Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Zakłócenia Sieci, Problem z Sygnałem Sieci Komórkowej, LTE, i sieci bezprzewodowej Wi-Fi


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 19
  • 0

Zakłócenia Sieci, Problem z Sygnałem Sieci Komórkowej, LTE, i sieci bezprzewodowej Wi-Fi

Witam

Mieszkam w bloku w 100 tysięcznym mieście (Płock), w dosyć zaludnionym miejscu, łączę się z tym Nadajnikiem BTSearch ::

I mam do niego dosłownie kilkadziesiąt metrów...
Niestety od jakiegoś czasu odkąd udało mi się wrócić do mieszkania w bloku nie ma nigdy więcej niż 3/5 kresek sygnału,a zazwyczaj nie ma go w ogóle, bądź skacze dosyć cyklicznie i szybko i zmienia się z braku sygnału na 1/2 max 3 kreski... Przez większość czasu jest jednak bardzo niski bądź nie ma go w ogóle... 

Nie można się do mnie przez większość czasu dodzwonić, gdy ktoś do mnie dzwoni z zewnątrz ma kilka pierwszych sygnałów zanim w ogóle zacznie się ze mną łączyć (o ile w ogóle da radę) I czasem pomimo połączenia się, słyszę osobę która dzwoni, ale ona mnie nie słyszy... W trakcie trwania tej samej rozmowy, wystarczy przejść się po mieszkaniu i znaleźć jakieś lepsze miejsce... jak na ironie czasem znajduje sygnał wewnątrz mieszkania zamiast przy jego zewnętrznych krawędziach (balkon/okna) 

Telefony posprawdzane, nawet kilka... jednak sprzet nie wini... bo wystarczy odejść od bloku kilkadziesiąt bądź nawet kilkaset metrów!!, żeby problem zniknął...

Podobna sprawa dzieje się w temacie używania Wi-Fi z sieci światłowodowej... gdzie po swiatłowodzie 300/30, a na Wi-Fi jest jakiś smieszny aczkolwiek dość wysoki Download ale Ucina totalnie upload... zżyna do 0 i rozłącza...

Sąsiedzi mają podobnie... Wychodzi na to, że nie istotna (Plus/Play/Orange jest to samo) ani urządzenie... wydaje się ze nikt z tym nic nie robi, bądź już się przyzwyczaili... tak być jednak nie powinno, zwłaszcza ze nadajnik mamy zaraz obok a ewidentnie jest problem... a nie są to żadne obrzeża miasta...

Teraz pytanie z kim i do kogo się z tym udać, żeby zgłosić takowy problem, po poczytaniu trochę, powinien się tym zająć Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) ale oni od osoby prywatnej raczej zgłoszenia nie przyjmą... zakładam, że trzeba zgłosić takie rzeczy do jakiegokolwiek operatora (Mam Telefon na Kartę w Orange) i zgłosić temat.

Ale co im powiedzieć? Gdzie to zgłosić? 

Zakładam, że ktoś tu robi coś czego nie powinien... jakiś zakłócacz/nadajnik/wzmacniacz albo jakiś domorosły radiofalowiec czy inny szajs... 

A problem ewidentnie istnieje, bo nawet wodomierzów nie mogą zdalnie zczytywać odkąd problem się pojawił, a jak zamawia się jedzenie to nie można zapłacić kartą, bo kurierowi się Terminal nie łączy... 

Czy ktoś wie gdzie z czymś takim uderzyć? 

Nie było mnie tu bardzo długo... aczkolwiek mieszkam tu już znowu kilka miesięcy... a podobne problemy nigdy w tym miejscu nie występowały, więc nie wiadomo kiedy i w którym momencie się to zaczęło. 

Pozdrawiam i dziękuje za ewentualne nakierowanie mnie kto by się tym miał lub mógł zająć.

14 ODPOW. 14

Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2397
  • 9927
  • 85

Zakłócenia Sieci, Problem z Sygnałem Sieci Komórkowej, LTE, i sieci bezprzewodowej Wi-Fi

Cześć @NiyaHime 

Przesyłam link Orange Pomoc techniczna na temat Zakłócenia w sieci komórkowej https://www.orange.pl/omnibook/zaklocenia-w-sieci-komorkowej# 

Znalazłem coś takiego.

Skąd się biorą zakłócenia w sieci komórkowej?

  • Najczęstszą przyczyną jest stosowanie aktywnych wzmacniaczy sygnału sieci komórkowej zwanych także repeaterami.
  • Urządzenia te zakłócają sygnał sieci komórkowej nawet na kilku nadajnikach w okolicy.
  • Stosowanie takich urządzeń bez wymaganych pozwoleń jest nielegalne i podlega karze grzywny w wysokości do 1000 zł.
  • Tylko operator ma prawo do podłączenia do sieci własnych urządzeń aktywnych w ramach posiadanych pozwoleń.

  • Obecnie Orange nie świadczy usług pomiaru siły sygnału oraz instalacji urządzeń własnych dla klientów indywidualnych i małych firm oraz nie wydaje pozwoleń na tego typu urządzenia.

  • Dla klientów korporacyjnych przygotowywane są indywidualne rozwiązania dostosowane do specyfiki działalności.

  • Podłączenie urządzeń (nawet z homologacją) przez inne podmioty niż operator jest niezgodne z prawem telekomunikacyjnym.
  • Każde wykrycie korzystania z takich rozwiązań jest przez operatora zgłaszane do UKE. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Przesyłam linka do strony UKE  na temat Szkodliwe wzmacniacze GSM https://bip.uke.gov.pl/ostrzezeniawyroby-niezgodne/szkodliwe-wzmacniacze-gsm,1.html

@NiyaHimejeśli występują takie działania to musisz  zgłosić  to operatorowi Orange na infolinii *100 lub  510 100 100 (połączenie bezpłatne dla klientów Orange)

Zerknij do tych linków

Pozdrawiam 🙂

 

 


 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5499
  • 22156
  • 181

Zakłócenia Sieci, Problem z Sygnałem Sieci Komórkowej, LTE, i sieci bezprzewodowej Wi-Fi

@NiyaHime 

Zgłaszasz dwa problemy, dobrze rozumiem?

Z jednej strony masz problem z zasięgiem sieci komórkowej w domu, tak?

Z drugiej strony masz też światłowód i z nim też jest problem, tak?

To są dwie zupełnie niepowiązane sprawy.

Co do sieci komórkowej to powodów może być wiele, ale najczęstszym jest jakiś problem z BTS. Można to zgłaszać, można dalej diagnozować (jeśli masz ochotę), ale wiele z tym zrobić nie można bo umowy mobilne nie gwarantują jakości połączeń.

Zupełnie inaczej wygląda kwestia światłowodu. Tutaj umowy jak najbardziej gwarantują jakość połączeń. Jeśli jest ona niezgodna z umową można, a nawet należy to reklamować do skutku. Aby taka reklamacja miała szanse powodzenia trzeba udowodnić rozbieżność międy umową a stanem faktycznym. Na początek proponowałbym pokazanie parametrów łącza w modemie i wyników pomiaru prędkości z pro.speedtest.pl.

 

PS. Nie jestem pewien czy poprawnie rozpoznałem BTS z Twojego linku, ale czy jesteś pewien że ten BTS który widzisz za oknem ma w ogóle nadajniki Orange? Do sprawdzania sytuacji w lokalnym eterze najlepiej nadaje się apka NetMonster - tam sprawdzisz co naprawdę dzieje się w Twojej okolicy: które nadajniki nadają, dla kogo i co właściwie.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 19
  • 0

Zakłócenia Sieci, Problem z Sygnałem Sieci Komórkowej, LTE, i sieci bezprzewodowej Wi-Fi

Zgłaszam jeden problem, problem zakłóceń... po prostu problem wydaje się dotykać zarówno sieci komórkowej jak i fali radiowych odbiorników i nadajników Wi-Fi, dla mnie jest to problem powiązany...
Brak sygnału sieci łączy się bezpośrednio z problemem braku internetu (jesli w tym przypadku zależy mi lub komuś w bloku na danych komórkowych czy LTE...)

O światłowodzie wspominam, z faktu, że po kablu problem nie występuje, wiec nie występuje problem z usługą jako taką (dostępową ani techniczną)... tylko z korzystaniem w aspekcie bezprzewodowym (radiowym), fale z routerów Wi-FI są to fale radiowe, także nie jest to osobna sprawa jeśli dotyka ich ten sam problem. 


A także wspominam o tym... bo rozwiązaniem (alternatywnym/tymczasowym) byłoby chociażby VoLTE ale nie w sytuacji gdy coś zakłóca zarówno sygnał sieci komórkówej jak i sieci bezprzewodowej (Wi-Fi) także innego operatora/dostawcy... nie jestem więc ostatecznie ani alternatywnie korzystać z żadnych usług telefonii komórkówej... 

Załączam Screena z podanej przez Ciebie Appki, nie wiem czy to coś pomoże... choć wydaje mi się, że możesz mieć rację... łączy mnie z innym nadajnikiem który jest nieco dalej (1,1km ode mnie) wydaje mi się jednak, że to wciąz nie jest dystans w którym by była aż taka padaka... 

1684532588469.jpg
1684533014573.jpg



Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 17
  • 75
  • 1

Zakłócenia Sieci, Problem z Sygnałem Sieci Komórkowej, LTE, i sieci bezprzewodowej Wi-Fi

LTE800 to pasmo zasiegowe, do tego slabe parametry sygnalu tego LTE 800. Pokaz speedtest, napewno upload bedzie wiekszy od downloadu, oznacza to zapchane nadajniki 

@Edit 

Parametry sygnału GSM i ich przełożenie na pracę urządzenia:

Pokaż szczegóły
Parametry sygnału GSM i ich przełożenie na pracę urządzenia:

RSRP (dBm) - (Reference Signal Receive Power {Received Power of the Reference Signal}) - miara mocy sygnału
Wskazania urządzeń -> od −140 do −44 dBm
więcej niż -79dBm [więcej niż RSRP62] - bardzo dobrze blisko BTS-a
od -80dBm do -90dBm [RSRP61 - RSRP51] - dobrze
od -91 do -100 [RSRP50 - RSRP41] - trzeba pomyśleć o zmianie położenie modemu/routera lub zakupie anteny
mniej niż -100 [mniej niż RSRP40] - bardzo źle praktycznie nie da się pracować.

RSRQ (dB) - (Reference Signal Received Quality) - miara jakości sygnału
Zakres wskazań - od −19.5dB do −3 dB

więcej niż -9dB - bardzo dobrze, blisko BTS-a
od -10dB do -15dB - dobrze
od -16dB do -20dB - trzeba pomyśleć o zmianie położenie modemu/routera lub zakupie anteny
poniżej -20dB - bardzo źle praktycznie nie da się pracować.

SINR (dB) - (signal-to-interference-plus-noise ratio) - miara jakości sygnału użytkowego w stosunku do zakłóceń szumu

więcej niż 21dB - bardzo dobrze blisko BTS-a
od 13dB do 20dB - dobrze
od 0dB do 12dB - trzeba pomyśleć o zmianie położenie modemu/routera lub zakupie anteny zewnętrznej
mniej niż 0dB - bardzo źle praktycznie nie da się pracować.

RSSI (dBm) - (Received Signal Strength Indicator) - miara pomocnicza; wskaźnik siły odbieranego sygnału włącznie z zakłóceniami przez co słabo przekłada się na moc sygnału użytecznego dostarczanego do użytkownika; większa aktywność transferu danych, większe RSSI

więcej niż -57dBm
od -58dBm do -79dBm
od -80dBm do -96dBm
mniej niż -96dBm


Łaczy ci sie z tym bts, ktory ma wszystkie pasma od 800 do 2600. Mozliwe że nie nadaja w twoja strone.

Co dziwne na btsearch,praktycznie kazdy nadajnik w Płocku jest full opcja. Mozliwe ze ktos zakłóca

 

bts.png

 


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 19
  • 0

Zakłócenia Sieci, Problem z Sygnałem Sieci Komórkowej, LTE, i sieci bezprzewodowej Wi-Fi

Dziękuje Ci bardzo za opisanie parametrów... ma to sens.

Po odejściu dopiero kilkadziesiat metrów od bloku dopiero sygnał staję się lepszy ale dalej lubi sobie "szaleć" tak jakby bardzo szybko zmieniał nadajnik z którego korzysta albo coś zakłócało jego prace i musiał się łączyć na nowo lub cały czas sprawdzał z czym sie połączyc i szaleje... są akcje powiedzmy już 200-300 metrów od bloku, że sobie skacze 1 kreska i trzy... trzy... i jedna... i dopiero po odejsciu naprawdę daleko jest full i jest okej... takze problem się wydaje się być lokalny...

Wierzyć mi się nie chcę, że jest to wina BTS'a tymbardziej, że no tak jak mówie... nie jest to jakaś najgorsza wiocha... 

Nie wiem gdzie i do kogo z tym uderzyć...
Wydawało mi się też ze korzystam z tych nadajników co są bliżej bo jest ich tutaj dosyć sporo... choc wychodzi na to ze nie należa do Orange, ale nawet jeśli... to problemy są tu zarówno z Play jak i Plusem z tego co wiem od sasiądów... a nawet jeśli... to znajduje sie w takim miejscu ze w sumie z każdej strony coś do mnie leci... więc ten sygnał powinien chyba jednak super być... tymbardziej ze jak tak piszecie i z tego co po miescie chodze, wszedzie mam fulla, tylko nie tu u siebie... więc musi coś być na rzeczy... 

Nie wiem do kogo z tym uderzyć... myślicie ze jak się przejde z tym do Salonu Orange to mnie w ogóle będą chcieli słuchac?



Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 527
  • 1899
  • 13

Zakłócenia Sieci, Problem z Sygnałem Sieci Komórkowej, LTE, i sieci bezprzewodowej Wi-Fi

Takie sprawy najlepiej zgłaszać do UKE, od tego oni są, mogą komuś zlecić badanie zakłóceń itd.
Niestety może być tak że nadajników w okolicy jest za dużo i telefon głupienie, przełącza się bez przerwy lub zakłócają się wzajemnie... ale tutaj powinni przed uruchomieniem nadajnika to sprawdzać.

 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5499
  • 22156
  • 181

Zakłócenia Sieci, Problem z Sygnałem Sieci Komórkowej, LTE, i sieci bezprzewodowej Wi-Fi


@NiyaHimenapisał(-a)

...

problem wydaje się dotykać zarówno sieci komórkowej jak i fali radiowych odbiorników i nadajników Wi-Fi, dla mnie jest to problem powiązany
...
 fale z routerów Wi-FI są to fale radiowe, także nie jest to osobna sprawa jeśli dotyka ich ten sam problem. 
...


To jednak są inne zakresy częstotliwości. Bardzo wątpię żeby był tu jakiś wspólny mianownik. Stan eteru w pasmach WiFi sprawdzisz np. apką WiFiAnalyser, będzie widać czy jest duży tłok i czy sieci sobie przeszkadzają. Takich szczegółów technicznych jak NetMonster co prawda nie pokazuje, ale daje jakiś tam ogląd sytuacji. W bloku jest całkiem możliwe że WiFi będzie działać słabo, niestety - nawet bez żadnych nielegalnych nadajników. Zakłócanie WiFi może być nawet spowodowane uszkodzonym lub źle skonfigurowanym elementem zupełnie innej elektroniki - przykładem może być port USB3.0 który, jeśli jest nieekranowany, potrafi całkowicie zneutralizować WiFi na 2,5GHz. Inny przykład interferencji to radary pogodowe - choć tu akurat to zakłócanie idzie raczej "w drugą stronę".

Generalnie WiFi to bardzo zawodna technologia, podatna na zakłócenia.

Rozwiązaniem jest praca na łączach kablowych.

 

A co do sieci komórkowych: w budynkach zasięgi zawsze są słabe (jeśli budynek nie jest specjalnie skonfigurowany pod obsługę sieci komórkowej).

U mnie w domu zasięg Orange jest najczęściej taki:

j131_0-1684577513572.png

I nic mi nie zakłóca, po prostu nadajnik jest za górką, do tego ściany domu i efekt końcowy jest j.w. Wyjście na zewnątrz poprawia sytuację (choć nie jest to poprawa dramatyczna). Natomiast mimo takiego stanu rzeczy da się w miarę normalnie rozmawiać przez telefon.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2082
  • 11723
  • 52

Zakłócenia Sieci, Problem z Sygnałem Sieci Komórkowej, LTE, i sieci bezprzewodowej Wi-Fi

@NiyaHime pewnie widzisz nadajnik BTS innego operatora, sygnał LTE na 100% odbierasz odbity od bloków, dlatego takie skoki sygnału, problem nie do rozwiązania, w blokach na 50% jest problem z zasięgiem 4G/ LTE jedynie 2G GSM będzie ok, na 100% nikt nie zakłóca, bo operator dawno by to wyłapał, ale można zgłoszenie zrobić, dla zasady, co do wi-fi z routera, to w bloku są setki takich urządzeń i zakłócają się nawzajem, pasmo 2,4GHz jest najbardziej oblegane, więc warto korzystać z 5GHz, to pewnie będzie kosztowne, ale to jedyne lekarstwo.


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 527
  • 1899
  • 13

Zakłócenia Sieci, Problem z Sygnałem Sieci Komórkowej, LTE, i sieci bezprzewodowej Wi-Fi

Czytałem o sytuacji gdzie lampa uliczna powodowała takie zakłócenie że odbiór telewizji naziemnej był niemożliwy., nie wiem jak to jest w przypadku LTE.
Co do wi-fi, faktycznie na osiedlu prawdopodobnie może być problem z pasmem 2,4GHz... nawet BT może to zakłócać gdyż też działa na 2,4GHz. Jedynym wyjściem jest przejście na 5GHz.
Na Windows masz program np. wi-fi Analyzer, pokazuje wszystkie sieci w okolicy na 2,4 i 5Ghz.

Ps. Bratanek musiał zrezygnować z myszy bezprzewodowej na 2,4GHz bo coś jemu zakłócało łączność u mnie mysz bezprzewodowa działa dobrze a mieszkamy z tym samym domu 😉