Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Dom inteligentny od Orange -Fibaro albo Peraverde


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 22
  • 6
  • 0

Dom inteligentny od Orange -Fibaro albo Peraverde

Witam

Zastanawiam się nad systemem typu dom inteligentny od Orange- czytam

na stronie Orangne, że są oferowane 2 system- Fibaro i Peraverde...

 

Pytanie pierwsze- systemy to systemy, ale na czym polega (płatna) usługa "smart dom" w Orange?

Czy kupując w/w urządzenie/centralkę/system np. na rynku wtórnym i nie mając wykupionej usługi

"smart dom" system będzie działał w ograniczonym zakresie ?

 

Drugie pytanie - jaki jest realny potencjał i funkcjonalność obu systemów? Znajdę gdzieś rzeczowe

porównanie obu systemów, albo porównanie do innych systemów obecnych na rynku ?

 

pzdr Nix

10 ODPOW. 10

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52436
  • 702

Dom inteligentny od Orange -Fibaro albo Peraverde

Fibaro znam ze szkolenia. W przypadku centralki Home Center Lite zakupionej od Orange, będzie trochę ograniczenie do ilości podpiętych urządzeń. Sprzedają wersję podstawową, pewnie ze względu na cenę. Jeśli będzie trzeba mocno rozbudować system, to lepiej się zaopatrzyć w centralkę Home Center 2. Jest droższa, ale nie ma ograniczeń ilościowych podłączonych sprzętów.

W przypadku Fibaro, wszystkie urządzenia komunikują się ze sobą bezprzewodowo. Możliwość dowolnego konfigurowania na tablecie, smartfonie itp. W przypadku rozbudowanego systemu, dobrze skontaktować się z instalatorem. Ma większe uprawnienia niż zwykły użytkownik do centralki i pomoże w ustawieniu i zaaranżowaniu różnego rodzaju scen. Ograniczeniem możliwości są tylko zasoby finansowe oraz nasza wyobraźnia.

Jak na moje możliwości finansowe, trochę to drogi system, fajnie działający i podobno mocno popularny w Warszawie. Tam też jest główna siedziba.

Drugiego systemu nie znam.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 22
  • 6
  • 0

Dom inteligentny od Orange -Fibaro albo Peraverde

Tak ( biednie) wygląda oferta na "fibaro"... centralka i 5 ( pięć !) urządzeń...Tak ( biednie) wygląda oferta na "fibaro"... centralka i 5 ( pięć !) urządzeń...

5 urządzeń+ centralka... łał ;-))))


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52436
  • 702

Dom inteligentny od Orange -Fibaro albo Peraverde

Tylko, że w ofercie Orange kupisz centralkę Lite + jedno urządzenie. Resztę dokupisz sobie na wolnym rynku. Tak przynajmniej było. 

Więc nie ma z czym szaleć. Nie kupisz tu wypasionego systemu domu inteligentnego.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 22
  • 6
  • 0

Dom inteligentny od Orange -Fibaro albo Peraverde

Tu już nie chodzi o jedno, jedyne urządzenie w zestawie startowym, a o to, że "oferta" pozostałych

czterech jest skrajnie uboga...

 

Chcę np podłączyć głowice termostatyczne do grzejników... są w ogóle obsługiwane ?


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52436
  • 702

Dom inteligentny od Orange -Fibaro albo Peraverde

Tak, bardzo fajnie to działa. Konfigurując sobie scenę, możesz później na tablecie lub smartfonie przed przyjściem uruchomić wybraną scenkę i w tedy rolety zjeżdżają, włącza się telewizor, tu gdzieś czajnik elektryczny z kawą, w zimie podnosi się temperatura, zapalają się światła itp.

Rozwiązań jest wiele, ale nie z centralą Lite.

Wejdź na stronę Fibaro i sprawdź kontakty z instalatorem. Myślę, że więcej podpowie, niż ja wiem.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 22
  • 6
  • 0

Dom inteligentny od Orange -Fibaro albo Peraverde

No tak, przy dobrych wiatrach ma to szanse "fajnie" działać, ale zwykle pojawiają się różnego rodzaju

"kruczki"... Szkoda że w Orange nikt nie zadbał nawet o to, żeby szczegółowo opisać system, podać dane techniczne i określić listę kompatybilnych akcesoriów.

 

To niepoważne, że np. dla systemu peraverde nie podaje się w ogóle modelu centralki, a w "instrukcji"

ta centrala oznaczona jest jako " central verde"...

Czy jest to model G100 ???

http://www.peraverde.pl/wp-content/uploads/2015/04/centrala_v51.pdf

 

Takie systemy instaluje się samodzielnie, bez potrzeby wzywania instalatora przecież...


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52436
  • 702

Dom inteligentny od Orange -Fibaro albo Peraverde

Systemu Peraverde nie znam wcale, miałem tylko styczność z Fibaro, ale muszę się podszkolić, bo mnie zaciekawiłeś systemem Peraverde. Ciekawe jak on wychodzi cenowo.

Trochę mi zajmie zanim przekopię trochę internetu.

Gdzieś na forum znalazłem jeszcze inne systemy domu inteligentnego, z tym, że trzeba uważać na kompatybilność. Nie zawsze wszystkie mogą ze sobą działać, chodź Fibaro umożliwia rozbudowanie bibliotek i łączenie różnych systemów. Dotyczy to jednak tylko tej rozbudowanej centralki.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 22
  • 6
  • 0

Dom inteligentny od Orange -Fibaro albo Peraverde

Tak, systemów ( w tym bezprzewodowych) jest dużo... sporo z nich opiera się na technologii "Z-wave" - jak fibaro i jak w/w Peraverde... Na oficjalnej stronie Orange takiej informacji nie znalazłem, ale wygląda na to, że funkcjonalność Peraverde jest ... jak fibaro. No bo to, że Peraverde jest też oparte na Z-wave to pewne 🙂

 

Ze znalezionych informacji wynika, że sam protokół komunikacyjny "z-wave" wcale nie gwarantuje współpracy danego akcesorium z centralą w technologii Z-wave... Owszem, większość ma współpracować, ale jakiś odsetek nie. To się tyczy wszystkich urządzeń opartych na Z-wave...


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 22
  • 6
  • 0

Dom inteligentny od Orange -Fibaro albo Peraverde

Te "systemy" z Orange pewnie są szalenie popularne, no i mają pełne wsparcie... 🙂