Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

IPv6 - kolejne podejście


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 133
  • 234
  • 7

IPv6 - kolejne podejście

Po raz kolejny próbuję oswoić IPv6 na swoim łączu. Tak, wiem, wszyscy radzą by używać tylko IPv4, ale to nie dla mnie - zbyt zachowawcze 😉 Za jakiś czas coraz więcej miejsc w Internecie będzie działało TYLKO w IPv6, czas się dostosowywać. No i ktoś musi zacząć tego używać żeby testować.

W każdym razie: pozytywne zaskoczenie to fakt, że - wbrew wcześniej przeczytanym opiniom / informacjom - przyznany prefiks adresu jest stały: nie zmienił się od kilku tygodni mimo restartów FunBoxa 2.0 i ONT. Mam nadzieję, że to NIE przypadek. Nie ma problemów z dostępnością stron, ze streamingiem itp. - netflix, youtube, google, facebook działają bezproblemowo na adresach IPv6. Dla "standardowego" użytkownika Internetu nie widzę potrzeby przełączania się na IPv4 - przynajmniej w usłudze Światłowód (być może z Neostradą na VDSL/ADSL jest inaczej...).

Jednak jest sporo problemów dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Duża część po stronie oprogramowania FunBox, które jest zorientowane na IPv4, a IPv6 jest potraktowane jako "zło konieczne":

  • urządzenia sieciowe w zakładce "Moja sieć" są prezentowane tylko z adresem IPv4
  • nie mam pojęcia w jaki sposób zapanować nad "przyznawaniem" adresów IPv6 urządzeniom końcowym: na pewno działa SLAAC, na pewno można wymusić statyczny adres na urządzeniu końcowym, ale nie ma szans by skonfigurować "stałe" adresy urządzeniom w sieci - tak jak w DHCP dla IPv4 (nie ma implementacji DHCPv6 albo - jeśli jest - nie jest możliwa konfiguracja)
  • obsługa dynamicznego DNS dotyczy chyba tylko IPv4 - to akurat może mieć sens jeśli rzeczywiście prefiks adresu IPv6 jest przyznawany na stałe
  • ustawienia "zapory sieciowej" są dla mnie niejasne: nawet na poziomie "niski" połączenia przychodzące do adresów sieci wewnętrznej są blokowane, nie ma możliwości wyłączenia tej blokady! Po przejściu do ustawień "użytkownika" możliwe jest tylko definiowane reguł IPv4, więc prawdopodobnie te ustawienia w ogóle nie mają wpływu na ruch przychodzący. 
  • w zaporze sieciowej można dodać konkretne porty i adresy dla ruchu przychodzącego, ale jedynie dla protokołów TCP i UDP - to bardzo ograniczone. W szczególności nie da się włączyć protokołu ICMP, więc z zewnątrz nie jestem w stanie "pingować" komputerów w sieci domowej mimo iż wszystkie mają własne adresy IPv6 (czyli publiczne z natury). W IPv4 można było zrobić DMZ i przynajmniej jeden komputer był dostępny bez ograniczeń z zewnątrz. W IPv6 - żmudne dodawanie portów TCP/UDP. 

Bardzo proszę o możliwość konfiguracji tej niemalże całkowitej blokady ruchu przychodzącego: owszem, jest to bardzo dobre domyślne ustawienie dla typowego użytkownika, ale bardzo ogranicza tych bardziej zaawansowanych, którzy potrafią o siebie zadbać 😉

 

Najprawdopodobniej zmiana FunBoxa 2.0 na własny router tutaj nie pomoże, bo IPv6 jest CHYBA wspierany tylko na routerach Orange... a może się mylę?

65 ODPOW. 65
Anonim

Nie dotyczy

IPv6 - kolejne podejście

@muddy Jak to Orange tłumaczy że jest to nowa usługa i cały czas pracują nad tym już mi się nie chce do nich pisać.   


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 35
  • 43
  • 0

IPv6 - kolejne podejście


@muddynapisał(-a)

Po raz kolejny próbuję oswoić IPv6 na swoim łączu. Tak, wiem, wszyscy radzą by używać tylko IPv4, ale to nie dla mnie - zbyt zachowawcze 😉 Za jakiś czas coraz więcej miejsc w Internecie będzie działało TYLKO w IPv6, czas się dostosowywać. No i ktoś musi zacząć tego używać żeby testować.

W każdym razie: pozytywne zaskoczenie to fakt, że - wbrew wcześniej przeczytanym opiniom / informacjom - przyznany prefiks adresu jest stały: nie zmienił się od kilku tygodni mimo restartów FunBoxa 2.0 i ONT. Mam nadzieję, że to NIE przypadek. Nie ma problemów z dostępnością stron, ze streamingiem itp. - netflix, youtube, google, facebook działają bezproblemowo na adresach IPv6. Dla "standardowego" użytkownika Internetu nie widzę potrzeby przełączania się na IPv4 - przynajmniej w usłudze Światłowód (być może z Neostradą na VDSL/ADSL jest inaczej...).

Jednak jest sporo problemów dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Duża część po stronie oprogramowania FunBox, które jest zorientowane na IPv4, a IPv6 jest potraktowane jako "zło konieczne":

  • urządzenia sieciowe w zakładce "Moja sieć" są prezentowane tylko z adresem IPv4
  • nie mam pojęcia w jaki sposób zapanować nad "przyznawaniem" adresów IPv6 urządzeniom końcowym: na pewno działa SLAAC, na pewno można wymusić statyczny adres na urządzeniu końcowym, ale nie ma szans by skonfigurować "stałe" adresy urządzeniom w sieci - tak jak w DHCP dla IPv4 (nie ma implementacji DHCPv6 albo - jeśli jest - nie jest możliwa konfiguracja)
  • obsługa dynamicznego DNS dotyczy chyba tylko IPv4 - to akurat może mieć sens jeśli rzeczywiście prefiks adresu IPv6 jest przyznawany na stałe
  • ustawienia "zapory sieciowej" są dla mnie niejasne: nawet na poziomie "niski" połączenia przychodzące do adresów sieci wewnętrznej są blokowane, nie ma możliwości wyłączenia tej blokady! Po przejściu do ustawień "użytkownika" możliwe jest tylko definiowane reguł IPv4, więc prawdopodobnie te ustawienia w ogóle nie mają wpływu na ruch przychodzący. 
  • w zaporze sieciowej można dodać konkretne porty i adresy dla ruchu przychodzącego, ale jedynie dla protokołów TCP i UDP - to bardzo ograniczone. W szczególności nie da się włączyć protokołu ICMP, więc z zewnątrz nie jestem w stanie "pingować" komputerów w sieci domowej mimo iż wszystkie mają własne adresy IPv6 (czyli publiczne z natury). W IPv4 można było zrobić DMZ i przynajmniej jeden komputer był dostępny bez ograniczeń z zewnątrz. W IPv6 - żmudne dodawanie portów TCP/UDP. 

Bardzo proszę o możliwość konfiguracji tej niemalże całkowitej blokady ruchu przychodzącego: owszem, jest to bardzo dobre domyślne ustawienie dla typowego użytkownika, ale bardzo ogranicza tych bardziej zaawansowanych, którzy potrafią o siebie zadbać 😉

 

Najprawdopodobniej zmiana FunBoxa 2.0 na własny router tutaj nie pomoże, bo IPv6 jest CHYBA wspierany tylko na routerach Orange... a może się mylę?


Czy coś ruszyło w temacie własnego routera obsługującego IPv6 i prędkość 300Mbps? Może ktoś polecić sprawdzony model?

 

Z ICMP jest nadal problem na Funbox 2.0. Na Funbox 3.0 go nie ma, ale ten znowu sam usuwa /ipv6 z loginu co kilka godzin. Dodali otwieranie portów na IPv6 na świat. Ale jak masz IPv6 to porty dla IPv4 są przekierowywane na losowe porty na świat.

 

Podsumowując: po 1,5 roku dalej nie jest dobrze, przynajmniej na sprzęcie Orange.


Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy
  • 1
  • 1
  • 0

IPv6 - kolejne podejście

witam

dziś odpaliłem ipv6 na modemie fritzbox i narazie działa wiec można na innym nie funbox ale stabilność vdsl jest tragiczna , czekam na światłowód 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 493
  • 2059
  • 4

IPv6 - kolejne podejście

To mój pierwszy post na forum więc witam serdecznie

Moje problemy ze światłowodem od orange zaczęły się praktycznie od pierwszego  dnia w którym to dowiedziałem się że w mojej lokalizacji światłowód od orange to tylko teoria bo sieć orange u mnie tylko "dzierżawi światłowód od innego operatora który de facto ma tańsze usługi ale pomyślałem sobie ok operator ogólnopolski   może lepiej tam niż u jakiejś lokalnej firmy..... przy montażu Pan technik ostrzegł mnie żeby nie robić twardego resetu bo nie będę miał internetu dopóki on nie przyjdzie..... już zaczęło mi coś nie grać ale myśle....no będzie śmigać to spoko po co się bawić z czymś co działa.......jakże się wtedy myliłem 

Pan z jakiegoś powodu jeszcze wtedy mi nie znanego zapytał czy to co tu stoi to PS4 odpowiedziałem że tal więc Pan szybko skonfigurował internet sprawdził na dwóch laptopach i uciekł 🙂 w drzwiach zdążyłem go zapytać o login i hasło do Panelu administracyjnego Funboxsa 

Myśle ok działa to działa po co grzebać więc rozdzieliłem tylko pasma wifi i dodałem inną nazwę dla sieci 5GHZ dalej zaczęły się pojawiać wszystkie problemy opisane tu na forum podłączenie ps4 Pro do sieci 5GHZ gra online z kolegą otwieranie portów DMZ-ty i inne bzdety....... ze wszystkim sobie poradziłem choć nie jestem informatykiem a konfiguracje sieci robiłem chyba 2 raz w życiu..... zmobilizowała mnie do tego cena wizyty technika......

Tak na marginesie jakieś 2 tygodnie po zgłoszeniu problemu Panu który sam chciał przeprowadzić ze mną ankietę na temat właśnie dostarczonej mi usługi cała polska mogła już spokojnie podłączyć swoje ps4 do wifi 5ghz

Od miesiąca transfer na serwisach VOD (player ipla) momentami spadał do 2mb co skutecznie uniemożliwiało oglądanie materiałów 4k a to był jeden z głównych powodów dla których zmieniłem poprzedniego dostawcę internetu . 
reset wtyczkowy nie pomagał.....na innym forum znalazłem info że transfer na iple idzie przez jakiś rosyjski serwer a do player.pl przez netię i stąd problemy...... 
Patrze na forum orange..... oczywiście jest mój problem ale rozwiązany przez reset do ustawień fabrycznych przed którym to tak bardzo ostrzegał mnie technik...... więc pomyślałem sobie jak się bawić to się bawić i jedyny pomysł jaki mi przyszedł do głowy to zmiana na IPV6 

Od wczoraj jestem na czysto teoretycznym ipv6 bo jak napisał tu wyżej kolega adresy ipv4 są prawdopodobnie przepuszczane przez jakąś "bramę" i zmieniane na IPV6 serwisy VOD działają już bez problemu jedyne co zauważyłem to wzrost pingu z 3 na 9 ms i teoretyczny spadek prędkości na speedtestach z 280/30 na 260/30 jeśli nie będzie problemu z grami na ipv6 to tak to zostawię bo już nie mam siły w tym grzebać . 

PS. mam nadzieje że "w razie czego"  uda mi się jakoś uzyskać moje hasło do neostrady  i postawić funboxsa od zera.....po miesiącu nie mam dobrych doświadczeń związanych z tą usługą a już na pewno nie jest ona bezobsługowa niestety.........   



Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18405
  • 52630
  • 706

IPv6 - kolejne podejście

@_Artek_ po resecie FunBox powinien automatycznie pobrać login i hasło. Otrzymanie z Orange nie jest problemem, trzeba się tyko skontaktować przez infolinię lub czat.

Współczuję, że masz takie problemy. Ja dowiedziałem się przez przypadek, że dużo lepiej jest mieć światełko od konkurencji. Ponad 4 lata zabiegłem, aby Orange coś się ruszyło, ale nic się zadziało, za to lokalny wpadł, i w pół roku całe osiedle okablował Emotikon: Mrugający

Jeżeli miałeś umowę podpisywaną poza salonem, to przysługuje Ci 14 dni na odstąpienie. W innym przypadku jesteś związany już do końca umowy.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 35
  • 43
  • 0

IPv6 - kolejne podejście

Infrastruktura Orange bezpośrednio. Po roku użytkowania następujące wnioski:

 

  • Wystawienie portu IPv6 na świat działa, ale chwilowo. Tj. połowa publicznego adresu IPv6 jest stała, drugą przydziela router. Ten przydział nie jest stały i nie da się ustawić ręcznie stałego adresu. Router nie przekierowuje ruchu do adresów, których sam nie przydzielił i nie da się tego zmienić, więc ustawienie statycznego IP w komputerze nic nie da.
  • IPv4 leci przez NAT. Ma się jeden IP dzielony na wielu abonentów. Przez ponad pół roku publiczny IP nie zmieniał mi się. Gdzieś od września zmienia mi się co kilka dni.
  • Da się przekierować porty IPv4 na świat, ale router sam przydzieli taki port, który jest wolny na tym publicznym IP. Do póki publiczny IP się nie zmieni, przekierowanie działa.

Zatem marzenia o prywatnym serwerze w garażu dostępnym dla świata przez łącze za mniej niż 100zł legły w gruzach. Chyba, że ktoś jest w zasięgu konkurencji, która takie możliwości daje. A wystarczyłoby gdyby router miał tryb bridge lub po prostu możliwość całkowitego wyłączenia firewall'a.

 

Testowałem też IPv6 dla konsumenckiej sieci komórkowej. Tu też połączenia z zewnątrz zablokowane i nie da się otworzyć.

 

Ktoś zapyta, a na co Ci to? A choćby na to żebym urządzeniami IoT sterował sam, bezpośrednio, a nie za pośrednictwem czyjejś chmury. Poza tym udostępnianie dużych plików znajomym: bezpośrednio, a nie przez jakieś chmury. RaspberryPi kosztuje 200zł i ciągnie 2-5W. Na taki domowy prywatny serwer jak znalazł.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 35
  • 43
  • 0

IPv6 - kolejne podejście

Jeszcze jedno. Jak się zalogujesz na Mój Orange. Tam gdzie masz faktury, rodzaj umowy itp. Tam masz też login i hasło. Możesz je zmienić tam.


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 236
  • 316
  • 8

IPv6 - kolejne podejście

@_Artek_ 
hasło do Neostrady możesz odzyskać przez konto Mój Orange. Zresztą po resecie Funboxa do ustawień fabrycznych Funbox sam ściąga sobie login i hasło od Orange i nie trzeba już go ręcznie wpisywać. 
ja korzystam z IPv6 odkąd mam światłowód (już prawie 4 lata) i nie zmieniałem na IPv4 bo nie miałem takiej potrzeby skoro na IPv6 wszystko działa. 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 493
  • 2059
  • 4

IPv6 - kolejne podejście

dzięki koledzy za szybki i merytoryczny odzew niestety u mnie w bloku światło ma tylko orange i prywatna firma..... umowę podpisałem w salonie więc nie mam możliwości wypowiedzenia  chciałem wziąć światło od T- Mobile zachęcony genialnymi osiągami na LTE ale niestety na ich stronie pod moim adresem nie ma takiej możliwości.... dziwi mnie tylko czemu orange zamiast ułatwiać to utrudnia nam życie po wyjęciu z pudełka powinno to być ustawione tak żeby działało a nie żeby człowiek musiał pytać Google czemu nie działa.... no ale przy takim cenniku obsługi technicznej to się nie dziwie czemu najpierw trzeba skonfigurować żeby potem działało 😄  hasło jakoś odzyskam jak będzie mi potrzebne zastanawia mnie tylko fakt skąd takie dziwne ostrzeżenie technika żeby nie resetować ale może ma to związek właśnie z dzierżawą światłowodu
co do ipv6 narazie śmiga bez problemu nawet mam wrażenie że materiały wideo buforują się szybciej niż na 4 dziwny jest  tylko ten wysoki ping i spadek teoretycznej prędkości z 280 na 260 .