Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange 1gbps - bardzo słabo w praktyce?


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 3
  • 0

Orange 1gbps - bardzo słabo w praktyce?

Witam, od 2 dni posiadam połączenie 1gbps z użyciem Orange - w speedtest wygląda to fajnie do serwerów Orange jednak nigdzie pozatym nie jest to widoczne. Logowanie z bez_ochrony oraz tylko IPv4.

 

Moim porównaniem jest łącze 600/200 od lokalnego operatora które jeszcze posiadam.

 

Kilka praktycznych przykładów:

  1. Pobieranie gier:
    • Battle.net - ~200-250mbps - nigdy więcej, lokalny dostawca wysysa całe 600.
    • Steam - ~300mps - również 600 na lokalnym
  2. Pobieranie plików:
    • Nigdzie nie udało mi się znaleźć źródła które pokazało by więcej niż 150mbps
    • Popularny test z http://ovh.net/files/ to w Orange ~16mbps
  3. Torrenty:
    • Jako test ustawiłem ~10 torrentów o bardzo wysokim ruchu (prawidłowo skonfigurowałem port forwarding) - wysysa bez problemu lokalnego operatora.

    • W Orange prędkość wynosi... 1mbps... myślałem że coś jest z tym nie tak - zrobiłem wszystkie kroki jakie mogłem łącznie z zestawieniem całego środowiska od początku i nie ma efektu.
    • W przypadku jednak gdy połączę się przez VPN używając łącza orange mogę już liczyć na 300mbps - tutaj jednak moze być ściana dla samego VPN - nie jest to jego winą oczywiście 300 to dobry wynik dla VPN.

       

Czy to jest normalne w Orange? Jeszcze nie podpisałem umowy - czy powinienem uciekać?

17 ODPOW. 17

Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 472
  • 732
  • 11

Orange 1gbps - bardzo słabo w praktyce?

coś jest nie tak z twoim łączem u mnie na 1gbit mam o wiele lepsze wyniki od ciebie, nie jest to co prawda maks ale gdzies w okolicy 50-70% łącza.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 86
  • 121
  • 0

Orange 1gbps - bardzo słabo w praktyce?

Mam FTTH 300/50. Sprawdziłem to, co mogłem:

Speedtest - wielokrotnie wykonywałem, zawsze podawał wartości nieco lepsze od nominalnych

OVH, automatyczny wybór serwera: downlink max 317, średnia 316,7 Mb/s; wysyłanie: max. 52,51, średnio 50,82; opóźnienie: min. 9 ms, średnio 9,813, zmienna 3,0.

Pobranie instalatora Ubuntu 20.04 (2,5 GB) ze strony Ubuntu: 1 min. 40s, przeglądarka raportowała ok. 35 MB/s.


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 522
  • 1877
  • 13

Orange 1gbps - bardzo słabo w praktyce?

@larma 

Piękna szybkość, u mnie jest tylko Neostrada do 10Mb.


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 3
  • 0

Orange 1gbps - bardzo słabo w praktyce?

W jakim scenariuszu? Speedtest u mnie również wygląda dobrze


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 146
  • 184
  • 0

Orange 1gbps - bardzo słabo w praktyce?

Skoro speedtest wygląda super u autora tematu to wszystko z jego łączem jest w porządku. Widocznie Orange ma jakieś limity. Ja miałem podobnie w sumie jak jeszcze miałem Orange. Speedtest super a realne prędkości to był śmiech.

 

Gdyby speedtest pokazywał biedne wyniki to wtedy zgoda, coś jest nie tak u autora, ale jeśli problemy są tylko jeśli chodzi o battle.net, steam i inne serwisy no to wina tylko i wyłącznie Orange.

 

Jak masz u siebie lokalnego dostawcę to nie wiem dlaczego się zastanawiasz.. gdybym ja miał u siebie lokalnego to bym się go trzymał jak najdłużej 😉


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 472
  • 732
  • 11

Orange 1gbps - bardzo słabo w praktyce?

Wystarczy odpalić speedtesta do serwera w berlinie, londynie, moskwie, nowym jorku i bedzie widać czy problem jest z łączem. Wiadomo ze do serwerów w PL zawsze bedzie maks.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 86
  • 121
  • 0

Orange 1gbps - bardzo słabo w praktyce?

@Czullo  Chętnie bym się odniósł do Twojego stwierdzenia, niestety mam za mało danych żeby powtórzyć Twoje pomiary. Możesz podać konfigurację Twoich pomiarów i uzyskane wyniki?


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 3
  • 0

Orange 1gbps - bardzo słabo w praktyce?

@Czullo zrobiłem kilkadziesiąt testów (speedtest.net) - widzę gigabit tylko w przypadku serweru od orange - wszystkie inne dochodzą jedynie do 250mbps (co by się zgadzało z prędkością pobierania w praktycznych zastosowaniach). Przetestowałem wszystkie Polskie z list oraz wiele z Europy - nic poza EU.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 146
  • 184
  • 0

Orange 1gbps - bardzo słabo w praktyce?

@Eyeer  No ale gdyby problem był u Ciebie np w domu, uszkodzony kabel, uszkodzony modem itd itp to nawet do serwerów Orange miałbyś 250mbps. Po prostu Orange nałożyło jakiś niski priorytet albo coś. Mi na Orange niekiedy nie zaskakiwał full duplex (problem z portami LAN) i miałem jedynie niecałe 100mbps nawet do serwerów Orange, mimo łącza 300.

 

Wal do Orange, niech to wyjaśniają.