Nie można wyświetlić tego widżeta.
Poziom 12, Recenzent
  • 12
  • 2
  • 0

Funbox 3.0 - prędkość wifi nie przekracza 300mb/s

Hej,

niedawno zwiększyłem prędkość mojego internetu światłowodowego w Orange. Wcześniej przez ponad 2 lata miałem 300mb/s, a teraz w Gdańsku zaczęli oferować szybsze prędkości. Na razie mam 600mb/s, ale docelowo chcę zwiększyć do 1gb/s. Po kablu ładnie działa mi 600mb/s, ale na wifi na żadnym z posiadanych przeze mnie urządzeń prędkość nie przekracza 300mb/s. Próbowałem na wielu urządzeniach, takich, które w teorii są zdolne do takich prędkości. Były to iPhone 8, iPhone 7, Mac Book Pro z 2018 roku czy dwa iPady z 2018. Na żadnym z nich prędkość nie przekracza 300mb/s. Próbowałem zrobić test nawet kilka centymetrów od routera, bo rozumiem, że z odległością prędkość może spadać. 

Teraz pytanie - czy jest cokolwiek co mogę sprawdzić na samym routerze? Jakieś ustawienia czy coś? Czy może mój model ma jakiś defekt?

Zobacz więcej tematów oznaczonych etykietą:

0 Lubię to
Odpowiedz
Poziom 31, Ekspert
  • 2481
  • 2172
  • 98

@UzeQ  żeby wykorzystać max prędkość po wi-fi, pasmo 5GHz musisz używać, co do ustawień, to jak masz inaczej w ustawieniach wi-fi 2,4GHz i 5Ghz, to zmień na tak jak ja mam.

Bez nazwy-1.jpg

Jeżeli moja odpowiedź była dla Ciebie pomocna. Oznacz post jako rozwiązanie lub daj lajka Emotikon: Mrugający

0 Lubię to
Odpowiedz
Poziom 12, Recenzent
  • 12
  • 2
  • 0

Oczywiście, że łączę się z siecią 5ghz, na 2,4 nie mógłbym mieć nawet 300 Emotikon: Mrugający 

Ty chyba masz jakiś własny router, bo w ustawieniach Funboxa nie ma możliwości wyboru czy sieć ma być b/g/n czy ac.

0 Lubię to
Odpowiedz
Poziom 31, Ekspert
  • 2481
  • 2172
  • 98

[ Edytowane ]

@UzeQ  mam innego dostawcę, ale własny router i lepszy, też możesz do FB 3.0 wpiąć do portu lan, ja tam zaznaczyłem tylko strzałkami ustawienia które skoryguj jak masz inaczej, bo mają wpływ na szybkość po wi-fi i zalecane ustawienie dla wi-fi.

Tak na marginesie mam sporo ustawień ekstra dla wi-fi i innych, router TP-Lin Archer C6, wpięty do routera dostawcy światłowodu bo ten co dali ma marne wi-fi i okrojony z funkcji jest.

Jeżeli moja odpowiedź była dla Ciebie pomocna. Oznacz post jako rozwiązanie lub daj lajka Emotikon: Mrugający

0 Lubię to
Odpowiedz
Poziom 12, Recenzent
  • 12
  • 2
  • 0

No dobra, zmieniłem ustawienia na WPA2-PSK AES. Dzięki temu w innych pokojach mam 300mb, ale przy samym routerze wciąż tyle samo. Nie chce iść ani o krok ponad 300mb Emotikon: Smutny

0 Lubię to
Odpowiedz
Poziom 31, Ekspert
  • 2481
  • 2172
  • 98

[ Edytowane ]

iPhone 8 na pewno powinien śmigać na 5GHz lepiej niż 300Mb/s, ale te 300Mbs/ to przecież niezła prędkość na telefon, co innego Laptop czy PC, tam im szybciej tym lepiej, nie mam dostępu do FB 3.0 i iPhone 7 czy 8, by sprawdzić jak to jest z faktyczną szybkością, ale jedno napiszę, te testy nie są miarodajne, pewnie masz szybciej niż one pokazują na 5GHz.

0 Lubię to
Odpowiedz
Poziom 12, Recenzent
  • 12
  • 2
  • 0

No właśnie sprawdziłem na MacBooku Air z 2015 i tam udaje się wyciągnąć 340 mb/s Emotikon: Język

0 Lubię to
Odpowiedz
Poziom 30, Ekspert
  • 1654
  • 1575
  • 95

@UzeQ  MacBook Pro Retina z końca 2013 roku.

8411515296

Masz rozdzielone sieci ?

Sprawdź na ile zestawia się połączenie z laptopem poprzez naciśnięcie przycisku alt(options) i kliknięcie w ikonę zasięgu w prawym górnym rogu ekranu(obok zegarka). Wklej co Ci się tam wyświetla.

Zrzut ekranu 2019-07-12 o 16.03.35.png

Jeżeli moja odpowiedź była dla Ciebie pomocna, oznacz post jako rozwiązanie lub daj lajka Emotikon: Szczęśliwy

0 Lubię to
Odpowiedz
Poziom 12, Recenzent
  • 12
  • 2
  • 0

Hmm, wyświetla się coś takiego. To ciekawe bo na speed testach nie otrzymuję takich wyników Emotikon: Język 

Zrzut ekranu 2019-07-14 o 10.01.17.png
Poziom 18, Komentator
  • 22
  • 17
  • 3

To jest prędkość warstwy fizycznej, więc na pewno w speedtestach tego osiągniesz. Ogólnie przepustowość rzędu 300 Mbps jest to dobry wynik, jak na prędkość 700 Mbps w warstwie fizycznej; chociaż przy bardzo dobrych warunkach byłbyś w stanie wyciągnąć około 500-600 Mbps.

Dużo jest sieci w paśmie 5GHz w okolicy? Spróbuj może zmienić kanał na 100 lub większy (najlepiej na taki na którym jest najmniej sieci), bo one mają większą dopuszczalną moc transmisji, możliwe że trochę prędkość się zwiększy.