Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Odkupienie telefonu z aktywnym planem ratalnym.

ROZWIĄZANE

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 16
  • 0

Odkupienie telefonu z aktywnym planem ratalnym.

Dzień dobry. Potrzebuje porady, tudzież potwierdzenia czy wszystko jest legitne w kwestii zamiaru zakupu telefonu iphone od użytkownika z aukcji olx, który jest objęty planem ratalnym czyli nadal będącym własnością nie użytkownika a operatora.

 

Plan:

- pozostało 17 rat w kwocie 189 zł

- w dniu finalizacji zakupu sprzedający zobowiązał się do spłaty całego planu 3214 zł

- w dniu przekazania telefonu mamy podpisać umowę że 100% planu zostało spłacone czyli dwa dni po finalizacji mojej płatności

 

Teraz pytania:

- jeżeli by pojawili się okoliczności nie dotrzymania zobowiązania przez obecnego właściciela, to taka umowa byłaby dowodem którym mogłabym się posłużyć np w celu wyjaśnienia sprawy na policji

- czy musi być notarialna

- czy może być też tak, że część płatności jeśli mi poda numer konta to ja zrobię ze swojego konta na konto orange za iphone do orange bezpośrednio

- czy jak zrobię taki przelew jako nie klient a dysponent płatności to orange mi sprawdzi i potwierdzi, że spłata nastąpiła

 

kusi mnie niska cena a jednocześnie gdzieś mam lekkie obawy

proszę o pomoc

dzięki

Kaja 😉

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22120
  • 181

Odkupienie telefonu z aktywnym planem ratalnym.


@hoop_sueynapisał(-a)

niby tak ale z tego co słyszałam to ludzie tak robią dlatego zależy mi na wnikliwszej analizie mojego podejścia do tego i przede wszystkim czy jak ja sama zapłacę za wszystkie raty to mi ktoś będzie mógł potwierdzić że wszystko jest ok


Rzecz sprowadza się do zaufania. Musisz mieć ogromne zaufanie do sprzedającego, bo w razie jego złej woli albo jakiegoś przypadku losowego zostaniesz bez pieniędzy i z zablokowanym telefonem.

Całkowitą kontrolę nad sytuacją ma w tym wypadku tylko (nielegalnie) sprzedający. Ty jesteś pozbawiona jakichkolwiek praw, nawet nie nabywasz prawa do telefonu (formalnie). Zakup kradzionego towaru (a tak to formalnie wygląda, stąd żadne umowy pisemne czy notarialne nie wchodzą w grę) podpada nawet pod jego konfiskatę, choć w takich przypadkach raczej zakładana jest blokada i organy ścigania nie konfiskują sprzętu. Natomiast w przypadku ogólnym zdarza się że telefony sprzedawane nielegalnie są namierzane i konfiskowane.

IMHO ryzyko nie jest warte tych 2000PLN, chyba że sprzedawcę znasz i masz z nim jakieś powiązania "pozatransakcyjne". Jeśli to obca osoba, to zdecydowanie odradzam.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

14 ODPOW. 14

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18434
  • 52708
  • 710

Odkupienie telefonu z aktywnym planem ratalnym.

@hoop_suey takiej transakcji przed spłatą rat nie można wykonywać. Właścicielem telefonu nadal jest Orange, a sprzedający nie może nim dysponować dowolnie przed zakończeniem spłaty rat.

Umowa, którą chcesz sporządzić w dniu zakupu, to tylko potwierdzenie nielegalnie nabytego urządzenia.

Przelew możesz wykonać, nieważne, kto spłaci raty, aby były spłacone przed nabyciem urządzenia. Natomiast potwierdzenie spłaty przyjdzie tylko do osoby, która z Orange podpisała umowę na plan ratalny.

 

Osobiście nie wchodziłbym w taką transakcję. Niska cena może się okazać za wysoka, jeśli raty nie zostaną spłacone. 


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 16
  • 0

Odkupienie telefonu z aktywnym planem ratalnym.

niby tak ale z tego co słyszałam to ludzie tak robią dlatego zależy mi na wnikliwszej analizie mojego podejścia do tego i przede wszystkim czy jak ja sama zapłacę za wszystkie raty to mi ktoś będzie mógł potwierdzić że wszystko jest ok


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18434
  • 52708
  • 710

Odkupienie telefonu z aktywnym planem ratalnym.

@hoop_suey nawet jak zadzwonisz na infolinię, czy napiszesz na czacie, to nikt z konsultantów nie poda informacji z konta osobie trzeciej. Zostaje tylko prawdomówność i wiarygodność potwierdzeń osoby sprzedającej smartfona. To, że ludzie tak robią, to już inna sprawa. Jak wspomniałem, osobiście bym się nie pchał w niejasne transakcje, tym bardziej, że urządzenie w trakcie kupna/sprzedaży nadal ma plany ratalne.

 

Zawsze można zaryzykować, w najgorszym wypadku stracisz kasę.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 16
  • 0

Odkupienie telefonu z aktywnym planem ratalnym.

szkoda że nie można tego przeskoczyć

a po jakim czasie na stronie https://www.orange.pl/zobacz/weryfikacja-imei jest aktualizacja danych?


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18434
  • 52708
  • 710

Odkupienie telefonu z aktywnym planem ratalnym.

@hoop_suey podpowiem ta, sama płatność na konto nie zapewni spłatę rat za urządzenie. Trzeba jeszcze zadzwonić na infolinię lub napisać na czacie, aby wpłacone środki zostały przeksięgowane na spłacenie rat za urządzenie.

Czas księgowania najczęściej trwa około 2-3 dni, potem powinno być na stronie aktualizacji, że urządzenie jest już spłacone i nie jest własnością Orange. Trudno przewidzieć, ile czasu może potrwać.

 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18434
  • 52708
  • 710

Odkupienie telefonu z aktywnym planem ratalnym.

@hoop_suey skoro planujesz dokonać sporej wpłaty, to może lepiej samemu w sklepie Orange:

https://www.orange.pl/esklep/telefony-i-urzadzenia/apple

zakupić odpowiedni model telefonu w planie ratalnym. Będzie legalnie i bez żadnych problemów z niejasnymi transakcjami.

Telefon sprzedawany tanio w niezakończonym planie ratalnym może mieć haczyk, o którym sprzedający nie informuje. Mogą później być problemy.

Decyzja zawsze należy do Ciebie. Zrób rozsądnie.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 16
  • 0

Odkupienie telefonu z aktywnym planem ratalnym.

Zgadzam się że to legitniejsze, ale różnica w zakupie nowego a używanego to prawie 2000 zł

więc zostaje mi na zegarek 😉

a czy jak obecny właściciel albo ja spłacę i on się odezwie do orange to od razu dostanie potwierdzenie o spłacie tych rat?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12997
  • 53377
  • 620

Odkupienie telefonu z aktywnym planem ratalnym.

@hoop_suey  nowy właściciel nie jest dla operatora stroną. Aktualizacja danych finansowych może potrwać nawet kilka dni 

Ja bym nie ryzykował zakupu zanik nie pojawi się info na wymienionej stronie. 

Więcej później kłopotów niż zysku. 

Jeśli różnica jest znaczna ( a jest) trzeba uważać na przekręty...wszystko można dziś sfabrykować, wpisu na stronie operatora się nie da..


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18434
  • 52708
  • 710

Odkupienie telefonu z aktywnym planem ratalnym.

@hoop_suey jeszcze dopytam, zakup realizowany na miejscu u sprzedającego, czy wysyłkowo?