Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Problem z zasięgiem sieci komórkowej / Problem z internetem mobilnym - co zrobić?

📌 W tym artykule poznasz przyczyny problemów z zasięgiem - oraz co ważniejsze - jak sobie z nimi radzić. Pomimo, że w zasięgu Orange w Polsce jest już 99,7% kraju, zdarzają się miejsca, tzw. białe plamy, gdzie występują kłopoty z zasięgiem telefonii komórkowej. Wynika to np. z wpływu różnych czynników zewnętrznych, zupełnie niezależnych od operatora. Należą do nich m.in. ukształtowanie terenu oraz naturalne przeszkody (np. obszary zalesione).

 

 

 

Zakłócenia sieci komórkowej

 

1. Co to są zakłócenia w sieci komórkowej?

Zjawiska, które zmieniają normalne warunki odbioru sygnału komórkowego i powodują:

 • pogorszenie zasięgu
 • słabą jakość połączeń głosowych
 • wolniejszą transmisję danych.

 

2. Skąd się biorą zakłócenia w sieci komórkowej?

Najczęstszą przyczyną jest stosowanie aktywnych wzmacniaczy sygnału sieci komórkowej zwanych także repeaterami. Urządzenia te zakłócają sygnał sieci komórkowej nawet na kilku nadajnikach w okolicy.

Ważne:

 • Stosowanie takich urządzeń bez wymaganych pozwoleń jest nielegalne i podlega karze grzywny w wysokości do 1000 zł.
 • Tylko operator ma prawo do podłączenia do sieci własnych urządzeń aktywnych w ramach posiadanych pozwoleń.
 • Podłączenie urządzeń (nawet z homologacją) przez inne podmioty niż operator jest niezgodne z prawem telekomunikacyjnym.
 • Każde wykrycie korzystania z takich rozwiązań jest przez operatora zgłaszane do UKE. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
 • Więcej informacji również w artykule: UKE przypomina: wzmacniacze GSM mogą być instalowane wyłącznie przez operatorów telekomunikacyjnych 

 

 

Sieć przeciążona

 

W niektórych przypadkach może być tak, że obecnie z danego nadajnika korzysta więcej osób niż zwykle. Może to być spowodowane wybudowaniem nowego osiedla, zakładu lub inną losową sytuacją (jak nadmorskie miejscowości w czasie wakacji). Sieć monitorowana jest przez nas 24 godziny na dobę. Rozbudowa, czy tez budowa nowego nadajnika to proces, który trwa wiele miesięcy. Często jest jednak tak, że sieć 4G/LTE jest przeciążona, ale z 3G/WCDMA mało kto korzysta. Warto wtedy rozważyć zmianę trybu pracy sieci. Niżej jest to opisane szczegółowo.

 

 

Jak poprawić zasięg w telefonie?

 

1. W pierwszej kolejności warto przeprowadzić "test krzyżowy". Polega on na tym, że trzeba przełożyć kartę SIM do innego telefonu. Jeżeli tam będzie wszytko działać jak trzeba, to znaczy że warto skorzystać z gwarancji na telefon.

 

2. Większość telefonów może pracować w jednej z trzech sieci:

 • 2G oznaczanej także jako GSM lub EDGE
 • 3G oznaczanej także jako UMTS, WCDMA lub HSDPA
 • 4G oznaczonej także jako LTE

Ustawienie sieci w Twoim telefonie wpływa na prędkość transmisji danych (np. za pomocą sieci 2G dane transmitowane są wolniej niż przy 3G i 4G), dlatego:

 • W większości przypadków zalecamy, aby ustawić w telefonie tryb automatyczny - wtedy to sieć i telefon decydują o odpowiednim ustawieniu w danej chwili.
 • W szczególnej sytuacji zasięgowej możesz zmienić ustawienia sieci w Twoim telefonie tak, aby korzystać tylko z sieci 2G, 3G lub LTE.

Zobacz jak zmienić ustawienia sieci w różnych systemach operacyjnych. Pamiętaj, że miejsce tych ustawień w menu telefonu może być różne w zależności od producenta oraz wersji systemu operacyjnego.

 

Android:

Menu >> Ustawienia >> Połączenia >> Sieci komórkowe >> Tryb pracy sieci

iOS:

Menu >> Ustawienia >> Sieć komórkowa >> opcje danych komórkowych >> włącz LTE (przy problemach z połączeniami głosowymi sugerujemy ustawić "Tylko dane")

Windows 10 Mobile:

Pulpit >> Ustawienia >> Sieć i połączenia bezprzewodowe >> Komórkowe i sim >> Ustawienia karty sim >> Sieć komórkowa

 

Tryb ustaw taki, na którym najlepiej będzie Ci się korzystało z naszych usług.

 

3. Wi-Fi Calling w Orange:

 • Jeżeli dysponujesz łączem stacjonarnym oraz masz dostęp do sieci Wi-Fi możesz skorzystać z technologii Wi-Fi Calling.
 • Twój telefon będzie realizował połączenia głosowe wykorzystując domową sieć bezprzewodową. Potrzebujesz jedynie odpowiedniego telefonu. Zobacz szczegółowe informacje na temat WiFi Calling.

 

 

Jak poprawić zasięg internetu mobilnego?

 

 1. W pierwszej kolejności spróbuj ustawić router w miejscu o jak najlepszym zasięgu. Często będzie to miejsce blisko okna. W ustaleniu tego miejsca pomoże ekran na urządzeniu lub strona konfiguracyjna routera. Warto też zrobić tzw. "test krzyżowy". Polega on na tym, że należny przełożyć kartę do innego urządzenia, przykładowo telefonu. Gdyby tam zasięg był zdecydowanie lepszy, znaczy że coś nie tak jest z naszym routerem. Wtedy warto skorzystać z gwarancji.

 

2. W ustawieniach urządzenia (w routerach na stronie konfiguracyjnej - adres znajdziesz w instrukcji - przykładowo 192.168.1.1) jest też możliwość zmiana trybu pracy sieci, tak jak na telefonie. Spróbuj ustawić "na sztywno" tylko 4G/LTE. Wtedy przetestuj działanie. Gdyby nie pomogło, wtedy zmień na tylko 3G/WCDMA.

 

3. Możesz rozważyć zakup anteny zewnętrznej. Jak ją zamontować zobaczysz w filmiku poniżej:

 

 

 

 

✏️  Jeśli przeczytaliście informacje powyżej i macie pytania dot. tej usługi, to załóżcie nowy temat w kategorii Moje usługi - Sieć i dostępność usług. Podczas tworzenia tematu wybierzcie etykietę [inna dotycząca sieci].

 

 

 

Historia wersji
Nr wersji:
15 z 15
Ostatnio zaktualizowane:
wrzesień
Zaktualizowano przez:
 
Etykiety (1)