Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Ochrona sprzętu przed burzą


Poziom 4, Obserwator Przestworzy
  • 1
  • 0
  • 0

Ochrona sprzętu przed burzą

Wiadomo, że przed burzą należy odłączyć od sieci wszystkie odbiorniki elektryczne i że tak samo należy postąpić z telefonem i anteną telewizyjną. Proszę uprzejmie w takim razie powiedzieć co się stanie jeżeli w takiej sytuacji piorun uderzy w satelitarną antenę telewizyjną, której końcówka przewodu dotyka w pomieszczeniu drewnianej podłogi lub stołu? Przecież ten ogromny ładunek elektryczny musi gdzieś mieć bezpieczne ujście, w przeciwnym razie spowoduje pożar. A może jest jakiś skuteczny sposób zabezpieczenia? Pewien sklep internetowy poleca na tę okoliczność zabezpieczenie przeciwprzepięciowe TV-Sat Signal 4645F, które ma dobrą opinię u amatorów ale negatywną u profesjonalisty jak niżej: „Ten produkt nie zabezpiecza przed bezpośrednim uderzeniem pioruna w antenę ! Zabezpiecza jedynie przed przepięciem w instalacji antenowej,jeśli piorun uderzy kilkaset metrów obok nas i to pod warunkiem uziemienia tego zabezpieczenia. Opinie typu "..produkt działa dobrze.." świadczą o nieznajomości i naiwności opiniodawcy”. Moja antena telewizyjna zamontowana jest na balkonie niskiego parteru w odległości ok. 1,5 m od piorunochronu. Co w związku z powyższym powinienem ja lub fachowiec w tej sprawie zrobić?

2 ODPOW. 2

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Ochrona sprzętu przed burzą

@Użytkownik12  Jeżeli antena zamontowana jest na balkonie piętrowego budynku, to się nie masz o co martwić. Nie będę przepisywał informacji z internetu, ekspertem w tym temacie nie jestem.

Inna sytuacja, jakby antena była na dachu.

To prawda, że przed bezpośrednim trafieniem nic nie chroni, a jedynie minimalizuje skutki.

 

Ja zawołam @mabud73 myślę, że temat jest mu bliski 🙂

Anonim

Nie dotyczy

Ochrona sprzętu przed burzą

Potężny ładunek elektryczny, skumulowany w trakcie uderzenia, wybiera sobie drogę tam, gdzie mu najwygodniej i po najmniejszej linii oporu. Nie ma znaczenia, czy jest to na końcówce, bo dam świadectwo (swój przykład) przeskoku iskry zapłonowej w gniazdku elektrycznym. Byle zasłona, czy firanka, lub inny łatwopalny materiał spowodować może pożar. Nie wymyślono dotąd 100% zabezpieczenia przed tym żywiołem.