Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Stałe IP dla światłowodu


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 85
  • 186
  • 1

Stałe IP dla światłowodu

Czy Orange już oferuje stałe IP dla klientów indywidualnych, czy może jeszcze się nie zdecydowali?

Czy w ogóle planują?

11 ODPOW. 11
Anonim

Nie dotyczy

Stałe IP dla światłowodu

Nie oferują, nie zdecydowali się i raczej nie planują. A szkoda, bo sam bym skorzystał i mógłbym wreszcie postawić w domu pare serwerów. Tymczasem Orange zamyka klientów w bezpiecznej klatce czy im się to podoba, czy nie… Ale z tego co wiem to Magentowi i Zieloni na sieci Orange oferują bezproblemowo stałe IP.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2170
  • 8013
  • 32

Stałe IP dla światłowodu


@Anonimnapisał(-a)

sam bym skorzystał i mógłbym wreszcie postawić w domu pare serwerów.


ale o co chodzi, przecież można mieć dom pod dyndns. Ja korzystam z https://www.dynu.com/ i swoje serwery domowe osiągam zewsząd bez problemu. Odpalam klienta DDNS co 2 minuty (dynu nie protestuje) więc okienko niedostępności po zmianie IP jest minimalne. Zmianą IP można do pewnego stopnia zarządzić po swojemu, poprzez wymuszenie restartu sesji ppp o wygodnej dla siebie porze.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 85
  • 186
  • 1

Stałe IP dla światłowodu

@pirenejdynamiczny DNS jest ok, ale tylko jak sam korzystam. W każdym innym przypadku ogranicza nas czas propagacji do np. 24 godzin. Więc nie, DDNS nie jest rozwiązaniem w ogóle. Jak już to reverse proxy, ale to jest już przerost formy nad treścią, dodatkowe opóźnienia.

 

@Anonimt mobile nawet nie oferuje publicznego ip, ich oferta jest żałosna 😂


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5727
  • 23242
  • 197

Stałe IP dla światłowodu


@egzorcystanapisał(-a)

...

ogranicza nas czas propagacji do np. 24 godzin. Więc nie, DDNS nie jest rozwiązaniem w ogóle.

...


Ale przecież IP w Orange FTTH zmienia się bardzo rzadko, raz na 9 dni, IIRC. O jakim czasie propagacji piszesz? W systemie DNS, po zmianie?

PS. Jak dla mnie od zastosowań "serwerowych" bardziej odstręcza mnie asymetria łącza niż brak stałego IP. Do tego brak konsekwentnej obsługi IPv6 - w sumie implementacja tegoż niemal z automatu powinna załatwić też kwestię stałego IP.

Anonim

Nie dotyczy

Stałe IP dla światłowodu

DynDNS niestety nie jest rozwiązaniem idealnym dla osób, którym zależy na szybkości i ogólnym komforcie konfiguracji sieci w oparciu o stały /32. Jest to półśrodek i oczywiście - do monitoringu, prostych rozwiązań jest jak najbardziej okej. Natomiast - gdybym chciał u siebie w domu trzymać serwery poczty, nextcloud/NAS oraz zaimplementować swojego własnego VPN-a, czy kilka innych usług - absolutnie wyklucza to użycie DDNS. Więc niestety nie można tego używać do zastosowań nieco bardziej "profesjonalnych". I nie trzeba mieć własnej DG, żeby mieć takie "wymagania" 😉 Dobrze, że jest wiele DC z kolokacją, natomiast trzymanie pewnych usług u siebie jest po prostu najpewniejsze. 

 

@egzorcysta dziwne, gdzieś czytałem, że dla FTTH BSA dają normalnie stały IP. Może się to już zmieniło. 

 

@j131 Przy 1000/300 nie ma absolutnie żadnego problemu - 100/100; 200/200; 300/300 już jak najbardziej będzie symetryczne, a serwery dla pojedynczego usera/niewielkiej grupy użytkowników da się zamknąć już w pierwszym wariancie. 

 

Bądźmy szczerzy, możemy wybielać "ideę" Orange w braku oferowania stałego adresu IP, natomiast nie zmieni to faktu, że są użytkownicy którzy po prostu potrzebują takiego rozwiązania - a konkurencja (z wyjątkami, ale jednak) oferuje coś takiego. I chwała im za to, pozostaje mieć nadzieję, że i Orange sięgnie po rozum do głowy 🙂 


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2170
  • 8013
  • 32

Stałe IP dla światłowodu


@egzorcystanapisał(-a)

dynamiczny DNS jest ok, ale tylko jak sam korzystam.  W każdym innym przypadku ogranicza nas czas propagacji do np. 24 godzin. Więc nie, DDNS nie jest rozwiązaniem w ogóle.

Z dynu dobrze się propaguje. Zrestartowałem właśnie swoje ppp dla zmiany IP i wyszło to dobrze. Po owych około dwóch minutach DNSy google i cloudflare pokazywały już rekord A z nowym IP. Tak samo większość serwerów tutaj: https://www.dynu.com/en-US/NetworkTools/DNSPropagation?Host=&recordType=A. U swojego dostawcy DNS moją domenę wskazującą na dom zdefiniowałem rekordem NS jako wydelegowaną na nsXX.dynu.com. A dynu.com, widać, robi dalszą robotę.

$ drill moje.ip.pl @dns.home.pl
;; ->>HEADER<<- opcode: QUERY, rcode: NOERROR, id: 30895
;; flags: qr rd ; QUERY: 1, ANSWER: 0, AUTHORITY: 3, ADDITIONAL: 0
;; QUESTION SECTION:
;; moje.ip.pl.  IN  A

;; ANSWER SECTION:

;; AUTHORITY SECTION:
moje.ip.pl. 3600    IN  NS  ns11.dynu.com.
moje.ip.pl. 3600    IN  NS  ns10.dynu.com.
moje.ip.pl. 3600    IN  NS  ns12.dynu.com.

;; ADDITIONAL SECTION:

;; Query time: 21 msec
;; SERVER: 217.160.80.244
;; WHEN: Mon Sep  5 16:15:02 2022
;; MSG SIZE  rcvd: 97

$ drill moje.ip.pl @8.8.8.8
;; ->>HEADER<<- opcode: QUERY, rcode: NOERROR, id: 37733
;; flags: qr rd ra ; QUERY: 1, ANSWER: 1, AUTHORITY: 0, ADDITIONAL: 0 
;; QUESTION SECTION:
;; moje.ip.pl.  IN  A

;; ANSWER SECTION:
moje.ip.pl. 120 IN  A   79.191.xx.yy

;; AUTHORITY SECTION:

;; ADDITIONAL SECTION:

;; Query time: 17 msec
;; SERVER: 8.8.8.8
;; WHEN: Mon Sep  5 16:15:32 2022
;; MSG SIZE  rcvd: 48

$ drill moje.ip.pl @1.1.1.1
;; ->>HEADER<<- opcode: QUERY, rcode: NOERROR, id: 23934
;; flags: qr rd ra ; QUERY: 1, ANSWER: 1, AUTHORITY: 0, ADDITIONAL: 0 
;; QUESTION SECTION:
;; moje.ip.pl.  IN  A

;; ANSWER SECTION:
moje.ip.pl. 120 IN  A   79.191.xx.yy

;; AUTHORITY SECTION:

;; ADDITIONAL SECTION:

;; Query time: 48 msec
;; SERVER: 1.1.1.1
;; WHEN: Mon Sep  5 16:15:41 2022
;; MSG SIZE  rcvd: 48


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5727
  • 23242
  • 197

Stałe IP dla światłowodu


@Anonimnapisał(-a)

...

@j131 Przy 1000/300 nie ma absolutnie żadnego problemu - 100/100; 200/200; 300/300 już jak najbardziej będzie symetryczne, a serwery dla pojedynczego usera/niewielkiej grupy użytkowników da się zamknąć już w pierwszym wariancie. 

Zgoda, że przy 1000/300 będzie OK dla zastosowań o których piszesz. Ale przy 300/50 to raczej szkoda by mi było tych 50 dzielić z klientami z zewnątrz. Symetrycznych ofert z Orange na FTTH dla klienta indywidualnego nie widziałem, nie wiem co masz tu na myśli.

...

Bądźmy szczerzy, możemy wybielać "ideę" Orange w braku oferowania stałego adresu IP...

Ależ ja niczego nie wybielam. Też uważam, że powinien być stały IP w ofercie. Co więcej, wskazałem na IPv6 jako naturalne rozwiązanie problemu ilości posiadanych stałych IPv4 (czym się czasem tłumaczy niechęć do ich rezerwacji). 

Zapytałem tylko o co chodzi z tą propagacją, bo zdziwiłem się że to mogłoby samo z siebie w czymkolwiek przeszkadzać. Na razie nie planuję niczego serwerowego u siebie otwierać na świat więc temat jest dla mnie czysto akademicki.


 

Anonim

Nie dotyczy

Stałe IP dla światłowodu

Tak, źle to ubrałem w słowa. Miałem na myśli konfiguracje już na poziomie karty sieciowej - mając łącze 1000/300 mam dowolność w rozłożeniu łącza i mogę śmiało ustawić na pojedynczy node 100/100 choćby - wtedy mam teoretycznie symetryczne łącze 😉 Przy 300/50 raczej nikt nie utrzymuje w domu serwerów - takie łącze biorą najczęściej przeciętni Kowalscy do codziennego korzystania z internetu. U mnie, biorąc pod uwagę wszystkie aktywne urządzenia mieli się około 80-100Mb praktycznie cały dzień. Gdybym miał stałe IP - nawet bym się nie zastanawiał i po prostu wziął. 

Co do propagacji - osobiście nie miałem z tym jeszcze problemów - po kraju propagacja zajęła w najgorszym przypadku (DNSy jakiegoś lokalnego operatora, już nie pamiętam jakiego) 35 minut - kiedyś sobie to testowałem. Tu myśle, że problem jest bardziej złożony i zamykanie go jedynie do propagacji DNS jest niezbyt poważne. 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2628
  • 9491
  • 47

Stałe IP dla światłowodu

Proponuję założyć firmę to i stale ip się znajdzie i symetryczne łącze.

https://www.orange.pl/kid,4003367697,id,4004311378,article.html