Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

FunBox 6 + DNS na PiHole

ROZWIĄZANE

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 13
  • 0

FunBox 6 + DNS na PiHole

Hej, dziś miałem montaż Love na światłowodzie.

Niestety, ale przy poniższej konfiguracji:

 

FB 

- Router A

   - Rasp z PiHole i DHCP

   - PC, build farm

- Router B

   - TV, NASy, konsole, Shield

 

Nie mam internetu. Na FB DHCP jest wyłączony, by Rasp mógł przejść kontrolę nad przydzielaniem IP i propagacją DNS.

Ofc jak tylko wyłączę DHCP na FB tracę możliwość ponownie do niego się zalogować i jedyna opcja jest factory reset.

Wogole znacie powód dla którego on ma adres ..1.1 ? Bo to aż się prosi o jakieś problemy masek chyba.

Mając DHCP na rasp mogę się dostać wewnątrz sieci do każdego urządzenia, tylko nie do FB. Cały ruch sieciowy wewnątrz też jest git.

Jak wyłączę DHCP na Raspie to ofc działa internet.

 

Moje rozumowanie jest takie, że powinienem mieć tylko dwa kroki całej konfiguracji:

- wyłączyć DHCP na FB

- włączyć na Rasp

 

Czy czegoś tu nie rozumiem lub pomijam.

Proszę o pomoc.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 152
  • 558
  • 3

FunBox 6 + DNS na PiHole

Przez kilka dni używałem FB z wyłączonym DHCP i bez problemu się na niego logowałem. Z resztą FB ma możliwość zmiany adresu. Ja miałem 192.168.1.2. Chyba, że masz na myśli 3 okted? Bo tego nie sprawdzałem, ale wydaje mi się, że to bez znaczenia.

 

Update: Już widzę, że masz konflikt IP, dlatego nie możesz się zalogować. Zmień dobie na FB adres, spoza zakresu DHCP i bedzie git:)

No i jak wspomniał @agat13 przy masce /24, 3 okten musi być ten sam.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

19 ODPOW. 19

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13108
  • 53845
  • 629

FunBox 6 + DNS na PiHole

@Sagaceil Jaka masz adresację na Rasp? 

Od niepamiętnych czasów na wszystkich routerach operatora (z wyjątkiem mobilnych) było 1.1 i dlatego jest i na tym 🙂


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1730
  • 8444
  • 64

FunBox 6 + DNS na PiHole

@Sagaceil Ustaw na FB, przed wyłączeniem na nim DHCP, taki adres i maskę jaką ma mieć.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 13
  • 0

FunBox 6 + DNS na PiHole

Ok, bo w UPC było ..0.1 i po prostu do tego przywykłem 😜

 

Na Raspie mam gateway ..1.1 - taki jak FB

 

Na wszystkich urządzeniach ładnie się propaguje gateway i DNS IP.


IMG_20240510_140206_235.jpg

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13108
  • 53845
  • 629

FunBox 6 + DNS na PiHole

@Sagaceil Ja się tam nie znam, ale czy nie powinieneś po wyłączeniu DHCP na FB ujednolicić adresów? Zakres DHCP masz 0.100-0.200, a brama 1.1

Może na FB zmień na 0.1 i wyłacz DHCP


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 152
  • 558
  • 3

FunBox 6 + DNS na PiHole

Przez kilka dni używałem FB z wyłączonym DHCP i bez problemu się na niego logowałem. Z resztą FB ma możliwość zmiany adresu. Ja miałem 192.168.1.2. Chyba, że masz na myśli 3 okted? Bo tego nie sprawdzałem, ale wydaje mi się, że to bez znaczenia.

 

Update: Już widzę, że masz konflikt IP, dlatego nie możesz się zalogować. Zmień dobie na FB adres, spoza zakresu DHCP i bedzie git:)

No i jak wspomniał @agat13 przy masce /24, 3 okten musi być ten sam.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 13
  • 0

FunBox 6 + DNS na PiHole

Yup, właśnie ustawiłem na sztywno FB na 0.1, na rasp taki sam gateway i zobaczymy. Testuję właśnie.

Dzięki za hinta.


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1730
  • 8444
  • 64

FunBox 6 + DNS na PiHole

@Sagaceil Adres bramy zawsze musi być w tej samej podsieci. Jaki, to już Twoja własna sprawa, byleś nie użył adresu sieci czy rozgloszeniowego.

BTW, wyłącz na FB używanie IPv6 bo inaczej urządzenia z włączonym IPv6 nie będą skutecznie filtrowane.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 152
  • 558
  • 3

FunBox 6 + DNS na PiHole

@SamotnickAdres bramy nie musi być w tej samej podsieci, ani w tej same sieci. To kwestia routingu statycznego.


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1730
  • 8444
  • 64

FunBox 6 + DNS na PiHole

@atlas_cudow Czyli ARP znajdzie MAC adres routera w innej sieci (domenie rozgłoszeniowej)?