Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Zdalny dostęp do punktu dostępu


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 72
  • 114
  • 0

Zdalny dostęp do punktu dostępu

Witam. Czy można jakoś dostać się do podsieci punktu dostępu zrobionego z dawnego routera LTE (teraz światłowód i chcę poszerzyć zasięg) MODEL: HUAWEI B315. Dodatkowo czy da się dostać do dysku sieciowego udostępnionego przez punkt dostępu. To ważne. To nie reapeater tylko punkt dostępu po patchcordzie. Chcę mieć możliwość dostania się do dysku z obydwu urządzeń ale z sieci Punktu dostępu jestem w stanie dojść do drukarki, komputerów i innych urządzeń w głównej sieci. Nie da się natomiast z głównej sieci dostać się do sieci punktu dostępu. Chodzi mi o to, że skanera podłączonego do głównej sieci będę mógł skanować do folderu udostępnionego (smb) w komputerze w sieci punktu dostępu. Może jakieś przekierowanie portów itp.? Nie znam się na tym... Będę bardzo wdzięczny na pomoc :))

________________
* Wpis poddany edycji – moderator Kinga

12 ODPOW. 12

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12909
  • 53069
  • 610

Zdalny dostęp do punktu dostępu

@mr_stahuuZ tego co pamiętam, to 315-ka ma tylko wifi 2,4GHz. Słaby to więc AP. Teoretycznie ze wszystkiego można zrobić AP wyłączając DHCP i ustawiając stały adres IP na urządzeniu lub konfigurując je wcześniej pod wifi, aby później już nie wchodzić na nie po zdjęciu DHCP (co czasem jest kłopotliwe). Taki AP będzie przezroczysty, bo DHCP będzie przydzielane z routera głównego czyli wszystkie urządzenia będą pracowały na równorzędnych prawach w jednej sieci

Jeśli nie masz alternatywy, to jutro zdejmę 315-kę ze strychu i sprawdzę, czy da radę w praktyce


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 72
  • 114
  • 0

Zdalny dostęp do punktu dostępu

Jak narazie nie mam alternatywy dla b315 natomiast myślę o HUAWEI AX3 i czy na tym AX3 da się to zrobić? Na marginesie dodam że ta moja b315 jest jakaś podkręcona bo mam 115 mb/s i wystarcza.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12909
  • 53069
  • 610

Zdalny dostęp do punktu dostępu

@mr_stahuuTu mówisz o LTE, czyli mobilnym łączu..Zaś chcesz 315-kę podłączyć jako AP do FTTH. Tu tylko jego wifi się będzie liczyło i jego przepustowość. Przy 2,4 nie masz na co za bardzo liczyć...

AX, to wifi6 a to zupełnie inna bajka. Do FTTH zamiast FB.

Zwróć tylko uwagę, że wifi kosmiczne do 3Gb/sek, a WAN tylko do 1GB/sek


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 72
  • 114
  • 0

Zdalny dostęp do punktu dostępu

w b315 mam na razie konfigurację automatyczną natomiast chcę zrobić tryb stały IP. Tylko nie wiem co wpisać w te pola. wyłączę dhcp i ustawię IP routera na 192.168.1.1 ale najpierw chciałbym się dowiedzieć jak wtedy uzyskać dostęp do strony konfiguracyjnej.


2021-03-10 (5).png

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 72
  • 114
  • 0

Zdalny dostęp do punktu dostępu

tak wiem op tych prędkościach. o prędkości mówiłem po zrobieniu speedtestu z b315 podłączonym już kabelkiem a nie mobilne łącze.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12909
  • 53069
  • 610

Zdalny dostęp do punktu dostępu

@mr_stahuuNie 192.168.1.1, bo to zbyt popularny adres. Ustaw np 192.168.2.1

Później, aby wejść na konfigurację musisz w kartę lapka wpisać stały IP 192.168.2.2, a bramę 192.168.2.1 i wejdziesz na modem. Jednak wolę sprawdzić to na 100% na moim i wtedy powiem


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 72
  • 114
  • 0

Zdalny dostęp do punktu dostępu

ale to udostępniam dla całego świata czy tylko dla swojej domowej sieci? myślałem oustawieniu 192.168.1.2


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12909
  • 53069
  • 610

Zdalny dostęp do punktu dostępu

@mr_stahuu to adres podsieci. 1.2 może być, ale to adres też dość popularny dla DHCP z bramy 192.168.1.1. chyba, że go wyłączysz z zakresu DHCP routera, to tak 

W sumie jeśli mu nadasz stały adres unikalny ( tylko jemu jednemu w sieci) to nie ma znaczenia, bo i tak on się o ten adres upomni, a inny go nie dostanie, bo zadziała lease time (czasowa  rezerwacja IP)

 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 72
  • 114
  • 0

Zdalny dostęp do punktu dostępu

Znaczy ja chciałbym ustawić punkt dostępu tak aby tworzył razem z Funboxem jedną sieć i każdy komputer mógłby się ze sobą łączyć niezależnie od tego do którego routera jest podłączony.