Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

FunBox 3 - kilka pytań.

ROZWIĄZANE

Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 9
  • 5
  • 1

FunBox 3 - kilka pytań.

Witam serdecznie,

 

jestem nowym posiadaczem światłowodu od orange i w związku z tym mam kilka pytań odnośnie ustawień funboxa 3.0.

 

1.Czy funbox pozwala na zmianę adresu IP, wcześniej korzystałem również z internetu od orange i za każdym razem gdy resetowałem router adres IP się zmieniał.Czy tak samo wygląda to to w przypadku światłowodu od orange?

 

2.Polecacie może jakieś modyfikacje ustawień w funboxie 3 w celu zwiększenia bezpieczeństwa? W tej chwili mam ustawienia domyślne.

 

3.Czy mogę wyłączyć WiFi WPS w przypadku gdy z Funboxem 3 łączę się za pomocą trzech lapków?

 

4.Firmware w Funboxie to SG30_sip-pl-02.10.31.17, czy są nowsze aktualizacje, warto sprawdzać co jakiś czas czy są nowsze?

 

5.Polecicie jakieś ustawienia w celu polepszenia zasięgu WiFI?

 

Dziękuję i Pozdrawiam.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52436
  • 702

FunBox 3 - kilka pytań.

@olobambolo 

Ad1) też może się IP zmieniać.

Ad2) ustawienia domyślne i nie otwierać portów. Można zastosować VPN.

Ad3) możesz. WPS potrzebne tylko do parowania kolejnego urządenia.

Ad4) jak sprawdzisz aktualizację w menu routera, to będzie poddana informacja, czy są nowe aktualizację.

Ad5) ustawienie routera tak, aby nie był zasłonięty, najlepiej po środku mieszkania, nie za telewizorem, około 1 metra nad podłogą. Można jeszcze zastosować wzmacniacz WiFi.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

10 ODPOW. 10

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52436
  • 702

FunBox 3 - kilka pytań.

@olobambolo 

Ad1) też może się IP zmieniać.

Ad2) ustawienia domyślne i nie otwierać portów. Można zastosować VPN.

Ad3) możesz. WPS potrzebne tylko do parowania kolejnego urządenia.

Ad4) jak sprawdzisz aktualizację w menu routera, to będzie poddana informacja, czy są nowe aktualizację.

Ad5) ustawienie routera tak, aby nie był zasłonięty, najlepiej po środku mieszkania, nie za telewizorem, około 1 metra nad podłogą. Można jeszcze zastosować wzmacniacz WiFi.


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 9
  • 5
  • 1

FunBox 3 - kilka pytań.

@ketrasaArtur  , dziękuję za odpowiedź 🙂

 

Jesli chodzi o umiejscowienie Funboxa to aktualnie postawiony jest na szafce przy samej szybie (diody skierowane do szyby) ponieważ kabel od gniazda światłowodu tylko na tyle wystarczył. Zasięg w takim przypadku jest ok nawet kilka ścian dalej.

 

Jeśli wyłączę WPS to jak dobrze rozumiem, nie będę miał problemów z podłączeniem się do WiFi nawet w przypadku gdybym chciał podłączyć jakiegoś nowego lapka.

 

Dziękuję 🙂

 

 

Anonim

Nie dotyczy

FunBox 3 - kilka pytań.

AD1: FunBox 3.0 i światłowód dla klienta indywidualnego, ma IP przyznawane dynamicznie, więc po restarcie FunBox 3.0, czy kilku dniach IP się zmienia, stałe IP jest tylko dla Biznesu.

AD2: Panel administracyjny i zmiana zabezpieczeń wi-fi na WPA2 PSK (Hasło dla wi-fi nie 123456).

AD3: WPS potrzebny jak korzystasz z Wi-Fi Extender Plus od Orange, jeśli z tego nie korzystasz to można wyłączyć WPS i logować się standardowo.

AD5: Rozdzielić sieci wi-fi 2,4GHz i 5GHz, SSID (nazwa sieci z dopiskiem 2,4GHz i 5GHz na końcu nazwy), jak zasięg będzie słaby to dokupić wzmacniacz wi-fi lub router z trybem Punktu Dostępu, ustawić go w miejscu gdzie wi-fi już słabe, spiąć kablem lan z FunBox 3.0.

 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52436
  • 702

FunBox 3 - kilka pytań.

@olobambolo nie będzie z tym problemów, po wyłączeniu WPS, tylko ręcznie będziesz musiał wpisać klucz hasło do WiFi (wpisywanie jednorazowo, chyba, że klikniesz zapomnij sieć).

Tu jeszcze @Anonim dobrze podpowiada, żeby rozdzielić WiFi 2,4G oraz 5G. Do WiFi 5G dodaj inną nazwę.

Tu masz filmik do rozdzielenia sieci WiFi:

 

Można jeszcze sprawdzić, czy na danym kanale nie ma innych sieci WiFi. Jeżeli są, to warto zmienić kanał. Wiele sieci na jednym kanale też może ograniczać zasięg. Kanał możesz sprawdzić na dowolnej aplikacji na, np. ze sklepu Google Play lub zainstalować Mój FunBox. W apce możesz sprawdzić czy na danym kanale są inne sieci, jeżeli są, to apka zaproponuje zmianę kanału na najbardziej optymalny.

Tu masz filmik do zmiany kanału:


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 26
  • 66
  • 0

FunBox 3 - kilka pytań.

@ketrasaArtur, @Anonim tak przy okazji pytanie z ciekawości - dlaczego rekomendujecie rozdzielenie sieci? Traci się przecież kilka fajnych ficzerów w ramach smart wifi.....?


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52436
  • 702

FunBox 3 - kilka pytań.

@MruMru dlatego dzielenie sieci, bo niektóre urządzenia obsługujące oba pasma nie radzą sobie, dostając tą samą nazwę w dwóch różnych pasmach. Pojawiają się problemy ze stabilnością połączenia internetowego oraz zasięgiem.

Anonim

Nie dotyczy

FunBox 3 - kilka pytań.


@MruMrunapisał(-a)

@ketrasaArtur, @Anonim tak przy okazji pytanie z ciekawości - dlaczego rekomendujecie rozdzielenie sieci? Traci się przecież kilka fajnych ficzerów w ramach smart wifi.....?


Tylko w wypadku smart wi-fi box jedna nazwa dla 2,4GHz i 5GHz ma sens, pozostałe przypadki powodują problemy z połączeniem się do wi-fi, lub rozłączaniem/ zrywaniem sesji, dlatego standardowo routery z wolnego rynku mają 2,4GHz i 5GHz o innych nazwach 😉


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 26
  • 66
  • 0

FunBox 3 - kilka pytań.

Hej

@Anonim no tak, jak modem nie ma smart funkcji to masz rację. Ale czy to się nie zmienia? Przecież trendy są ku systemom meshowym, żeby z punktu widzenia użytkownika wszystko działało niewidocznie, inteligentnie etc - żeby już nie trzeba było się ręcznie przełączać...

@ketrasaArtur  ok, jak są kłopoty to można zmieniać ustawienia, ale jak nie ma ku temu przesłanek, to żeby tak z default'u? czy ja wiem? Generalnie ja  Smart Wi-Fi na FunBox 3 sobie raczej chwale, aczkolwiek faktycznie zdarza się, że nie wszystkie sprzęty współpracują idealnie. 

Tak przy okazji podzielę się, jak to działa u mnie na HuaP9 - który może nie jest najgorszy, ale od strony wifi perfomancu nie cenię go zbyt wysoko. 

Wędrówka po lokalu, łącznie z włożeniem smartfona do wanny 😉 opisane poniżej:

wifi2.png

Przełączanie się na 2.4GHz zajmuje mu trochę (3 - 4sek), ale powrót na 5GHz już znacznie lepiej.

7 Mbs po powrocie to chyba wina aplikacji, bo jak się spojrzy na inny pomiar to ładnie widać jak prędkości rosną:

wifi3.png

Anonim

Nie dotyczy

FunBox 3 - kilka pytań.

@MruMru  topowe routery mają sporo opcji sieciowych vs fi-fi, ale to nie dyskusja w tym temacie, gro ma sprzęt za kilka setek zł i trzeba upraszczać konfigurację, jak jest sprzęt za 5k zł w domu to się go inaczej konfiguruje, choć topowe routery mają sporo opcji już ustawionych i automatycznie dopasowują się do urządzenia w sieci (moc sygnału wi-fi i szybkość).