Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Telefon na raty, druga ręka


Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 0
  • 0

Telefon na raty, druga ręka

Witam,

Wszyscy się pytają tylko o blokadę IMEI po nie płaceniu rat, a jaka jest kwestia związana z własnością urządzenia ? Policja może odebrać nam taki telefon jeżeli pierwszy właściciel zaprzestanie płacenia rat ? Czy Orange będzie miało roszczenia tylko do pierwszego nabywcy ?

Pozdrawiam.

8 ODPOW. 8
Anonim

Nie dotyczy

Telefon na raty, druga ręka

Orange nie blokuje po IMEI, co do roszczeń, też takich nie ma jak na razie.


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 439
  • 1112
  • 13

Telefon na raty, druga ręka

Ciekawe pytanie. Może warto by zapytać jakiegoś prawnika, jak to wygląda z prawnego punktu widzenia?

 

Pomyślałem, że można by się zabezpieczyć w takiej sytuacji: jeśli telefon był kupiony na raty, a raty nie są jeszcze do końca spłacone, to jednak podpisywać umowę ze sprzedającym, żeby mieć w razie czego jakąś "podkładkę"…

 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 395
  • 908
  • 43

Telefon na raty, druga ręka

Niektórzy operatorzy rzeczywiście stosują dziwne praktyki własnościowe, akurat Orange ma tu podejście proste i uczciwe. Kupując urządzenie na raty, stajesz się właścicielem urządzenia w momencie zakupu. Operator zgodnie z prawem telekomunikacyjnym ma możliwość zablokowania IMEI TYLKO na podstawie zgłoszenia kradzieży. W związku z tym nie ma prawa blokować go w przypadku zaległości w ratach. Od tego są działania windykacyjne, zerwanie umowy ratalnej, a w ostateczności sprzedaż wierzytelności.

Pomyślmy teraz co by było gdyby inne firmy stosowały praktyki pewnych operatorów. Kupiłem TV na raty, ale go nie spłacam. Czy nagle elektromarket blokuje mi możliwość oglądania TV? Albo wysyła dwóch panów aby zabrali z powrotem TV do sklepu?



Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 439
  • 1112
  • 13

Telefon na raty, druga ręka

No czekaj: jeśli kupię TV na raty i przestanę je spłacać, to bank może skierować sprawę do windykacji - a komornik jak najbardziej może zająć ten telewizor…


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 395
  • 908
  • 43

Telefon na raty, druga ręka

Słowa klucz: windykacja i komornik. Równie dobrze smutny pan może zabrać lodówkę, czy inny sprzęt o wartości mojego zadłużenia. Tylko to robi instytucja egzekwująca, a nie sklep RTV AGD. Jak nie spłacam telefonu i Orange sprzeda windykację, to komornik może mi zabrać telefon, tak samo jak coś innego. Chodzi o to, że operator nie może bez zgłoszenia kradzieży zablokować urządzenia będącego moją własnością.


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 439
  • 1112
  • 13

Telefon na raty, druga ręka

Rzeczywiście, masz rację. Nie pomyślałem.


Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 0
  • 0

Telefon na raty, druga ręka

No właśnie może go zająć tylko komu? Chodzi mi głównie czy nowy nabywca będzie tu jakąś stroną dla Orange czy konsekwencje będą egzekwowane tylko u pierwotnego nabywcy? Przyjmijmy, że pierwotny nabywca sprzedał swój telefon jak jeszcze płacił raty czyli był właścicielem urządzenia (pkt.2 umowy ratalnej "Własność Urządzenia przeniesiemy na Państwa w chwili zawarcia Umowy."). Lecz gdy pierwotny przestaje płacić raty następuje odstąpienie od umowy (Pkt. 23 umowy ratalne "

W przypadku odstąpienia od umowy muszą Państwo zwrócić Towar,a my możemy wstrzymać się ze zwrotem dokonanych przez Państwa płatności do chwili otrzymania zwrotu Towaru lub dowodu jegoodesłania. Powinni Państwo zwrócić Towar nie później niż w ciągu 14dni od dnia, w którym odstąpili Państwo od umowy. Ponoszą Państwo odpowiedzialność za zmniejszenie wartości rzeczy, wynikające z korzystania z niej w sposób wykraczający pozakonieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy. Towar ten nie powinien być uszkodzony, ani niezdatny do użytku.") 

Anonim

Nie dotyczy

Telefon na raty, druga ręka

Przecież napisałem wcześniej, Operator rozlicza się z abonentem, nie kupującym od niego telefon, zresztą umowy nie zawieracie, jak dojdą kto to kupił 😉