Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Rozdzielenie sygnału modemu światłowodowego do 2 gniazd ethernet w mieszkaniu.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5376
  • 21546
  • 173

Rozdzielenie sygnału modemu światłowodowego do 2 gniazd ethernet w mieszkaniu.


@michal_radeckinapisał(-a)

Tam obok skrzynki są buty, więc fizycznie nie ma miejsca 🙂 Poza tym skrzynka musiałaby być cały czas otwarta, bo kable + nie ma miejsca na wetknięcie zasilacza w gniazdko (jest zajęte przez ONT, o ile dobrze zrozumiałem, że on w tej sytuacji też musi być). Nie mówiąc już o sile sygnalu itp.


Ściśle rzecz biorąc ONT niekoniecznie jest potrzebny. FB3 i FB6 mają port światłowodowy. FB3 można powiesić na ścianie. Im wyżej tym lepiej. Zapas kabla światłowodowego idącego z gniazdka do ONT masz bardzo duży.


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7537
  • 28

Rozdzielenie sygnału modemu światłowodowego do 2 gniazd ethernet w mieszkaniu.


@michal_radeckinapisał(-a)

Tam obok skrzynki są buty, więc fizycznie nie ma miejsca 🙂 Poza tym skrzynka musiałaby być cały czas otwarta, bo kable + nie ma miejsca na wetknięcie zasilacza w gniazdko (jest zajęte przez ONT, o ile dobrze zrozumiałem, że on w tej sytuacji też musi być). Nie mówiąc już o sile sygnalu itp.


Ta szafka na buty to jest jest półka, czy szafka zamykana? Jeżeli rzeczywiście szafka, to co to ma za znaczenie czy skrzynka w niej umieszczona jest otwarta, czy nie, i czy w ogóle ma jakieś drzwiczki? ONT można pominąć i wpiąć włókno bezpośrednio do FB. WiFi w FB najlepiej wyłączyć precz, bo jest badziewne, a zamiast tego sprawić sobie porządny AP pod jedno z tych gniazdek na salonach.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 14
  • 54
  • 0

Rozdzielenie sygnału modemu światłowodowego do 2 gniazd ethernet w mieszkaniu.

Wrzucam dwa dalsze zdjęcia dla perspektywy - szafki na buty ze skrzynką obok drzwi wejściowych i gniazdka ethernet w salonie (też schowane w szafce).

 

278602265_1045612716048003_6521083964862426136_n.jpg278540328_331250112409966_487104802128255397_n.jpg

 

Mam nadzieję, że teraz bardziej jest zrozumiałe, czemu wepchnięcie tam routera jest kiepskim pomysłem 🙂 

Oprócz routera w salonie (w podwieszanej, zamykanej szafce), w sypialni mam też smart wifi box od orange (wzmacniacz), z którego działania jestem zadowolony. Stąd też nie jest to krytyczne, daje radę bez działającego gniada ethernet w sypialni, ale z drugiej strony wolę to mieć np. dla gier online, czy by przerobić wzmacniacz na drugi router.

Z tego co piszecie, dość racjonalną opcją byłoby wywalenie ONT + pociągnięcie światłowodu do routera w salonie + spięcie portu w skrzynce dla salonu i sypialni krótkim kabelkiem. Tutaj dwa pytania:

1. Czy światłowód można przeciągnąć tym samym kanałem od dewelopera, którym idzie kabel ethernet do salonu? (w gnieździe ethernet w salonie są 2 wyjścia - jeden na kabel, drugi jest pusty). Czy też trzeba kombinować i ciągnąc to po podłodze?
2. Czy można poprosić Orange o taką operację i jaki to koszt?


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5376
  • 21546
  • 173

Rozdzielenie sygnału modemu światłowodowego do 2 gniazd ethernet w mieszkaniu.


@michal_radeckinapisał(-a)

...
1. Czy światłowód można przeciągnąć tym samym kanałem od dewelopera, którym idzie kabel ethernet do salonu? (w gnieździe ethernet w salonie są 2 wyjścia - jeden na kabel, drugi jest pusty). Czy też trzeba kombinować i ciągnąc to po podłodze?

Tego nie da się przewidzieć. To trzeba by sprawdzić na miejscu. Ilość miejsc w gniazdku to kosmetyka, o niczym nie świadczy.
2. Czy można poprosić Orange o taką operację i jaki to koszt?

Orange nie oferuje takich usług, AFAIK. Mogę się jednak mylić, w końcu to ingerencja w infrastrukturę jeszcze potencjalnie przed LAN. Na etapie instalacji na pewno można było to zrobić, teraz to raczej we własnym zakresie trzeba szukać wykonawcy.


Anonim

Nie dotyczy

Rozdzielenie sygnału modemu światłowodowego do 2 gniazd ethernet w mieszkaniu.

@michal_radecki przecież można użyć switch > przykładowo TP-LINK TL-SG105, rozdzielasz sieć lan jak ci pasuje, obecny układ > ONT i FunBox jest ok, skoro jeszcze masz smart wi-fi box, to lux 😉


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5376
  • 21546
  • 173

Rozdzielenie sygnału modemu światłowodowego do 2 gniazd ethernet w mieszkaniu.

@michal_radecki 

Nad skrzynką techniczną ale w szafce na buty spokojnie ten FB3 by się zmieścił i nikomu by nie przeszkadzał. Telefonu analogowego nie widzę, więc nic więcej nie trzeba przestawiać. Skoro używasz wzmacniacza (za który płacisz ekstra haracz) to znaczy że WiFi z FB i tak nie spełnia twoich oczekiwań. Wobec tego, niezależnie od wszystkiego innego, najlepiej je wyłącz, tak jak radzi @pirenej i zainwestuj w AP z prawdziwego zdarzenia. W tej sytuacji opcja z wywaleniem ONT, przeniesieniem FB, i zastąpieniem go w zakresie WiFi własnym AP wydaje się więcej niż rozsądna. Na Twoim miejscu na pewno bym tak zrobił.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 14
  • 54
  • 0

Rozdzielenie sygnału modemu światłowodowego do 2 gniazd ethernet w mieszkaniu.

Tzn. dla mnie celem jest podłączenie drugiego gniazdka ethernet w sypialni jak najmniejszym kosztem, wzmacniacz wziąłem, bo w sypialni sygnał był już słaby - sam net czy konfiguracja teraz dla mnie jest odpowiednia. Pytanie, czy AP z prawdziwego zdarzenia byłby znacznie mocniejszy w dystrybucji sygnału niż FB3?

 

Widzę kilka opcji na podstawie waszych wskazówek:

 

1. Router nad szafkę teletechniczną bez wifi, AP w salonie. Z wad - kable musiałyby wyjść przez uchylone mocno drzwiczki do routera, nie wiem jak by to wpłynęło na stabilność stojącego routera. +kolejny wydatek na nowy AP. ONT do usunięcia.
2. Sprawdzić, czy FB jednak zmieści się do szafki, z opcją Wifi (lub nad szafką tele z Wifi). Teoretycznie to byłby środek mieszkania, więc może niepotrzebny byłby wzmacniacz, lub mógłbym Smart Wifi box przenieść do salonu jako drugi router. ONT do usunięcia.
3. Przeciągnąć światłowód kanałem dewelopera do gniazda ethernet w salonie, podpiąć pod FB i spiąć 2 porty w skrzynce. ONT do usunięcia. Z wad - nie wiadomo, czy taka opcja przeciągnięcia jest technicznie wykonalna + koszt.

Czy pracujący router zamknięty w szafce nie nagrzewałby się zbyt mocno?


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5376
  • 21546
  • 173

Rozdzielenie sygnału modemu światłowodowego do 2 gniazd ethernet w mieszkaniu.


@michal_radeckinapisał(-a)

Tzn. dla mnie celem jest podłączenie drugiego gniazdka ethernet w sypialni jak najmniejszym kosztem,

 

A koszt wzmacniacza?

 

wzmacniacz wziąłem, bo w sypialni sygnał był już słaby - sam net czy konfiguracja teraz dla mnie jest odpowiednia. Pytanie, czy AP z prawdziwego zdarzenia byłby znacznie mocniejszy w dystrybucji sygnału niż FB3?

 

Zdecydowanie. Osobiście mam taki w sumie taniutki AP marki Tenda (nie polecam tego akurat producenta ani modelu z różnych powodów) i zupełnie znośnie obsługuje trzy piętra. FB3 ledwie sięgał do sąsiedniego pokoju.

 

Widzę kilka opcji na podstawie waszych wskazówek:

 

1. Router nad szafkę teletechniczną bez wifi, AP w salonie. Z wad - kable musiałyby wyjść przez uchylone mocno drzwiczki do routera, nie wiem jak by to wpłynęło na stabilność stojącego routera. +kolejny wydatek na nowy AP. ONT do usunięcia.

 

FB3 można bardzo wygodnie powiesić na ścianie, wystarczy dwie śrubki wkręcić, on ma uchwyty do tego przystosowane. To jest mega stabilne rozwiązanie. Kabelki wyprowadziłbym ze skrzynki wiercąc w niej z góry otwór a nie otwierając drzwi.


2. Sprawdzić, czy FB jednak zmieści się do szafki, z opcją Wifi (lub nad szafką tele z Wifi). Teoretycznie to byłby środek mieszkania, więc może niepotrzebny byłby wzmacniacz, lub mógłbym Smart Wifi box przenieść do salonu jako drugi router. ONT do usunięcia.

 

Być może zmieściłby się w tej szafce, ale o WiFi wtedy zapomnij, szafka wygląda na metalową (klatka Faradaya skutecznie zablokuje sygnał). To nie jest poważny problem jeśli WiFi byłoby i tak do wyłączenia. Ale tam jednak jest trochę bałaganu więc pewności że to dobry pomysł nie mam. O co Ci chodzi z tym "drugim ruterem"? Nie chcesz mieć drugiego rutera w LAN, to tylko kłopot. Może chodzi ci o drugi AP do WiFi? W przeciętnej wielkości mieszkaniu lepszy jeden a dobry niż kilka takich sobie. A jeśli chodzi Ci o ewentualne rozprowadzanie sieci kabelkami (np. żeby konsolę i komputer podłączyć na kablu w jednym pomieszczeniu) to do tego są przełączniki (switch), za kilkadziesiąt PLN można bez problemu nabyć adekwatny - podłączasz i działa.


3. Przeciągnąć światłowód kanałem dewelopera do gniazda ethernet w salonie, podpiąć pod FB i spiąć 2 porty w skrzynce. ONT do usunięcia. Z wad - nie wiadomo, czy taka opcja przeciągnięcia jest technicznie wykonalna + koszt.

 

Wykonalna zapewne jest, ale sam tego nie zrobisz. A manewry z przestawianiem sprzętu bez zmian okablowania wiążą się ze znacznie mniejszym ryzykiem zepsucia czegoś więc można się ewentualnie pokusić zrobić to samodzielnie.

Czy pracujący router zamknięty w szafce nie nagrzewałby się zbyt mocno?

 

No właśnie, on nie na darmo ma taką ażurową obudowę, lepiej byłoby go aż tak nie izolować. Ale w tym zakresie niech się mądrzejsi od mnie wypowiedzą.

Mogę tylko napisać, że mój FB3 wiszący na ścianie we w miarę przewiewnym miejscu, z wyłączonym WiFi (ale działającym VoIP), przy minimalnej aktywności sieci, ma około 30°C (przy temperaturze otoczenia około 20°C) i jest nieco (o około półtora stopnia) cieplejszy na górze niż na dole. Zasilacz FB3 ma w tych warunkach 27°C.


 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5376
  • 21546
  • 173

Rozdzielenie sygnału modemu światłowodowego do 2 gniazd ethernet w mieszkaniu.

@michal_radecki 

Jest jeszcze jeden scenariusz. Masz ONT, więc czemu tego nie wykorzystać? Masz tylko internet, nie masz IP TV ani VoIP. W tej sytuacji możesz zastąpić FunBox własnym ruterem. Wystarczy dobrać taki z odpowiednim WiFi. IMHO ze ściany tej szafki taki solidny nadajnik pokryje całe mieszkanie. Same zalety takiego rozwiązania widzę. Nie musisz nawet dotykać światłowodu.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Rozdzielenie sygnału modemu światłowodowego do 2 gniazd ethernet w mieszkaniu.

@j131 Ale on nie chce WiFi tylko chce stabilne połączenie kablowe.

@michal_radecki Najprościej jakoś zamontować ten FB w skrzynce multimedialnej lub obok niej. ONT można się pozbyć. Przeciągnięcia światłowodu monterzy Ci nie zrobią. Nie wiadomo też czy peszel jest drożny i jakie ma zagięcia.