Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 37
  • 23
  • 0

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania


@BORAXnapisał(-a)

 

Pojawienie się nowego zakończenia sieciowego zaowocowało również niezadowoleniem wśród klientów, którzy są nieco bardziej zaawansowani i używali(bądź chcieli używać) własnego sprzętu do obsługi łącza internetowego.

 


O, to chyba o takich jak ja, którzy z własnego sprzętu korzystali jeszcze w czasach DSLki, a teraz mają routery, firewalle i inny sprzęt, który kurzy się w szafie, bo Funbox 3. No to się wypowiem. 😉

 


@BORAXnapisał(-a)

 

Nie brakuje mi żadnej opcji, przekierowanie portów działa bez żadnych problemów, a wiele opcji nie wymaga restartu do działania.

Czy routery innych operatorów kablowych umożliwiają więcej?

 


Żadnej, naprawdę? Faktycznie, Funbox ma prawie wszystko. Poza rzeczami takimi jak na przykład ustawienie sieci gościnnej, konfiguracja QoS, konfiguracja dowolnej usługi dynamicznego DNSa (ja na przykład korzystam z Afraid.org - ale tego skonfigurować już na Funboxie nie mogę), statystyki ruchu, czy na przykład możliwość ustawienia własnych serwerów DNS, która w FB 2.0 z tego co pamiętam była, a w FB 3.0 DNSy zostały wpisane na sztywno.

 

Naprawdę wesoło ustawia się ręcznie własne DNSy na kilkunastu urządzeniach, maszynach wirtualnych i tak dalej. Polecam każdemu.

 

I ja naprawdę rozumiem, że to jest sprzęt typowo konsumencki dla zwykłego Kowalskiego, który nie ma pojęcia co to DNS - tylko w takim razie jaki sens mają ustawienia dynamicznego DNSa, z których przeciętny Kowalski korzystał nigdy nie będzie albo DMZ, którym przeciętny Kowalski prędzej sobie zrobi krzywdę? Z drugiej strony, skoro już jest dynamiczny DNS, to dlaczego wybór jest ograniczony do kilku dostawców?

 


@BORAXnapisał(-a)

 

Tutaj nie ma tej opcji…jeszcze Emotikon: Szczęśliwy

Po ogromnym poparciu pomysłu przywołanego wyżej, miałem okazję rozmawiać na ten temat nawet z CEO Orange na zlocie Nasz Orange Emotikon: Bardzo szczęśliwy 

Myślę, że mogę w tym miejscu napisać, że coś się gotuje w tej sprawie Emotikon: Szczęśliwy




Skoro możesz napisać, że "coś się gotuje", to może zdradzisz też kilka szczegółów - na przykład takich, kiedy możemy się spodziewać jakiejkolwiek informacji w tej sprawie? 😉

 

Jak na razie "jeszcze" trwa od 2017 roku i nadal nic nie wiadomo. Osobiście w dodanie trybu bridge już nie wierzę, podobnie jak w możliwość wymiany urządzenia, a jakby nie patrzeć, od możliwości korzystania z własnego sprzętu uzależniam to, czy nadal będę pozostawał abonentem Orange.

 


@BORAXnapisał(-a)

 

Na dzień pisania tego posta(15 stycznia 2019 roku) zestaw zewnętrzny ONT + Funbox 3.0 nie jest jeszcze możliwy do uzyskania.

 


...a nawet jeśli będzie, to i tak będzie dostępny tylko dla nowych klientów, ponieważ Orange "nie wymienia sprzętu na życzenie klienta" i "nie ma takiej możliwości", "proszę sobie zamówić usługi biznesowe, to sobie będzie mógł pan wybierać" - jak mi ostatnio powiedział miły pan konsultant podczas próby przedłużenia umowy.

 


@BORAXnapisał(-a)

 

Jeżeli brakuje wam jakiejś opcji w oprogramowaniu zachęcam do dodawania Pomysłów Społeczności Nasz Orange.

 


A jakie są faktyczne szanse wdrożenia takiego pomysłu? Pytam również w kontekście trybu bridge, o którym informacji nie ma do dziś, status pomysłu został kilka miesięcy temu zmieniony ze "sprawdzanego" na "otwarty" i od tamtej pory cisza jak makiem zasiał, nie ma żadnych publicznych informacji - mimo, że do dziś to chyba najpopularniejszy i najbardziej aktywny pomysł na forum.

 

W kategorii "Urządzenia" jak na razie zrealizowany pomysł jest jeden - gimbale do smartfonów. Był pomysł na zmianę DNSów, był pomysł na sieci gościnne, był pomysł na wymianę sprzętu (zamknięty)... Za to pomysły na dodanie ikonki czy proste zmiany layoutu forum realizowane są błyskawicznie.

 

Generalnie umówmy się - nikt nie oczekuje, że zostanie rzucony pomysł "zróbmy tryb bridge" i za tydzień będzie tryb bridge. Aczkolwiek byłoby miło, gdyby istniała jakakolwiek komunikacja na linii Orange - pomysłodawcy i osoby popierające dany pomysł. Nie każdy może być herosem i nie każdy może rozmawiać na temat pomysłów z CEO Orange, za to jest całkiem sporo osób, które mimo wszystko są zainteresowane tym tematem i uzależniają od niego wybór usług.

 

------------------

 

Podsumowując - kawał dobrej roboty, jeśli chodzi o recenzję. Aż miło poczytać, zwłaszcza faktyczne pomiary i tak dalej. Na przyszłość polecam także wykorzystanie narzędzi takich jak iPerf i sprawdzenie realnych osiągów w różnych scenariuszach - na przykład przy dużo większym obciążeniu sieci. Same speedtesty nie są miarodajne. 😉

 

Miło zobaczyć, że ktoś faktycznie poświęca czas na pomiar pobieranej energii albo wykonanie jakichkolwiek pomiarów. 😉

 

 


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania

Hej @rahnie 

Dzięki, że napisałeś. Nie umiem ogarnąć tego cytowania, więc odpowiem normalnie 🙂

 

Braki w opcjach

Opcja, która byłaby przydatna dla wszystkich tych, którzy mają router w sypialni to możliwość wyłączenia diod LED lub harmonogram kiedy mają się włączać lub wyłączać. Dałem temu upust w postaci pomysłu 🙂

Sieć gościnna również byłaby przydatna, choć ja tak naprawdę nigdy z niej nie korzystałem. Nie miałem nigdy potrzeby, choć rozumiem zamysł. Z QoS również nie miałem okazji i chęci korzystać w sieci domowej(czyli około 10-15 urządzeń w szycie), ale zastanawiam się czy powód niewdrożenia tego może wynikać z konieczności sprzętowego NATowania podobnie jak ma to miejsce w TP-Linku. W nowszych modelach TP-Linka można włączyć QoS, ale za to ruch obsługiwany jest przez CPU i wydajność maleje. Routery te nie mają tak wydajnych procesorów aby obsłużyły ruch 1Gb. Na pewno musi być tam oddzielny chip, który akceleruje funkcję NAT. 

Wybór serwerów dynDNS - cieszę się, że w ogóle są. Czy któryś producent routerów konsumenckich pozwala na ustawienie dowolnego dostawcy?

TP-Link ma chyba ze 3 pozycje - własny, No-IP i dynDNS, 

Asus pełno mi egzotycznych,

ale żaden z nich nie umożliwia ustawienie własnego. Nie wiem jak Synology i inne, nie mogę namierzyć emulatorów oprogramowania. U mnie usługa DynDNS jest realizowana na serwerze NAS firmy Qnap.

DNS w Fuboxie 2.0 również nie jest możliwy do zmiany.

P.S. Też bym chciał tak ładne statystyki użycia łącza jak w Synology 🙂

 

Tryb Bridge

Niestety nie mam wiedzy o postępach w temacie. Również mnie trochę irytuje czas realizacji pomysłów dotyczących sprzętu. Na 6 stron pomysłów ze 2 zostały zamknięte, 1 został zrealizowany(chodziło o poszerzenie oferty), a większość stoi z plakietką otwarty.

Zgadzam się, że zaczęło się z końcówką roku 2017, a dziś mamy początek 2019 roku. To chyba troszkę długo.

 

Wiem, że obecnie obowiązuje wymiana Funboxa 2.0 + ONT na Funbox 3.0 dla uszkodzonych modemów wymienianych przez technika. W przypadku konieczności przebudowy instalacji można zastosować do Funbox 3.0 zewnętrzne ONT.  FB2.0 + ONT został wycofany dla FTTH, Technik zawsze instaluje FB3.0, zapewne można wyprosić zewnętrzne ONT ze względu na uwarunkowania instalacyjne w lokalu 🙂 Niestety, tracimy w ten sposób jedno gniazdo ETH1 w Funboxie. Do wykorzystania mamy 3, ale zachowana została możliwość podłączenia własnego sprzętu.

 

 

@rahnie Powiedz proszę jaki scenariusz testu byłby dobry? W sieci lokalnej?

Mam taką możliwość aby serwer iperf postawić na serwerze QNAP, a klienta na laptopie z MacOS. 

Taki wynik osiągam na Funbox 3.0

macbook-pro-borax-1:~ borax$ /users/borax/downloads/iperf3 -c 192.168.2.5
Connecting to host 192.168.2.5, port 5201
[  4] local 192.168.2.104 port 52056 connected to 192.168.2.5 port 5201
[ ID] Interval           Transfer     Bandwidth
[  4]   0.00-1.00   sec   114 MBytes   956 Mbits/sec                  
[  4]   1.00-2.00   sec   112 MBytes   941 Mbits/sec                  
[  4]   2.00-3.00   sec   112 MBytes   941 Mbits/sec                  
[  4]   3.00-4.00   sec   112 MBytes   941 Mbits/sec                  
[  4]   4.00-5.00   sec   112 MBytes   941 Mbits/sec                  
[  4]   5.00-6.00   sec   112 MBytes   941 Mbits/sec                  
[  4]   6.00-7.00   sec   112 MBytes   941 Mbits/sec                  
[  4]   7.00-8.00   sec   112 MBytes   941 Mbits/sec                  
[  4]   8.00-9.00   sec   112 MBytes   941 Mbits/sec                  
[  4]   9.00-10.00  sec   112 MBytes   941 Mbits/sec                  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
[ ID] Interval           Transfer     Bandwidth
[  4]   0.00-10.00  sec  1.10 GBytes   943 Mbits/sec                  sender
[  4]   0.00-10.00  sec  1.10 GBytes   943 Mbits/sec                  receiver

iperf Done.

To jest Funbox 2.0

acBook-Pro-BORAX:~ borax$ /users/borax/downloads/iperf3 -c 192.168.2.5
Connecting to host 192.168.2.5, port 5201
[  4] local 192.168.2.100 port 52106 connected to 192.168.2.5 port 5201
[ ID] Interval           Transfer     Bandwidth
[  4]   0.00-1.00   sec   114 MBytes   956 Mbits/sec                  
[  4]   1.00-2.00   sec   112 MBytes   941 Mbits/sec                  
[  4]   2.00-3.00   sec   112 MBytes   941 Mbits/sec                  
[  4]   3.00-4.00   sec   112 MBytes   941 Mbits/sec                  
[  4]   4.00-5.00   sec   112 MBytes   941 Mbits/sec                  
[  4]   5.00-6.00   sec   112 MBytes   941 Mbits/sec                  
[  4]   6.00-7.00   sec   112 MBytes   941 Mbits/sec                  
[  4]   7.00-8.00   sec   112 MBytes   941 Mbits/sec                  
[  4]   8.00-9.00   sec   112 MBytes   941 Mbits/sec                  
[  4]   9.00-10.00  sec   112 MBytes   941 Mbits/sec                  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
[ ID] Interval           Transfer     Bandwidth
[  4]   0.00-10.00  sec  1.10 GBytes   943 Mbits/sec                  sender
[  4]   0.00-10.00  sec  1.10 GBytes   943 Mbits/sec                  receiver

iperf Done.

Niestety, wydaje mi się, że z portu LAN do portu WAN  w tych urządzeniach testu nie da się zrobić. 

 

 


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 15
  • 0

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania

Dzień dobry wszystkim, 

 

temat wylądował już na czwartej stronie i niedługo znów byłby zapomniany na pewien czas, a do tego nie możemy dopuścić. Trzy tygodnie minęły od naprawdę fajnej recenzji i przy okazji powrócił temat funkcji Bridge w FunBoxie 3. Dlatego też podbijam temat i niech ponownie wskoczy na pierwszą stronę forum, jednocześnie zachęcam innych do wyrażenia swojego niezadowolenia 🙂

 

Dziś z bólem serca musiałem przedłużyć umowę z Orange. Podpisałem tylko na rok i zrezygnowałem z telewizji. Został sam internet. W mojej lokalizacji do wyboru tylko Orange ze światłem 300Mb lub inny operator z adsl 20Mb. Pomimo bolączki FunBoxa 3, wybór jest oczywisty i myślę, że Orange na tym bazuje... Czasami, z czapeczką aluminiową na głowie, rozkminiam jaki jest cel takiego ograniczania 🙂

 

Nieobecność Bridge'a boli jak cholera. Brak możliwości podpięcia swojego sprzętu bardzo ogranicza i tyle ciekawych pomysłów nie może zostać zrealizowanych. Jednocześnie u wielu ludzi, fajne sprzęty leżą w szafie, a Funbox to taki sprzęt który działa i tylko tyle. No dobra, działa i prędkości są naprawdę duże. To trzeba przyznać. 

Na koniec przypomnę, że temat bridge toczy się od 2017 roku. Pozdrawiam. 


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 3
  • 0

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania

Jedynie brak Bridge powstrzymuje mnie przed migracją do Orange z pakietem: 4 abonamentów komórkowych, 1 numer stacjonarny, TV full wypasiona i oczywiście światło 1GB. Niech wiedzą. 

Anonim

Nie dotyczy

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania

@Johnny_L przecież jeszcze jest dostępny FB 2.0, można go mieć jak się postarasz, więc nie ma patowej sytuacji 😉


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 3
  • 0

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania

No niby tak (faktycznie jest mi wszystko jedno, co będzie się kurzyć w szufladzie), ale nie chce mi się gdzieś wystawać w kolejkach i skamleć o FB2.0. Jakby było na poklikanie albo jeden telefon, to bym zmigrował, a Orange by zarobił. A tak to nie mam ciśnienia.


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania

@Anonim @Johnny_L Irek, Funbox 2.0 został dla światłowodu wycofany definitywnie. Nawet uszkodzone FB2.0 wymieniane są na FB3.0.

Plusem za to jest to, że do Funboxa 3.0 można dostać osobne ONT 'gdy konieczne jest przerobienie instalacji'. 


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 3
  • 0

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania

@BORAX w moim przypadku "przerobienie instalacji" jest konieczne, bo jestem nowym klientem i jest to mój warunek przejścia (take it or leave it). Tylko z kim w Orange o tym rozmawiać?

Anonim

Nie dotyczy

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania

@Johnny_L przy zawieraniu umowy jak wypunktujesz swoje potrzeby to ONT dostaniesz z FB 3.0, jeśli jesteś zdeterminowany to na pewno się uda, skoro @BORAX pisze że bez szans na FB 2.0 to trzeba mocniej się postarać, ale na pewno się uda.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 15
  • 0

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania

Gdy byłem w salonie przedłużyć umowę,  konsultant na moje pytanie o FunBoxy 2.0 odpowiedział, że orange posiada ich mnóstwo i dają je tylko w miejscach gdzie usługa jest realizowana na "cudzej infrastrukturze". Czy to prawda, nie wiem. Teraz trochę żałuję, że nawet nie próbowałem okazać, że jestem niezadowolony z braku funkcji bridge, może dało by się coś ugrać. Na bliżej mi nieznanym imprezie z orange (chyba nawet wspominano o tym w tym temacie), przedstawiciel twierdził, że "pracują nad tym". Dlatego też pomyślałem, że bliżej niż dalej i pomęczę się, poczekam. Ciekawe ile jeszcze te prace będą trwały.

Podbijam. Kolejne dwa tygodnie minęły  a sam temat, przypominam, wałkowany jest od 2017 roku 🙂 

Pozdrawiam.