Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Zmiana w trakcie umowy z 1Gb na Światłowód Pro 2.0


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 26
  • 118
  • 1

Zmiana w trakcie umowy z 1Gb na Światłowód Pro 2.0


@Sonorovnapisał(-a)

Mówisz, że chwyt marketingowy? 🙂

Trochę tak, a trochę nie 🙂

16779424257628857728723218300466.png


 

Może zadam kilka głupich pytań, ale jestem w stanie jedynie odczytać tekst OCR z obrazu.

Czy to jest speedtest po wi-fi 6?

Tak się wydaje, bo Funbox ma gigabitowe porty lan przecież. Mi udało się wysycić upload na jednym urządzeniu, z nawiązką, tak jak tutaj jest 611 megabitów.

Podłączę drugi komputer i sprawdzę pobieranie z dwóch różnych źródeł przez Lan.

Dla mnie nie ma tu chwytu marketingowego, bo wszędzie jest mówione i pisane, w umowach, reklamach, że do dwóch Gb, a nie łącze 2 Gb/s.

No i ja sprawdzałem Upload rzeczywistych plików, konkretnie to wysyłkę dwóch różnych plików z komputera do One drive i dysku Google. Co ciekawe, tylko te dwie chmurki razem wysyciły upload całkowicie. One drive przyjmuje dane wolniej niż dysk google. One drive to maks około 400 megabitów na sekundę. Jeżeli potrzebuję usług MS i Google, żeby takie łącze wykorzystać, to co z mniejszego kalibru graczami, serwerowniami? Na ogół szybkości serwerów tzn. łącz jakimi dysponują są znacznie niższe np. symetryczne łącze 100Mb/s.

W domach ludzie przecież mają jeszcze mnustwo urządzeń z wi-fi 5.

Pliki przesyłane i pobierane są z różnych miejsc, o różnej jakości łącz.

Jest to faktycznie świetne łącze dla tych, którzy korzystają  w zróżnicowany sposób z takiego łącza i korzystają z wielu źródeł pobierania i wysyłania danych oraz rodzin.

Komfort mają zapewniony na długi jeszcze czas.

zapoznałem się z pojęciami prędkości minimalnej, maksymalnej i zwykle dostępnej. Nie zawsze będzie można wyciągnąć te 1,9GB czystego pobierania danych czy 600 lub więcej wysyłania.

No i Speedtesty swoje, a rzeczywistość swoje. Jakość łącza po drugiej stronie to najważniejsza, ale nie jedyna przecież zmienna.

A marketing jest wszędzie tam, gdzie chce się coś  sprzedać.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 65
  • 293
  • 2

Zmiana w trakcie umowy z 1Gb na Światłowód Pro 2.0

– Speedtest był zrobiony na telefonie Xiaomi 12 Pro z Wi-Fi 6.

– Telefon z routerem połączony był z teoretyczną prędkością 2408 Mbps, w trakcie pomiarów w sieci lokalnej było podłączonych około 25 urządzeń, z tego na jednym aktywny był Youtube.

– Uploadu konkretnych serwisów dokładnie nie sprawdzałem – do OneDrive wynosił maksymalnie ~450 Mbps. Natomiast co do pobierania, to niedawno instalowałem na PC CoH3 ze Steama i download rozpędził się do ~1,2-1,3 Gbps.

 


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 26
  • 118
  • 1

Zmiana w trakcie umowy z 1Gb na Światłowód Pro 2.0

Ja mam Xiaomi 11 lite 5g NE, póki co to moje jedyne urządzenie z szóstką. Około metr od routera, ale Download na speedtest.net/pl oraz na speedtest.pl i pro.speedtest.pl z aplikacją i w przeglądarce tylko 143 megabity na sekundę.

Jak sprawdzić teoretyczną szybkość połączenia? Gdzie szukać rozwiązania tej kwestii? Jedyne co zmieniłem w Funboksie, to rozdzieliłem pasma 2,4 i 5 GHz, zmieniłem SSID oraz klucze sieciowe.

Cała reszta jest domyślnie ustawiona od początku.

Raz tylko udało mi się osiągnąć 773 megabity na sekundę w pobieraniu na pro.speedtest.pl, ale to był tylko raz.

Po kablach Wszystko śmiga jak trzeba.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 65
  • 293
  • 2

Zmiana w trakcie umowy z 1Gb na Światłowód Pro 2.0

Screenshot_2023-03-05-17-18-31-918_com.android.settings-edit.jpg


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 60
  • 186
  • 2

Zmiana w trakcie umowy z 1Gb na Światłowód Pro 2.0

Dla wszystkich pytających "po co?", jednym z powodów dla których warto przyspieszyć się z 1 na 2 jest oprócz prędkości wysyłania, którą osiągniemy na jednym urządzeniu, również dwukrotny wzrost prędkości minimalnej.

Przy szybszym pakiecie minimalne prędkości to 400/40 zamiast 200/20 w opcji 1Gbps.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 26
  • 118
  • 1

Zmiana w trakcie umowy z 1Gb na Światłowód Pro 2.0

Znowu wracam do tematu... z miłym zaskoczeniem.

Wydawało się, że przejście z 1 Gb na 2 GB wiąże się ze startem nowej umowy, tzn. 24 miesiące będą liczyć się od dnia podpisania umowy w salonie.

Tym czasem minął okres rozliczeniowy, dostałem nową fakturkę i cóż... data końca umowy nie uległa zmianie. Ot taki bonusik.

 


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7537
  • 28

Zmiana w trakcie umowy z 1Gb na Światłowód Pro 2.0

zawsze można było podnieść speed na wyższy w trakcie umowy. Opcja 2Gb jest w jakimś sensie szczególna, bo wymaga spełnienia dodatkowych warunków technicznych, ale co do zasady jest to takie samo podniesienie prędkości. 


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 59
  • 208
  • 1

Zmiana w trakcie umowy z 1Gb na Światłowód Pro 2.0


@pyrlandczyknapisał(-a)

Znowu wracam do tematu... z miłym zaskoczeniem.

Wydawało się, że przejście z 1 Gb na 2 GB wiąże się ze startem nowej umowy, tzn. 24 miesiące będą liczyć się od dnia podpisania umowy w salonie.

Tym czasem minął okres rozliczeniowy, dostałem nową fakturkę i cóż... data końca umowy nie uległa zmianie. Ot taki bonusik.

 


U mnie jakiś czas temu tez upgrade na 2gb i tez nie zmieniła się data konta umowy.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 26
  • 118
  • 1

Zmiana w trakcie umowy z 1Gb na Światłowód Pro 2.0


@pirenejnapisał(-a)

zawsze można było podnieść speed na wyższy w trakcie umowy. Opcja 2Gb jest w jakimś sensie szczególna, bo wymaga spełnienia dodatkowych warunków technicznych, ale co do zasady jest to takie samo podniesienie prędkości. 



Tak może ignorancko zapytam, jakie dodatkowe warunki techniczne trzeba spełnić, aby uzyskać łącze 2/600? O tym, że powinna to być sieć własna Orange czytałem na tym forum, ale co jeszcze jest potrzebne? Jak ktoś ma już instalację FTTH, to chyba nie jest to niemożliwe do przeskoczenia, chyba, że dotyczy to stosunkowo świeżych instalacji. Mój blok jak się okazało spełnił warunki. 

 

________________
* Usunąłem pusty spoiler – moderator Michał


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Zmiana w trakcie umowy z 1Gb na Światłowód Pro 2.0

@pyrlandczyk z tej oferty skorzystasz obecnie tylko na FunBox-ie 6. Nie może być użyty ONT, czyli ewentualny własny router odpada.