Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Inwestycja światłowodowa na tych samych adresach zarówno z KPO jak i ze środków własnych ŚI


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2516
  • 9023
  • 45

Inwestycja światłowodowa na tych samych adresach zarówno z KPO jak i ze środków własnych ŚI

Orange widzę jeszcze na pomorzu znalazł atrakcyjne tereny coś tam Nexera a reszta to w zasadzie firmy kogucik albo operatorzy o lokalnym zasięgu.


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 24
  • 66
  • 0

Inwestycja światłowodowa na tych samych adresach zarówno z KPO jak i ze środków własnych ŚI

Jest gdzieś dostępna lista wszystkich podpisanych umów w jednym linku?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 64
  • 317
  • 2

Inwestycja światłowodowa na tych samych adresach zarówno z KPO jak i ze środków własnych ŚI

No to się porobiło coś, czego nie spodziewał się chyba nikt: PŚO wycofała się całkowicie z projektu (nie podpiszą umowy na żaden z 49 obszarów które wygrali),  Orange rezygnuje z 12 na 32 które wygrał, Nexera nie podpisała umów na 17 z 35 obszarów. Fibee jako jedyny duży hurtownik wzięło wszystko co wygrali.

Branża w szoku, bo tak złych wyników nie spodziewał się nikt z komentatorów, spodziewano się odpuszczenia pojedynczych obszarów. 

 

Ja sam jestem zszokowany, bo u mnie PŚO złożyło jedyną ofertę. Wychodzi więc na to, że miasto Gdańsk jest zbyt mało atrakcyjnym terenem i szybko się nie zbliży do 100% pokrycia, raczej kolejnego naboru z KPO nie będzie, bo już nie ma na to czasu. Szok.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 123
  • 474
  • 2

Inwestycja światłowodowa na tych samych adresach zarówno z KPO jak i ze środków własnych ŚI

I to wszystko wyjaśnia dlaczego i mojej miejscowości nie ma w projektach/podpisanych umowach-na gov niby adres wyznaczony do kpo,ale realnie całe miasto "chyba" nie zostało ujęte.

Dobrze zrobiłem,że nie liczyłem na KPO i już wcześniej uderzyłem do ŚI😉

 


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 24
  • 66
  • 0

Inwestycja światłowodowa na tych samych adresach zarówno z KPO jak i ze środków własnych ŚI

Fajnie było pomarzyć 😁


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 536
  • 1253
  • 2

Inwestycja światłowodowa na tych samych adresach zarówno z KPO jak i ze środków własnych ŚI

U mnie SI zrobił z dawnego POPC instalacje doziemna.

Do punktu który ma z POPC jest 80 metrów.

Nie

No cóż. Wygrał u mnie Play, potem lokalny provider a potem Orange.

 

Jesteśmy w światłowodowej nie mufie a pupie.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 536
  • 1253
  • 2

Inwestycja światłowodowa na tych samych adresach zarówno z KPO jak i ze środków własnych ŚI

czyli PSO troszke namieszal, obstawiam teraz, ze niektore regiony atrakcyjniejsze wezmie sobie Orange bo dokladnych studiach sytuacji, czy sie aby oplaca czy nie.

 

Kolejne konkursy musza byc z jak pisalem wczesniej - Vadium. Oczywiscie,  to zabetonuje rynek bo maly operator nie dostanie gwarancji bankowych ...

 

Bez tych inwestycji nie bedzie doganiania sredniej europejskiej.

 

@Scarff https://www.telko.in/czy-polski-swiatlowod-otwarty-podpisze-umowy-z-kpo-na-budowe-sieci


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 123
  • 474
  • 2

Inwestycja światłowodowa na tych samych adresach zarówno z KPO jak i ze środków własnych ŚI

Według mnie coś beneficjenci namieszali z projektami i/lub ktoś dopatrzył się tego,że adresy wpisane do KPO mają już inny projekt w realizacji na światłowód 1000Mb/s.

Tak jest u mnie w mieście-pisałem wcześniej,czyli inwestycja własna ŚI na net 1000Mb/s w realizacji i do niedawna 5000Mb/s z KPO.

Raczej nie bez powodu ze strony gov "powypadały" adresy.

Szkoda tylko tych do których internet nie dotrze,ale to i tak były plany na 2026r więc może jeszcze za szybko na decyzję.

 

 


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 17
  • 58
  • 0

Inwestycja światłowodowa na tych samych adresach zarówno z KPO jak i ze środków własnych ŚI

taką odpowiedź otrzymałem na linkedin pod postem o wycofaniu sie PSO z KPO:

"Tak, argumenty biznesowe przeważyły w podjęciu tej niełatwej decyzji o rezygnacji z realizacji inwestycji w ramach KPO.
Krótki czas na realizację projektu i znacząco wyższe od pierwotnie określonych koszty realizacji przedsięwzięcia, przy ponownej ocenie ryzyka, w szczególności ryzyka całkowitej utraty subsydium, wpłynęły na decyzję o niepodpisaniu umów w tej edycji konkursu.
"


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 64
  • 317
  • 2

Inwestycja światłowodowa na tych samych adresach zarówno z KPO jak i ze środków własnych ŚI


@Tomiiinapisał(-a)

Według mnie coś beneficjenci namieszali z projektami i/lub ktoś dopatrzył się tego,że adresy wpisane do KPO mają już inny projekt w realizacji na światłowód 1000Mb/s.

Tak jest u mnie w mieście-pisałem wcześniej,czyli inwestycja własna ŚI na net 1000Mb/s w realizacji i do niedawna 5000Mb/s z KPO.

Raczej nie bez powodu ze strony gov "powypadały" adresy.

Szkoda tylko tych do których internet nie dotrze,ale to i tak były plany na 2026r więc może jeszcze za szybko na decyzję.

 

 


No niestety, ale nie. Za główną przyczynę podano niedoszacowane koszty inwestycji, ale też ryzyko utraty wsparcia przez bliski i sztywny deadline - przynajmniej takie przyczyny podało PŚO. W kuluarach mówi się też o tym, że nowa władza może nie chcieć kontynuować projektów poprzedników (nowy minister cyfryzacji ani raz się do tych projektów nie odniósł), że dużo adresów jest koszmarnie niedoszacowanych (tak, jakby liczono, że wszystkie obszary zgarną beneficjenci z poprzednich projektów), a także, że operatorzy żałowali składania wniosków w pierwszej turze, bo w drugiej wymagany udział własny był mniejszy...

 

Tak czy siak, błędem było brak wymagalności wadium, no ale tego (dostępności dla mniejszych graczy) oczekiwała branża. Jestem jedynie zaskoczony, że to duże telekomy głównie przyznały się do tego, że źle oszacowali koszty, podczas gdy mali grzecznie umowy podpisali, niektórzy już przystąpili do prac. Szokująca sytuacja, dla mnie to jest zaskoczenie roku.