Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Zużycie energii FTTH

ROZWIĄZANE
Anonim

Nie dotyczy

Zużycie energii FTTH

Z czystej ciekawości - gdyż jestem "heavy userem", a chcę być w miarę eko i po prostu ciekawi mnie jedna sprawa: 

 

Jakie jest zużycie energii / ile CO2 generuje przesłanie 1 GB przez sieć światłowodową w domu? Robię około 10 TB w ciągu miesiąca ostatnio, zastanawiam się - czy warto jest to ograniczyć? 

Chodzi mi o zużycie energii już w sieci Orange - tj. dostarczenie takiej ilości danych przez światłowód Orange do mojego modemu 🙂 

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Ekspert AMA
  • 154
  • 771
  • 148

Zużycie energii FTTH

Tak na szybko "na karteczce" szacuję, bo to wszystko zależy w konkretach i szczegółach, gdzie ktoś jest konkretnie, jaki układ sieci, co tam po drodze za urządzenia etc etc. - ale żeby jakoś sensownie przybliżyć.

 

Cała transmisja w naszych sieciach w 2020 to było 4 842 PB.

A zużyliśmy w sumie 541 GWh.

 

Wyjdzie więc na 1GB średnio 0.11 kWh po stronie Orange. To z kolei odpowiada niecałym 80 g CO2e na 1GB. Czyli wychodzi mi na Twoje 10 TB niecałe 800 kg emisji co miesiąc. Czyli dużo - w skali roku to będzie ponad 9 ton - czyli tyle ile jedna przeciętna osoba w Polsce w sumie emituje w ciągu roku z całości swojego funkcjonowania. (To oczywiście na pewno jest trochę przeszacowane bo FTTH jest bardziej energooszczędny niż miedź i to zwłaszcza widać przy dużych wolumenach -> ale rząd wielkości taki będzie.)

 

To w oparciu o dane za 2020 czyli sprzed uruchomienia farm wiatrowych - im większy % energii zielonej będzie, tym mniej to wyjdzie przeciętnie na GB. 

 

Czyli po Twojej stronie task na mniejsze zużycie danych, a po naszej na większy % zielonej energii! ;D

 

A z ciekawości - na co Ci idzie tyle danych?

 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

1 ODPOWIEDŹ 1

Ekspert AMA
  • 154
  • 771
  • 148

Zużycie energii FTTH

Tak na szybko "na karteczce" szacuję, bo to wszystko zależy w konkretach i szczegółach, gdzie ktoś jest konkretnie, jaki układ sieci, co tam po drodze za urządzenia etc etc. - ale żeby jakoś sensownie przybliżyć.

 

Cała transmisja w naszych sieciach w 2020 to było 4 842 PB.

A zużyliśmy w sumie 541 GWh.

 

Wyjdzie więc na 1GB średnio 0.11 kWh po stronie Orange. To z kolei odpowiada niecałym 80 g CO2e na 1GB. Czyli wychodzi mi na Twoje 10 TB niecałe 800 kg emisji co miesiąc. Czyli dużo - w skali roku to będzie ponad 9 ton - czyli tyle ile jedna przeciętna osoba w Polsce w sumie emituje w ciągu roku z całości swojego funkcjonowania. (To oczywiście na pewno jest trochę przeszacowane bo FTTH jest bardziej energooszczędny niż miedź i to zwłaszcza widać przy dużych wolumenach -> ale rząd wielkości taki będzie.)

 

To w oparciu o dane za 2020 czyli sprzed uruchomienia farm wiatrowych - im większy % energii zielonej będzie, tym mniej to wyjdzie przeciętnie na GB. 

 

Czyli po Twojej stronie task na mniejsze zużycie danych, a po naszej na większy % zielonej energii! ;D

 

A z ciekawości - na co Ci idzie tyle danych?