Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Problem z opóźnieniami na światłowodzie


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5500
  • 22243
  • 183

Problem z opóźnieniami na światłowodzie

@Galiuszgalileus 

Jeszcze tym możesz się zainteresować:

https://www.tp-link.com/pl/support/faq/3069/

 


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 25
  • 72
  • 0

Problem z opóźnieniami na światłowodzie

  • @pawel__b mam 2 światłowody, Orange mam podpięty pod ONT i potem TP-link, mam na nim uruchomiony QOS. Na drugim swiatłowodzie korzystam tylko z konsoli. Tam mam router bezpośrednio od dostawcy, nie zmieniałem bo dla jednego urządzenia chyba nic nie zyskam na lepszym routerze.... Czy się mylę??

Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 25
  • 72
  • 0

Problem z opóźnieniami na światłowodzie

@j131 ten artykuł opisuje jak wyłączyć QOS na routerze TP-link. Czy to może zakłócać sygnał? To narzędzie powinno prioteryzować konsole jeśli tak to ustawisz, więc powinno pomagać...


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 601
  • 1184
  • 2

Problem z opóźnieniami na światłowodzie

@Galiuszgalileus 

jeżeli problem masz na konsoli a ona jest podpięta po Ethernecie do routera operatora i nie ma na nim QoS bo QoS masz uruchomiony na osobnym łączu to jedno z drugim nie ma nic wspólnego, czyli konsole masz podpiętą bezpośrednio pod router z Orange i na niej pojawiają się te skoki pingu tak?


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 25
  • 72
  • 0

Problem z opóźnieniami na światłowodzie

@pawel__b mam podłączona konsole pod łącze Orange, na którym mam router z QOS, nadal skoki pingu, a nawet jak ich nie ma to jest czasami opóźnienie reakcji zawodników, losowo na zasadzie gorszego połączenia niż przeciwnik.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 601
  • 1184
  • 2

Problem z opóźnieniami na światłowodzie

@Galiuszgalileus 

spróbuj wyłączyć QoS


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5500
  • 22243
  • 183

Problem z opóźnieniami na światłowodzie

@Galiuszgalileus 

Ale wiesz, że żeby QoS priorytetyzowal cokolwiek, to musisz ograniczyć przepustowość łącza? Bez tego będzie tylko wprowadzał dodatkowe opóźnienia.


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 25
  • 72
  • 0

Problem z opóźnieniami na światłowodzie

@j131 mam internet 600/150 Mb. Ustawiłem QOS na wartość 300/50. Dałem tylko priorytet na konsolę. Nic więcej nie zmieniałem, żadnemu innemu urządzeniu nie ustawiałem innych opcji. Jest ok? Czy coś byś sugerował zmienić??


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 601
  • 1184
  • 2

Problem z opóźnieniami na światłowodzie

@Galiuszgalileus 

sugeruję podobnie jak @j131  najpierw wyłączyć w ogóle QoS i sprawdzić przez parę dni wygląda rozgrywka

Z QoSem trzeba podchodzić bardzo ostrożnie, różnie vendorzy go implementują, nie wiem jaki algorytm jest stosowany w TPLink, generalnie obsługa QoS też może wnosić pewne opóźnienia bo może działać trochę na zasadzie bandwith monitora i przede wszystkim rezerwować pasmo a Tobie zależy na priorytecie swojego ruchu ponad inne stacje w sieci, taki Asus potrafi mieć kilka rodzajów algorytnow, do wyboru, nie wiem jak w tym konkretnym TPLinku ale pamiętaj że  QoS może też pogorszyć działanie gry

Warto też pamiętać o tym że włączenie QoS czasem wyłącza różnego typu sprzętowe dopalacze choćby do NATo wania, ktore domyślnie są włączone na routerze bo router musi robić inspekcje każdego pakietu, nie wiem jak to jest w TPLinku, to zależy od chiipsetu i firmware


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 601
  • 1184
  • 2

Problem z opóźnieniami na światłowodzie

@Galiuszgalileus 

Twój router generalnie ma problemy z obsługa QoS, nie wspiera też alternatywnego oprogramowania typu OpenWRT gdzie masz QoS w wersji SQM (czyli tzw. cake),

https://community.tp-link.com/us/home/forum/topic/239816

https://community.tp-link.com/en/home/forum/topic/232240

Na forum TPlinka jest sporo informacji o problemach z bufferbloat na tym routerze o czym już wcześniej wspominałem

próbowałbym całkowicie wyłączyć QoS albo szukać innego routera ewentualnie spróbować wgrać oprogramowanie typu dd-wrt jeśli jest dla Twojego routera. może lepiej działać obsługa bufora