Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Domowa podsieć po instalacji telefonicznej


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 3
  • 0

Domowa podsieć po instalacji telefonicznej

Witam, na wstepie chciałbym przeprosić jeżeli piszę w złym dziale. Rozważam zakup oferowanego na mojej ulicy internetu światłowodowego orange, jednak chciałbym uniknąć przy montażu zbędnego wiercenia czy kładzenia listew i stąd moje zapytanie: czy możliwe jest poprowadzenie przyłącza światłowodu przez istniejący peszel i stworzenie np. za pomocą switcha światłowodowego podsieci w domu przez istniejącą instalacje telefoniczną? Czy jeśli budowa standardowego przewodu stosowanego w takich instalacjach(bodajze uzywane sa przewody 4 zylowe) w jakiś sposób ogranicza takie rozwiązanie(pomijając przepustowość), to czy jest możliwość jednak to uratować (przykładowo routerem przy wyjsciu z gniazda analogicznie jak przy odbieraniu internetu przez adsl od zewnetrznego dostawcy)? Będe wdzięczny za wszystkie odpowiedzi czy linki do materiałów w tym temacie, bo z zagadnień sieci nie ukrywam jestem zielony.

11 ODPOW. 11

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Domowa podsieć po instalacji telefonicznej

@pankracy jeżeli peszle nie mają jakiś dużych zagjęć i są drożne, to uważam, że nie powinno ograniczać montażu światłowodu.

 

Sieć światłowodowej nie da się połączyć z miedzianą po przez spliter. W miejscu, gdzie schodzą się przewody miedziane, trzeba doprowadzić światłowód i tam zamontować router. Potrzebne będzie również zasilanie 230 V do routera. Z tego punktu dopiero przewodami miedzianymi rozprowadzi się internet po mieszkaniu.

 

Druga sprawa, to instalacja kablowa w mieszkaniu. Szkoda, że nie 8 przewodów, czyli 4 pary. Zakładam, że przewody schodzą się w miejscu gdzie docelowo ma być router. Przy takich przewodach 4 żyłowych da się zrobić sieć LAN, ale prędkość będzie ograniczona do 100 Mbit/s, realnie jeszcze będzie około 5-10Mbit/s wolniej. Raczej nie wspominał bym o takiej instalacji technikowi, przy uruchamianiu internetu od Orange, chyba, że da się wyczuć, że technik pomoże lub poleci kogoś do uruchomienia takiej instalacji LAN.

 

Tu masz stronę ze sposobami połączenia żył we wtyczce RJ-45:

https://www.peakelec.co.uk/content/ethernet.html

W Twojej instalacji trzeba wykorzystać sposób podłączenia na fotce w prawym górnym rogu, 4 żyły połączenie proste.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Domowa podsieć po instalacji telefonicznej


@pankracynapisał(-a)

Witam, na wstepie chciałbym przeprosić jeżeli piszę w złym dziale. Rozważam zakup oferowanego na mojej ulicy internetu światłowodowego orange, jednak chciałbym uniknąć przy montażu zbędnego wiercenia czy kładzenia listew i stąd moje zapytanie: czy możliwe jest poprowadzenie przyłącza światłowodu przez istniejący peszel i stworzenie np. za pomocą switcha światłowodowego podsieci w domu przez istniejącą instalacje telefoniczną? Czy jeśli budowa standardowego przewodu stosowanego w takich instalacjach(bodajze uzywane sa przewody 4 zylowe) w jakiś sposób ogranicza takie rozwiązanie(pomijając przepustowość), to czy jest możliwość jednak to uratować (przykładowo routerem przy wyjsciu z gniazda analogicznie jak przy odbieraniu internetu przez adsl od zewnetrznego dostawcy)? Będe wdzięczny za wszystkie odpowiedzi czy linki do materiałów w tym temacie, bo z zagadnień sieci nie ukrywam jestem zielony.


Musisz wskazać monterowi miejsce montażu gniazdka i modemu. Z tego co mówisz powinno ono się znajdować tam gdzie schodzą się kable miedziane które już masz w domu. Jeśli jest to jakieś miejsce oddalone od strony gdzie przychodzi kabel to i tak nie unikniesz wiercenia czy klejenia do ścian czy maskowania za listwą przypodłogową. Jeśli posiadasz tylko kable 4 żyłowe to rozważ rozprowadzenie sieci po Wi-Fi. Będzie szybciej i łatwiej.    


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52616
  • 601

Domowa podsieć po instalacji telefonicznej

Cześć,

Trudno jest doradzić coś na odległość, bo nie wiem jak do tej pory łącze ADSL jest dostarczane do budynku. Jak daleko jest od domu do punktu styku z siecią operatora? Jaką rurka jest doprowadzony kabel? Jakiej średnicy, jak długa i jak bardzo jest ułożona z zawijasami? Jest wprowadzona do domu czy do puszki na elewacji? Jak przebiega instalacja w domu do modemu? Jakie są kable owej instalacji/sieci w domu? Ile par i jakiej klasy? Zasadą jest to, ze jeśli jest możliwe wciągnięcie w miejsce kabla miedzianego kabla FTTH, to monterzy to zrobią. Warunkiem jest drożność rurki lub możliwość zamiany i wciągnięcia nowego po kablu miedzianym. Monterzy doprowadzają FTTH do wskazanego punktu, instalują tam modem. Co dalej zaleąy od Ciebie. Mogą dociągnąć kabel do dekodera IPTV (jeśli zamówisz pakiet) lub sprawdzić zasięg wifi i zrobić testy na SWB (taki retransmiter powiększający zasięg wifi). Znów nie znamy powierzchni domu i rozkładu pomieszczeń, więc trudno wypowiadać się o sieci LAN, ale wiem jedno, że ja bym nie podłączał nic po kablach kat3 (czytaj telefonicznych)

Pytaj , podpowiemy


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 3
  • 0

Domowa podsieć po instalacji telefonicznej

Bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi, chyba faktycznie macie racje że to gra raczej nie warta swieczki. Rozkrecilem dzisiaj gniazdko telefoniczne i przewody sa bardzo cienkie i jednożyłowe co raczej ograniczy ich wydajność do zera. Chciałem uniknąć połączenia bezprzewodowego ze względu na grube ściany, które sprawiały problemy z takim rozwiązaniem w przeszłości, ale i tak zostanie mi stary router adsl ktory będę mogł wykorzystać jako repeater, a do pokojów w których zależy mi szczególnie na połączeniu przewodowym doprowadze je przez wentylacje. Jeszcze raz wielkie dzięki za nakierowanie mnie na właściwy tor.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52616
  • 601

Domowa podsieć po instalacji telefonicznej

@pankracy wentylacja to dobry pomysł, chociaż niezbyt zgodny z techniką i normą. Zrób tego więcej do różnych poziomów że strychem (jeśli masz jako tranzyt pomiędzy szybami wentylacyjnymi. 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Domowa podsieć po instalacji telefonicznej

@pankracy jeżeli obecny router aDSL nie posiada portu WAN, to nie użyjesz go za bardzo do nowej sieci. Jak chcesz użyć routera do utworzenia kolejnego punktu WiFi w domu/mieszkaniu to lepiej zastosować router do tego celu przeznaczony, żeby działało stabilnie, czyli z portem WAN niż z odzysku po  Neostradzie. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52616
  • 601

Domowa podsieć po instalacji telefonicznej

@ketrasaArtur zależy od modelu. Z TP-Link ADSL udało mi się zrobić ap że switchem, to może i RE się by udało. 😉


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Domowa podsieć po instalacji telefonicznej

@agat13 tak, nawet jak router nie posiada portu WAN można tak zrobić, ale czy to będzie stabilnie działało. Raz się uda, po zaniku napięcia może sienie odpali prawidłowo i znowu trzeba grzebać w ustawieniach. Dlatego nie polecam rozwiązań, które nie są dedykowane, no chyba, że ktoś lubi się bawić. Jak mam komuś doradzać, to niech to działa stabilnie. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52616
  • 601

Domowa podsieć po instalacji telefonicznej

@ketrasaArtur zgoda całkowita, używajmy sprzętu zgodnie ze specyfikacją techniczną i przeznaczeniem...można wkrętakiem obierać ziemniaki tylko po co? Jednak eksperymenty poszerzają horyzonty, zmuszają do myślenia i wzbogacają wiedzę o rozwiązania alternatywne. A jaka zabawa przy tym...dziś bawiłem się routerem z uszkodzonym wan i switchem, ale sprawnym wifi...wyzwanie i zabawa, ale jako RE działa, a że Asus to i fun większy