Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Kiedy prawdziwe 5G w Pile?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 64
  • 318
  • 2

Kiedy prawdziwe 5G w Pile?

Parametr 95% dotyczy ludności, nie powierzchni kraju, ale to i tak jest niewykonalne w paśmie 3,5GHz, co "później dopiero się okaże". 😉 

 

Ktoś to liczył i żeby ten parametr osiągnąć sieci musiałyby mieć po 40 tysięcy masztów, gdzie teraz NetWorkS ma bodajże 15 tysięcy, Cellnex podobnie. Nawet gdyby stały w idealnym rozmieszczeniu i operatorzy współdzieliliby wszystkie i tak nie uda się tego wymogu spełnić, a przecież ostatnio jest walka o każdy jeden maszt. UKE to wie i zluzuje wymogi pokryciowe, albo przełoży je na kiedyśtam. 

 

95% natomiast spokojnie osiągniemy przy paśmie 700MHz. Ciekawe, kiedy operatorzy dostaną to pasmo, bo refarming TV już zrobiony, a po ok. 25MHz w tak niskiej częstotliwości pozwoli mocno poprawić osiągi poza miastami. 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 545
  • 1295
  • 2

Kiedy prawdziwe 5G w Pile?

Tyle że to pasmo pokryciowe a samo ile będzie pozwalało? W idealnych warunkach radiowych może kilkadziesiąt megabitów/s a sens ma jego agregacja i nie wiem czy technicznie multi mimo oraz 256quam na takiej częstotliwości ma.sens.

 

Stosuje ktoś? Ale voice over new radio powinno pójść ?


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 528
  • 1908
  • 13

Kiedy prawdziwe 5G w Pile?

Sprawdziłem i na samym 800MHz mam 17-22Mb, zakładać trzeba że na 700MHz 5G będą szybkości podobne.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 545
  • 1295
  • 2

Kiedy prawdziwe 5G w Pile?

to chyba zalezy od szerokosci kanalu, bo taki jio operator indyjski twierdzi, ze da sie formalnie do 300megabitow ale uwaga nie mam info ile Mhz jest do dyspozycji i jaka modulacja. Ale zakladam ze 100MHz maja a nie jak w PL ze beda wycinki pasma dla kazdego z 4 operatorow.

Telia na Litwie ma 2x10MHz. Ciekawe czy bedzie na tym w PL TDD ?