Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 6 2Gbs maksymalna prędkość wifi

ROZWIĄZANE

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 16
  • 45
  • 0

Funbox 6 2Gbs maksymalna prędkość wifi

Witam. 

Czy ktoś może wie ile maksymalnie funbox 6 FAKTYCZNIE może dawać prędkości na wifi? Mamy od kilku dni światłowód 2Gbs i wiem, że jest napisane, że 2Gbs sumarycznie przy minimum 2 urządzeniach, ale nie sprawdza się to na wifi... Wiem że Ethernet w tym modemie ma limit 1Gbs, ale na stronie funbox po zalogowaniu w sekcji informacje systemowe w kategorii wifi widnieje "max przepustowość 2,4GHz: 300Mbs; max przepustowość 5GHz: 1700Mbs". Za cholere nie da się przebić sumarycznie (czy to na jednym urządzeniu czy na kilku na raz) łącznej prędkości +-950Mbs po samym wifi ;/ przy podłączeniu komputera Ethernetem i telefonu po wifi tu i tu jest po +-950Mbs na raz, więc powiedzmy że te 2Gbs jest, ale mnie interesuje tylko wifi, bo na stałe nie możemy niczego fizycznie podłączyć po kablu, tylko wifi.

Znalazłem na chip.pl jakiś test funbox 6 i ktoś ram napisał że wyciągnął 1500Mbs po wifi. Na pewnym forum ktoś napisał, że wyciągnął 1600Mbs... Na czacie czy infolinii Orange nic się nie dowiedziałem, bo ludzie na których trafiłem ogarniają temat jeszcze mniej niż ja i jak jak już nie wiedzieli co powiedzieć, to zasłonili się bzdurą, że "prędkości po wifi nie są w gwarantowane" lub że po prostu nie wiedzą i chcąc dowalić dodatkowy abonament telefoniczny w promocji (no kurde XD). Sam modem w sobie na wewnętrznym teście prędkości odbiera te 2Gbs, natomiast na wifi nie potrafi tego oddać w pełni. 

Nie potrzebuję mieć na jednym urządzeniu po wifi tego 1700Mbs, które widnieje w specyfikacji modemu na jego stronce, ale chciałbym tyle móc uzyskać łącznie po wifi na 2 czy więcej urządzeń, skoro wedle specyfikacji tyle powinno być w stanie oddać na wifi. Czy miałby ktoś jakiś pomysł lub stricte doświadczenie w takim przypadku? 

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 65
  • 293
  • 2

Funbox 6 2Gbs maksymalna prędkość wifi

Dużo tu widzę nieporozumień, więc spróbuję podsumować fakty:

– do przebicia 1 Gbps potrzebny jest odbiornik Wi-Fi który obsługuje kanały 160 MHz

– FB6 w zakładce z informacjami o przepustowości podaje bzdury, połączenie z końcówkami zestawiane jest na 2402 Mbps w paśmie 5 GHz, a całe urządzenie jest klasy AX3000.

– FB6 też musi pracować z kanałem 160 MHz i zwykle tak jest, chyba że w okolicy są urządzenia radarowe lub inne urządzenia radiowe zakłócające taką pracę

– iPhone nie obsługuje kanałów 160 MHz, chyba także w najnowszej wersji

– przy użyciu Xiaomi 12 Pro i Huawei P60 Pro można bez większego problemu przekroczyć 1600 Mbps, na dowód czego wrzucam zrzut z tego drugiego.

 

IMG_2582.PNG

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

79 ODPOW. 79

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18421
  • 52665
  • 710

Funbox 6 2Gbs maksymalna prędkość wifi

@xDeOx testy prędkości wykonywane były na urządzeniach obsługujących WiFi 5, czy WiFi 6?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12981
  • 53299
  • 619

Funbox 6 2Gbs maksymalna prędkość wifi

@xDeOx  wszystko zależy od odbiornika i ilości anten odbiorczych, co równa się ilości strumieni transmisji...

Jak potężna musi być karta wifi, w odbiorniku, aby odebrać transmisje z kilku anten Funboxa i jeszcze je połączyć 

Na smartfonie raczej się nie da...

https://www.orange.pl/poradnik/twoj-internet/wi-fi-6-co-warto-o-nim-wiedziec/

Trzeba rozróżnić to co nadaje nadajnik od tego, co może odebrać odbiornik według specyfikacji i ilości składowych połączeń ( anten). Na tym polega sukces SWB, że ma tyle samo, takich samych anten co modem


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18421
  • 52665
  • 710

Funbox 6 2Gbs maksymalna prędkość wifi


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1623
  • 8083
  • 63

Funbox 6 2Gbs maksymalna prędkość wifi

@xDeOx W przypadku WiFi nie działa zasada więcej urządzeń na raz to sumarycznie szybciej - jest odwrotnie. Natomiast ograniczenie maksymalnej prędkości z internetu może wynikać z tego, że WiFi jest wpięte poprzez wewnętrzny port 1Gbs i tego nie przeskoczysz. BTW: Już na starcie należy te maksymalne wartości pomnożyć przez około 0,6. Przy 866Mbs realnie można oczekiwać 500Mbs. Sprawdź transmisję pomiędzy dwoma urządzeniami po WIFi, na przykład za pomocą https://iperf.fr


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 16
  • 45
  • 0

Funbox 6 2Gbs maksymalna prędkość wifi

Wifi 6, ax...

 

Proszę, ktoś w podlinkowanym temacie wyciągnął 1700Mbs... Jakoś się da

 

Screenshot_20230928_202759_Chrome.jpg


________________
* Wstawiłem grafikę dodaną jako załącznik – moderator Michał


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12981
  • 53299
  • 619

Funbox 6 2Gbs maksymalna prędkość wifi

@xDeOx  punkt 5.

https://www.orange.pl/poradnik/smartfony-i-inne-urzadzenia/chcesz-miec-szybki-internet-w-telefonie-z...

Przy mimo 4x4 może się udać...

iPhony mają dobre odbiorniki...

I jeszcze troszkę o wi-fi 6 ,a artykuł chyba jasno wskazuje na wąskie gardło...i wyjaśnią wszystko 

https://www.orange.pl/poradnik/twoj-internet/wolny-internet-wi-fi-gdzie-jest-problem/


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 16
  • 45
  • 0

Funbox 6 2Gbs maksymalna prędkość wifi

Tak, ale napisałem, że na jednym urządzeniu tyle nie potrzebuję - sumarycznie funbox na wifi oddaje +-950Mbs... Mam Galaxy S20 fe, na PC z płytą aorus z590 ultra (do 2,5Gbs) z dedykowaną anteną takie same wartości mniej więcej... Nie wina urządzeń odbierających 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12981
  • 53299
  • 619

Funbox 6 2Gbs maksymalna prędkość wifi

@xDeOx  router to nie kran, że możesz regulować strumień... tu nadajnik nadaje na maxa ile fabryka dała...na wszystkich antenach wedle ustawien. Możesz sprawdzić jeszcze jaka szerokość kanału masz w FB, bo nie jestem pewny, czy to w ogóle jest ustawialne w menu FB 

Zwróć uwagę na jeszcze jeden czynnik- otoczenie sieciowe. Jesli coś zakłóca sygnał, to system SMART w nadajniku sam dostosuje prędkość i szerokość kanału do warunków otoczenia...co równa się spadkowi prędkości 


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1623
  • 8083
  • 63

Funbox 6 2Gbs maksymalna prędkość wifi

Gdyby to robił @tolek to może bym łyknął. U6-LR 4x4 160MHz od Ubi robi poniżej 1Gbs.