Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Opłata za transmisję danych w roamingu


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 2
  • 0

Opłata za transmisję danych w roamingu

Witam,

na początku grudnia byłam na Litwie i korzystałam z transmisji danych. W ramach abonamentu mam pakiet danych w roamingu. Podobno złapałam białoruską sieć chociaż nie byłam na Białorusi ani w pobliżu granicy. Nie zauważyłam też tej zmiany sieci, żebym mogła zareagować. Jednak została naliczona opłata za przesyłanie danych. Monitorowałam koszty jeszcze przez jakiś czas po powrocie i nie było żadnych dodatkowych opłat. Pojawiły się dopiero pod koniec grudnia z końcem okresu rozliczeniowego i bardzo mnie zaskoczyły (płatne połączenia w wykazie szczegółowym widoczne były jeszcze później). Złożyłam reklamację, jednak nie została uwzględniona. Czy jest sens się odwoływać?

7 ODPOW. 7

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Opłata za transmisję danych w roamingu

@julkasz zawsze warto próbować. Dobre uzasadnienie może skutkować pozytywnym rozpatrzeniem i zwrotem przynajmniej części kosztów. Zaproponuj również zwrot części, a nie całości w nowej reklamacji.

Uzasadnij, że nie było informacji SMS-owej o zmianie państwa w roamingu.

 

edit:

miałem podobną sytuację i przy dobrym uzasadnieniu i prośbie zwrotu połowy poniesionych kosztów zwrot dostałem.

W skrajnych przypadkach sieć innego kraju może nawet złapać 20 km od granicy, więc na przyszłość warto uważać, szczególnie na państwa nie będące w UE, gdzie te opłaty za transmisję danych są bardzo wysokie. 

Przykładowo, za transmisję danych na poziomie ok 4 MB z Białorusi pobrało mi opłatę ponad 100 PLN.


Pracuję w Orange
  • 931
  • 1518
  • 35

Opłata za transmisję danych w roamingu

@julkaszCześć. Zawsze w takiej sytuacji jest informacja przesyłana sms, w którym są niezbędne informacje. Opłaty pojawiły się teraz, gdyż dopiero przesłał je operator roamingowy. Czasami tak jest, że przesyłane są później. Zwróć uwagę na fakturze za jaki są okres.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Opłata za transmisję danych w roamingu

@sebaswiderski tylko informacja SMS-owa najczęściej później przychodzi niż rozpoczęcie transmisji danych. Różnica wynosi nawet kilka minut, co pozwoli naliczyć słoną opłatę szczególnie z państwami nie będącymi w UE.


Pracuję w Orange
  • 931
  • 1518
  • 35

Opłata za transmisję danych w roamingu

@ketrasaArturprzekraczając granicę lub będąc w pobliżu dostajesz sms z informacją, co już powinno wzbudzić czujność. W sms masz wszystko opisane. Z moich doświadczeń pobytu za granicą sms docierał od razu nie z opóźnieniem.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Opłata za transmisję danych w roamingu

@sebaswiderski wszystko też zależy, do jakiego państwa się udajesz z Polski. Często też wybieram się w rożne miejsca w UE i nie tylko. Przekraczając granicę z Litwą, Słowacja, Czechami, czy Niemcami SMS przychodzi natychmiast. Jeżeli przejeżdżasz z innego państwa UE do innego, to już wolniej. Doświadczenia mam z Litwy na Łotwę, z Czech do Niemiec itp. Najdłużej czekałem na informację SMS-ową z Białorusi, gdzie taki SMS przychodzi za kilka minut. To są już małe szczególiki w czasie, ale dla klienta w przypadku połączenia transmisji danych roamingowych z Białorusi naliczy już znaczną kwotę.

Po złożeniu reklamacji i analizie logowania do sieci, transmisji danych oraz otrzymanego SMS-a, konsultant potwierdził mi, że była różnica kilku minut. Dlatego dobre uzasadnienie może mieć wpływ na pozytywnie rozpatrzoną reklamację.

 

edit:

Czas otrzymywania SMS-a uzależniony jest również od taryfy, z którą się korzysta za granicą. Testy wykonałem osobiście i stwierdzam, że logowanie do sieci zagranicznej jak i otrzymywanie SMS-a z informacja o roamingu najszybciej odbywa się w abonamencie, następnie w ofercie na kartę, na końcu FLEX. Czasami zdarzają się wyjątki, ale w 80 % przypadków często była taka kolejność.


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 2
  • 0

Opłata za transmisję danych w roamingu

@ketrasaArtur otóż to. SMSa otrzymałam, jednak w momencie odczytania nie byłam już w sieci białoruskiej. Była ze mną córka, która również ma abonament w Orange i jej żadne opłaty nie zostały naliczone.

Dziękuję bardzo za podpowiedzi. Spróbuję się odwołać.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Opłata za transmisję danych w roamingu

@julkasz zawsze warto spróbować. Nic już więcej się nie straci po za czasem poświęconym na złożenie reklamacji.

Należy również pamiętać, że nadajniki komórkowe przy granicy mogą łapać na odległość nawet 20 km, co może powodować logowanie do sieci innego państwa niż obecnie jesteśmy, a w efekcie naliczenie niepotrzebnych opłat. W jeżeli planujemy zbliżyć się do granicy takiego państwa, warto wcześniej wyłączyć transmisję danych w roamingu lub nawet telefon na czas pobytu w tak bliskiej odległości.