Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange światłowód + TV, ale ONT i własny router


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 21
  • 65
  • 0

Orange światłowód + TV, ale ONT i własny router

Nie chcę przesądzać, że soft nie pozwala tych samych wartości wpisać w dwóch miejscach to raczej logika systemowa niż ograniczenie jakościowe... FB6 ma to rozdzielone więc trzeba poszukiwać innych rozwiązań 😞


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5588
  • 22677
  • 188

Orange światłowód + TV, ale ONT i własny router

@marcinez 

Sprawdziłem jak wyglądają pakiety niosące VOD do ICU100 z FB, i potwierdzam, że wyglądają tak samo jak pakiety multinagrywarki więc tu nie ma różnicy z IWU200 o którym pisał @pirenej . Z tego jeszcze nie wynika że te pakiety dochodzą do FB przez VLAN 35, nadal mogą dochodzić z VLAN 838, tego nie mam jak sprawdzić. Co prawda adresy źródłowe są w tym wypadku w internecie, a nie intranecie (jak w przypadku VLAN 839), ale przecież to jeszcze nie przesądza sposobu ich opakowania.

Jeszcze jedno możesz @marcinez spróbować zmienić, choć nie widzę logicznego powodu żeby to miało pomóc. Przypominam sobie, że w przepisach na "triple play" na własnym sprzęcie nalegano na konkretne ustawienie priorytetów w tagach. Tu masz widzę priorytety ustawione na 4, może trzeba je podkręcić, może ten ruter nie przepuszcza pakietów z niepasującymi priorytetami, jakkolwiek to absurdalnie brzmi.

Byłoby prościej gdyby operator tak kurczowo nie obstawał przy tajności konfiguracji tego całego IP TV.


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1806
  • 8757
  • 68

Orange światłowód + TV, ale ONT i własny router

@j131 Było 838 = 4 i 839 = 5.

Dobrze byłoby się wpiąć pomiędzy ONT i FB i popatrzeć na ruch na konkretnym VLANie.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2130
  • 7859
  • 31

Orange światłowód + TV, ale ONT i własny router


@j131napisał(-a)

@marcinez 

Sprawdziłem jak wyglądają pakiety niosące VOD do ICU100 z FB, i potwierdzam, że wyglądają tak samo jak pakiety multinagrywarki więc tu nie ma różnicy z IWU200 o którym pisał @pirenej . Z tego jeszcze nie wynika że te pakiety dochodzą do FB przez VLAN 35, nadal mogą dochodzić z VLAN 838, tego nie mam jak sprawdzić.


Ja sprawdzałem, między ONT a routerem. Nic na VLAN 838 nie było. Było na VLAN 35. Teraz nawet nie mam interfejsu zdefiniowanego na VLAN 838, ale i też do VOD nie zaglądam, bo tam nie ma nic ciekawego.


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 21
  • 65
  • 0

Orange światłowód + TV, ale ONT i własny router

Mega ukłony za poświęcenie się dla sprawy. Jeszcze coś podłubię, ale może być tak, że trzeba będzie spojrzeć prawdzie w oczy 🙂 Dobrze tym zarządzili, że nie łatwo się do tego dobrać. 

 

Jeśli cokolwiek mi się uda to wrócę z informacjami 🙂

 

Jeszcze raz dziękuję Tobie i pozostałym.


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 21
  • 65
  • 0

Orange światłowód + TV, ale ONT i własny router

Spróbuję i ten wątek zwęszyć.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 24
  • 0

Orange światłowód + TV, ale ONT i własny router

Śledziłem trochę temat i wywnioskowałem że Orange chce mieć po stronie WAN tagowanie VLAN.
Internet na vlan35, TV - vlan838 i vlan839 , jeśli chodzi o Internet to na większości lepszych routerów można włączyć tagowanie, ale działa to chyba tak że wszystko co idzie na WAN dostaje tag vlan35.
Natomiast TV na swoim gniazdku LAN wystawia dwa VLANy 838 i 839 , i tu jest problem, jak ustawimy w routerze opcję IPTV i wpiszemy tam tag np:838 to cały ruch z dekodera otrzyma ten tag.
Chodzi o przepuszczenie dwóch VLANów z dekodera do portu WAN, sam mam router TpLink ER605, on obsługuje VLANy po stronie LAN i mogę utworzyć VLAN 838 i 839, ale nie wiem czy router przepuścił by to do portu WAN, raczej wszystkie pakiety dostały by tag 35.
Co prawda sam nie mam jak sprawdzić bo nie mam usług od orange , ale miałem już odczynienia z FunBox'em 6 u klientów. Na chwilę obecną najlepszą opcją będzie chyba zrobienie z FunBoxa tylko modemu, czyli wyłączenie WiFi, wpięcie do niego światłowodu bezpośrednio bez ONT, wpięcie TV i wpięcie własnego routera ze stałym IP wpisanym do DMZ w FunBox. Jak wyłączymy w FunBox wszystko co się da to może nie będzie się tak przegrzewał i zawieszał.

 

P.S: tu jest ciekawy temat, ale raczej nie będę go proponował klientom 😁🦊
https://nasz.orange.pl/t5/Modemy-i-routery/Konfiguracja-własnego-routera-do-telewizji-IPTV-i-VoD/td-...


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1806
  • 8757
  • 68

Orange światłowód + TV, ale ONT i własny router

@MrTN Tagowanie jest tylko po stronie WAN. Do którego VLANu trafi ruch wychodzący zależy od ustawień routowania. Niestety @marcinez nie pokazał jak to wyglada na jego TP-Linku.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2130
  • 7859
  • 31

Orange światłowód + TV, ale ONT i własny router


@MrTNnapisał(-a)

Śledziłem trochę temat i wywnioskowałem że Orange chce mieć po stronie WAN tagowanie VLAN.
Internet na vlan35, TV - vlan838 i vlan839 , jeśli chodzi o Internet to na większości lepszych routerów można włączyć tagowanie, ale działa to chyba tak że wszystko co idzie na WAN dostaje tag vlan35.


Tę usługę dogodniej jest opisać, bo i de facto tak jest, jako połączenie "LAN-intranetowe". I na to połączenie nakładane są poszczególne usługi, z VLANami  jako ich nośnikami. Od tej strony patrząc łatwiej to ogarnąć.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 24
  • 0

Orange światłowód + TV, ale ONT i własny router

Dodam jeszcze, że jeśli chodzi nie tylko o własny router ale chcielibyśmy zrezygnować z ONT bo nasz router ma wejście optyczne, bądź SFP z wkładką, to z tego co wywnioskowałem Orange stosuje światłowodowe rozdzielacze pasywne, czyli np.: do bloku doprowadzany jest jeden światłowód i rozdzielany np.: na 30 mieszkań, ale rozdzielany pasywnie, jedno włókno do wielu, czyli w pewnym sensie segregacja "multipleksowanie" pakietów odbywa się w FunBox/ONT , oraz Orange używa różnych długości fali światła w jednym włóknie światłowodu na raz. Więc jak byś my im tam wpięli TpLinka z jakąś wkładką SFP to zakłócili byśmy Internet nie tylko sobie ale i innym. Może i FunBox to zawieszający się badziew, ale wkładka optyczna jest pierwsza klasa, znacznie szybsza od 1Gb/s, prawdopodobnie TX:1490nm, TX: 2.49Gb/s, RX:1310nm , RX:1.24Gb/s . Poza tym nawet jak byśmy dobrali wkładkę zgodną z siecią Orange to jak w Orange będą chcieli wprowadzić jakąś zmianę FunBox/ONT zaktualizuje się a nasza wkładka optyczna nie. Szkoda że Orange nie mówi o tym wprost, dla mnie to jest argument, FunBox musi być choć by w roli modemu, choć słyszałem że FunBox6 jest już całkiem spoko. 

 

 

Pasywne-Przykład-zastosowania-splittera-optycznego-w-sieciach-dostępowych.jpg

 

65,splitter-plc--montaz-rack-1x32,2.jpg