Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Dwie sieci z routera HUWEI Fly box

ROZWIĄZANE

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 112
  • 338
  • 3

Dwie sieci z routera HUWEI Fly box

Mam router jak w tytule i i pakiet Orange Love - do podłączenia moich urządzeń wykorzystuję wszystkie gniazda kablowe (LAN) i 2-3 urządzenia bezprzewodowe (WiFi).

Aplikacja WiFi Monitor pokazuje mi dwie sieci "wychodzące" z routera o nazwach:

1. Orange-XX9F1 i 2. Orange-Guest-XX9F.

Parametry Sieci 1: kanał 11, protokoły WPA2 WPA WPS,  punkt dostępu - kanał 52

Parametry Sieci 2: kanał 11, protokoły WPA2 WPA,  punkt dostępu - kanał 52

Pytania:

1. Po co router tworzy dwie sieci dla jednego uzytkownika domowego,

2. Co to są te punty dostępowe w każdej z tych sieci i czemu służą

 

Pozdrawiam

Kris

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2579
  • 6851
  • 189

Dwie sieci z routera HUWEI Fly box

@Kris_Orng tutaj masz fajnie opisane wszystko

https://plblog.kaspersky.com/guest-wifi/9740/

Pewnie ze warto. Bezpieczenstwa nigdy za wiele. Poszperaj troche w ustawieniach routera i tam wszystko ustawisz

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

8 ODPOW. 8

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Dwie sieci z routera HUWEI Fly box

dwie sieci dlatego, że są dwie częstotliwości pracy urządzenia tj 2,4 Ghz oraz 5Ghz

punkt dostępu ustawia się wtedy gdy urządzenie ma pracować jako "punkt dostępu" tj ma być swojego rodzaju mostem między internetem a urządzeniami

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Punkt_dost%C4%99pu


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 512
  • 1820
  • 12

Dwie sieci z routera HUWEI Fly box

Po nazwie widać że jedna sieć jest główna a druga dla gości i dlatego jest to ten sam kanał. Na B818 jest tak samo.

 

Jeżeli nie potrzebujesz sieci gości to w opcjach powinno iść to wyłączyć.

Gdyby to było 5GHz to kanał byłby inny niż 2,4GHz.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2579
  • 6851
  • 189

Dwie sieci z routera HUWEI Fly box

@Kris_Orng Można powiedzieć, że jest to oddzielny punkt dostępowy na routerze. Wszystkie domowe urządzenia łączą się z jednym punktem dostępowym i tworzą sieć; tymczasem sieć dla gości to oddzielny punkt, który umożliwia dostęp do internetu, ale nie jest siecią domową. Jak sugeruje nazwa, jest przeznaczona dla gości. Sieć taką możesz w każej chwili wyłączyć. 

Ciekawą opcją nowoczesnych routerów jest funkcja sieci gościnnej. Pozwala ona na utworzenie odrębnej sieci bezprzewodowej z różnymi zabezpieczeniami. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy podawać hasła do naszej produktywnej sieci bezprzewodowej. Dodatkowo dla sieci gościnnej warto przydzielić minimalne pasmo połączenia internetowego – np. 1-2 Mb/s tylko i wyłącznie na potrzeby podstawowej komunikacji internetowej – strony WWW, poczta, itp. 

Wykorzystanie sieci gościnnej prócz zalet związanych z brakiem konieczności udostępniania hasła dostępowego do sieci macierzystej może mieć jedną wadę. Otóż po połączeniu użytkownik może posiadać dostęp do zasobów naszej sieci lokalnej – udostępnionych danych, serwerów, multimediów. By temu zapobiec warto w interfejsie routera skonfigurować tzw. Izolację klientów oraz izolację sieci LAN. Uniemożliwi to komunikację gościom z macierzystą siecią LAN a także wzajemną komunikację pomiędzy podłączonymi klientami.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 112
  • 338
  • 3

Dwie sieci z routera HUWEI Fly box

@byczyn_86 Bardzo dziękuję za krótka i merytoryczną informację -  potwierdzającą moje domysły, ale także rozszerzające moją wiedzę. 

Od czasu do czasu przyjeżdża do mnie rodzina z Sony Play Station 4 lub/i z jakimś laptopem, telefonem itp. PS4 zwykle dołączamy kablem (odłączając jedno z moich urządzeń - przypominam wszystkie połączania kablowe są wykorzystanie), a laptop działa na WiFi w sieci macierzystej, co oznacza udostępnianie hasła, Zastanawiam się jak można "gościnne" urządzenia dołączyć do gościnnej sieci - nie próbowałem tego ze względu na braki w wiedzy, ale teraz może warto spróbować - może jakieś sugestie??


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2579
  • 6851
  • 189

Dwie sieci z routera HUWEI Fly box

@Kris_Orng tutaj masz fajnie opisane wszystko

https://plblog.kaspersky.com/guest-wifi/9740/

Pewnie ze warto. Bezpieczenstwa nigdy za wiele. Poszperaj troche w ustawieniach routera i tam wszystko ustawisz


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 512
  • 1820
  • 12

Dwie sieci z routera HUWEI Fly box

Niestety nie każdy router pozwala ograniczyć pasmo, u mnie na B818 nic takiego nie znalazłem.
Można natomias ustawić hasło lub pozostawić bez hasła i wtedy każdy może się połączyć. Ma to swoje plusy i minusy,

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 112
  • 338
  • 3

Dwie sieci z routera HUWEI Fly box

Może najpierw uporządkujmy rozumienie wyrażeń używanych do opisu naszych problemów czy wymiany doświadczeń i wiedzy. Wydaje mi się, że pasmo odnosi się do częstotliwości, którą używamy do przekazu informacji w sieci WiFi (to się chyba nazywa nośna) - w route'rze są dwie takie częstotliwości 2,5 i 5,0 GHz. Jeśli więc mówimy o ograniczeniu pasma do 1 - 2 Mb/sek, to nie jest to odgraniczenie pasma w powyższym rozumieniu (bo chyba nie można nim zarządzać, gdyż jest to element standardu), ale ograniczenie prędkości transmisji danych w sieci - skorygujcie mnie, jeśli moje rozumienie jest nie OK.

Moim zdaniem ograniczenie szybkości transmisji do 1 - 2 Mb/s w sieci gościnnej nie jest najważniejszym problemem dla użytkownika sieci macierzystej (domowej)  - dla niego najwyższym priorytetem jest bowiem bezpieczeństwo sieci macierzystej tj. inne hasło i zablokowanie korzystania z zasobów sieci domowej (oddzielenie sieci domowej od gościnnej). Po za tym  - jak często użytkownik domowy udostępnia sieć gościną - wydaja się, że rzadko - i zawsze w routerze możemy ww. ograniczenia zmienić na wyższe, jeśli będzie taka potrzeba.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2579
  • 6851
  • 189

Dwie sieci z routera HUWEI Fly box

@Kris_Orng dokladnie, to uzytkownik decyduje czy wogole i na jakich zasadach udostepnia siec.