Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

5G jakości Orange 💪


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 50
  • 196
  • 0

5G jakości Orange 💪

Orange już ma teoretycznie włączone 5G 2100 praktycznie w całym kraju. Teoretycznie, bo w praktyce prawie nigdzie to nie działa. Niech może najpierw tym sie zajmą? Po co komu 5G 700 MHz? W miastach to nie ma racji bytu, za miastem wystarczy naprawde uruchomić to co niby już jest.

 

Zamiast dokładać kolejne kanały w 5G NSA niech lepiej zaczną budować sieć 5G SA. Zamiast bawić się w jakieś 5G na 700 Mhz lepiej iść w kierunku 5G SA i docelowo 24 i 40 GHz, a poza miastami naprawdę uruchomić te 2100 chociaż. Internet o prędkości w granicach 100 MBps naprawdę wystarczy na pustkowiu, a pokrycie sygnałem (obecnie LTE) juz jest przecież.


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 769
  • 2918
  • 25

5G jakości Orange 💪

@giaur500 

Podejrzewam że 5G700 może być takim poligonem doświadczalnym i już powstanie jako 5G SA albo niedługo po powstaniu. 5G700 nie wymaga wielkich zasobów Internetowych (przepustowości) i moim zdaniem to dobra okazja  do testów na SA.

24 i 40 GHz nie sądzę aby przyniosło wielkie zyski i wymaga ogromnych przepustowości, być może sieć nie jest jeszcze na to przygotowana.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 50
  • 196
  • 0

5G jakości Orange 💪

Może i tak, tylko ja nie rozumiem takiej narracji że trzeba szybko uwolnić tę częstotliwość (bo jest tez wykorzystywana w telewizji naziemnej) bo jak nie to zablokuje to rozwój 5G w Polsce. Rzeczywistość pokazuje że np Orange ma już sieć 5G w paśmie 2100, która teoretycznie może pokryć cały kraj (a to, że tego fizycznie nie uruchomili jeszcze do końca, czym sie nie chwalą to już inna sprawa). Więc co, będą teraz stawiać nadajniki na 700 MHz? Ok, teoretycznie mogłyby stać rzadziej niż takie na 2100, ale jaka byłaby prędkość połączenia? Pewnie już niewiele wyższa niż w LTE, jaki to ma sens? Będą inwestować teraz kasę w stawianie nowych nadajników w paśmie 700 Mhz? Zamiast odpalić te w 2100, które mają?

 

Rozwój 5G to inwestowanie w szybkie połączenia w miastach na wysokich częstotliwościach i budowanie 5G SA no i odpalanie usług rozmów przez 5G, stopniowo i oby to to szybciej poszło niż wdrażanie VoLTE. A zasięg 5G poza miastami, już mają - niech tylko to w końcu uruchomią.

 

Co do 24 i 40 Ghz - zawsze chyba lepiej zbudować infrastrukturę i już ją mieć (w sensie samych stacji nadawczych), a jeśli problemem jest dosył (zapewnienie odpowieniego szybkiego dostępu do sieci takiemu nadajnikowi żeby w 100% wykorzystać jego możliwości) to można to zrealizować później - na pewno będzie to łatwiejsze niż zbudowanie sieci takich nadajników. Początkowo mogą oferować niższą prędkość niż maksymalna możliwa do osiągnięcia na tej częstotliwości. Nie wszystko na raz. Jeśli sieć nadajnków już będzie, to w odpowienim czasie gdy będzie już taka możliwość, można je podłączyć do szybszego łącza. Zwłaszcze, że mają działać w miastach, gdzie infrastruktura cały czas jest modernizowana.


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 769
  • 2918
  • 25

5G jakości Orange 💪

@giaur500 

Tutaj się zgodzę 5G700 nie ma praktycznie sensu, szybkości z tego nie będzie...dodatkowe 5Mhz to za mało żeby to odczuć, minimum to 10Mhz. Widzę sens jedynie gdyby to było 5G SA.

700MHz od jakiegoś czasu nie jest wykorzystywany pod NTC, refarming był rok czy dwa lata temu.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 50
  • 196
  • 0

5G jakości Orange 💪

P.S. czy na waszych telefonach też wygląda to tak śmiesznie z pokazywaniem statusu 5G i VoLTE? Chodzi o to, że po nawiązaniu rozmowy przez VoLTE, z 5G telefon zrzuca do LTE. Ale sprowadza się to do tego, że rozłącza tylko 5G NSA, a w telefonie dalej jest status że jestem w 5G, czyli tak jakbym prowadził rozmowę przez sieć 5G. No cud.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 50
  • 196
  • 0

5G jakości Orange 💪


@Zeuseknapisał(-a)

700MHz od jakiegoś czasu nie jest wykorzystywany pod NTC, refarming był rok czy dwa lata temu.


Nie wiem, nie śledzę tematu jakoś szczególnie, ale o ile wiem to pasmo BV dla telewizji dalej według regulacji uwzględnia ten zakres. Oczywiście nikt nie będzie tam nadawać, ale to jest też pasmo tv według norm, chyba że coś się zmieniło.


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 769
  • 2918
  • 25

5G jakości Orange 💪

Nie wiem dokładnie czy prawnie jest to załatwione, wiem tylko tyle że było wielkie przynoszenie kanałów (sam tego doświadczyłem i musiałem TV przestrajać) i teraz pasmo 700 jest wolne pod telekomunikacje. Nie oznacza to że uniknie się wzajemnych zakłóceń gdy kanały będą blisko siebie i będzie w niektórych przypadkach konieczne założenie filtr na antenę aby odebrać NTC.

https://satkurier.pl/news/218827/emitel-potwierdzil-zakonczenie-procesu-refarmingu-wideo.html 


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 15
  • 0

5G jakości Orange 💪

giaur500 U mnie też tak wygląda.


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 769
  • 2918
  • 25

5G jakości Orange 💪


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 50
  • 196
  • 0

5G jakości Orange 💪

No cóż. Orange oczywiście buduje sieć 5G SA:

https://www.telko.in/orange-buduje-zasieg-5g-sa-w-hiszpanii

 

Szkoda że tylko w Hiszpanii