :).

 

1. Czy to jest kwestia ograniczenia samego urządzenia Funbox 3.0, że nie wspiera ono innych kanałów i szerokości 40, 80, 160 MHz?

2. Jak rozumiem Funbox 3.0 działa w zakresie UNII-1 (36, 40, 44, 48), ale czy jest jakaś możliwość żeby działał w UNII-2 (52, 56, 60, 64) albo nawet w UNII-2 Extended czy to raczej kwestia samego sprzętu który nie wspiera DFS (dynamic frequency selection)?

3. Czy może to kwestia ograniczeń karty WiFi w laptopie (korzystam z MacBookPro13 i7 (2017) albo Lenovo ThinkPad X270)?

4. Jeśli tutaj sprzęt jest ograniczeniem, to czy jest jakieś alternatywne urządzenie na rynku którym można by zastąpić Orange Funbox 3.0 wspierające by DTS oraz TPC (transmit power control)?

Anonim

Nie dotyczy

Funbox 3.0 - prędkość wifi nie przekracza 300mb/s

@JawkaM  napiszę wprost, obecnie na wi-fi nie uzyskasz nawet 80% szybkości vs 1GB łącze, AC 5GHz tryb w routerze, inna sprawa to zaśmiecenie pasma, gro mieszka w bloku i oczekuje maksymalnej szybkości po wi-fi, ja w domku gdzie mi nikt nie zakłóca katalogowych szybkości TP-Link Archer C6 nie uzyskuję, jak ma być szybko i powyżej 600mb/s to tylko kable lan do komputera, po wi-fi na 5GHz połowa z 1GB to już bardzo dobry wynik, tak na koniec dodam że stabilne prędkości w trybie AC na 5GHz uzyskuje się na topowych routerach, ceny wzwyż od 600zł, FunBox 3.0 do tej kategorii nie należy, to taka średnia półka raczej.

Tak na marginesie, oczekujesz zbliżonych prędkości do tych na kablu, od Asus RT-AC5300, Nowy standard to AX i Asus GT-AX11000.

Anonim

Nie dotyczy

Funbox 3.0 - prędkość wifi nie przekracza 300mb/s

@UzeQ  FunBox 3.0 ma swoje ograniczenia, jak masz specyficzne wymagania, to wypada walczyć o ONT, wtedy podpinasz router z wolnego rynku, przykładowo topowy od Asus RT-AC5300 czy Router NETGEAR AC3200 R8000 .

 

EDIT:

By jednak było mega szybko po wi-fi, musisz mieć odpowiednie karty wi-fi w komputerach, to co masz ograniczy te topowe routery, transfer będzie wolniejszy, więc komputery muszą mieć też topowe karty wi-fi.


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 1
  • 0

Funbox 3.0 - prędkość wifi nie przekracza 300mb/s

Super, dzięki za odpowiedź. Teraz już rozumiem że ograniczeniem jest urządzenie Funbox3.0. 

Mieszkam w domu, więc nie mam problemu z zakłóceniami sąsiadów (mam nadzieję :)).

Nie do końca rozumiem o co chodzi z "ONT", ale domyślam się że to jest możliwość wykorzystania dowolnego routera z rynku, żeby identyfikował się w sieci Orange. Jak rozumiem każdy Funbox3.0 ma jakiś swój ID dzięki któremu dodatkowo po autentykacji indywidualnym kontem użytkownika działa w sieci Orange.

Routery do których podałeś linki są rzeczywiście mocne, ale chyba nie umożliwiają wpięcia bezpośrednio pod światłowód tak jak w przypadku Funbox3.0.

Idealny scenariusz byłby taki, że pozbywam się Funbox3.0 i w jego miejsce zapodaję jakieś inne urządzenie, np. Netgear, albo cokolwiek innego wyższej klasy niż Funbox3.0.

Ciekawe jest też to, że prędkość po WiFi w paśmie 5GHz zależy od kanału.

Zastanawiam się więc jak to możliwe że Funbox3.0 w trybie auto jest w stanie wbić się w kanał 100, podczas gdy do wyboru dostępne są tylko 4 niższe kanały (screenshot z jednego z pierwszych postów w tym wątku).

 

 


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 1
  • 0

Funbox 3.0 - prędkość wifi nie przekracza 300mb/s

Kanał 100 teoretycznie pozwalałby już na realną przepustowość powyżej 610 Mbps.

Screenshot 2019-07-24 at 12.19.18.png

Podczas gdy lista wyboru w konfiguracji Funbox3.0 (36, 40, 44, 48) jest z by default ograniczona.

Anonim

Nie dotyczy

Funbox 3.0 - prędkość wifi nie przekracza 300mb/s


@JawkaMnapisał(-a)

Super, dzięki za odpowiedź. Teraz już rozumiem że ograniczeniem jest urządzenie Funbox3.0. 

Mieszkam w domu, więc nie mam problemu z zakłóceniami sąsiadów (mam nadzieję :)).

Nie do końca rozumiem o co chodzi z "ONT", ale domyślam się że to jest możliwość wykorzystania dowolnego routera z rynku, żeby identyfikował się w sieci Orange. Jak rozumiem każdy Funbox3.0 ma jakiś swój ID dzięki któremu dodatkowo po autentykacji indywidualnym kontem użytkownika działa w sieci Orange.

Routery do których podałeś linki są rzeczywiście mocne, ale chyba nie umożliwiają wpięcia bezpośrednio pod światłowód tak jak w przypadku Funbox3.0.

Idealny scenariusz byłby taki, że pozbywam się Funbox3.0 i w jego miejsce zapodaję jakieś inne urządzenie, np. Netgear, albo cokolwiek innego wyższej klasy niż Funbox3.0.

Ciekawe jest też to, że prędkość po WiFi w paśmie 5GHz zależy od kanału.

Zastanawiam się więc jak to możliwe że Funbox3.0 w trybie auto jest w stanie wbić się w kanał 100, podczas gdy do wyboru dostępne są tylko 4 niższe kanały (screenshot z jednego z pierwszych postów w tym wątku).

 

 


FunBox 2.0 był z zewnętrznym ONT do światłowodu, FB 3.0 ma takowy wbudowany, ale może pracować z zewnętrznym ONT, kwestia załatwienia u Operatora ONT i wtedy możesz podpiąć dowolny router, oczywiście ma to sens jak kupisz coś sensownego, z puli 600zł wzwyż, co do FB 3.0 można wyższe kanały wynegocjować na 5GHz, ale to dostępne poprzez aplikację Mój FunBox, tam jest opcja wyboru najlepsze kanału/pasma wi-fi, prędkość po wi-fi zależy od wielu czynników, nawet banalnego sposobu szyfrowania (zabezpieczenia), dawałem to na zrzucie, tak na koniec, ma być szybko po wi-fi to będzie drogi router, karta sieciowa w Laptopie czy PC do wi-fi też musi być tej samej klasy.

Zaznaczony kanał FB 3.0 na pewno obsługuje, kwestia włączenia, obstawiam poprzez aplikację Mój FunBox.

Screenshot 2019-07-24 at 12.19.18.jpg

Router który mam też korzysta z tego kanału, więc średniaki mają to w standardzie w trybie ac dla wi-fi 5Ghz.

 


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Funbox 3.0 - prędkość wifi nie przekracza 300mb/s

@JawkaM  1. Funbox wspiera kanał o szerokości 80 MHz w 802.11ac, w 802.11n wspiera kanały 20 MHz i 40 MHz.

2. Uwarunkowania prawne dla kanałów sieci Wi-Fi, użytkowanie wewnątrz pomieszczeń.

Dlaczego w AUTO jest kanał 100 pomimo braku takiego na liście - dobre pytanie.

3. To kwestia standardu 802.11ac o maksymalnej prędkości 1300 Mbit/s. Moim zdaniem powyżej ok. 600 Mbit/s realnego transferu nie da się, tak czy siak to będzie metr od routera.

Ja na Macbooku Pro Retina z końca 2013 roku uzyskuję wynik około 600 Mbit/s w odległości 1 metr od routera.

4. Myślę, że nie warto z tym walczyć. To sztuka dla sztuki.