Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Warunki techniczne budynku/bloku wielorodzinnego do zrobienia przyłącza

ROZWIĄZANE

Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 7
  • 54
  • 0

Warunki techniczne budynku/bloku wielorodzinnego do zrobienia przyłącza

Cześć.

 

Od kilku miesięcy na moim osiedlu jest światłowód Orange. Wykonawcą była firma Światłowód Inwestycje. Póki co podłączono dwa bloki. Rozmawiając z tamtejszą administracją jednego z bloku dowiedziałem się że sami z siebie bez żadnych petycji/wniosków, bez POPC - zrobili przyłącze w bloku, oczywiście po wcześniejszej konsultacji ze wspólnotą. Nie mam danych, czy ktoś zgłaszał zapotrzebowanie na światłowód w owym budynku (wg wyszukiwarki UKE - nic nie było zgłaszane).

 

Moje pytanie brzmi następująco - czy blok musi spełniać jakieś specjalne wymagania techniczne (budowlane) względem instalacji przyłącza? Zdaje sobie sprawę, że to nie wygląda jak pociągniecie ze studni kablowej do bloku elewacyjnej zbiorowej skrzynki abonenckiej (za czasów TPSA jeszcze). Chciałbym po prostu się rozeznać zanim będę zachęcał mieszkańców (sąsiadów) mojego bloku do podpisania petycji do Orange o zrobienie przyłącza, aby starania nie poszły na marne i czy w ogóle warto próbować bo np coś w konstrukcji budynku będzie brakować/przeszkadzać. 

 

Mam nadzieję, że moje pytanie nie jest kłopotliwe i mam nadzieję na pomoc z Waszej strony.

Pozdrawiam.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Warunki techniczne budynku/bloku wielorodzinnego do zrobienia przyłącza

@Adahu  ta samą drogą doprowadzą główna nitkę światłowodu i założą puszkę OPP. Od niej w zależności od projektu będą podłączać poszczególne lokale. Muszą to zrobić dla wszystkich lokali..pojedyncza instalacja nie wchodzi w grę

Do tego potrzebne są zgody administracji lub wszystkich lokatorów i projekt. Najlepiej złożyć jednorazowo wszystkie wnioski o przyłączenie, aby ilość chętnych była jak największą i przez to opłacalne będzie doprowadzenie inwestycji do skutku 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

20 ODPOW. 20

Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2319
  • 9662
  • 82

Warunki techniczne budynku/bloku wielorodzinnego do zrobienia przyłącza

Hej @Adahu 

znalazłem coś takiego Jak podłączyć światłowód w bloku? Co warto wiedzieć? przesyłam linka https://www.nexera.pl/pl/articles/jak-podlaczyc-swiatlowod-w-bloku-co-warto-wiedziec-122720854

Moze coś to pomoże

Pozdrawiam 🙂


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 7
  • 54
  • 0

Warunki techniczne budynku/bloku wielorodzinnego do zrobienia przyłącza

Cześć @Pablo5 

 

 

Ech, niestety tak jak podejrzewałem. Garaż lub piwnica. W moim archaicznie konstrukcyjnie bloku nie ma piwnic ani tym bardziej garaży. Czyli cytując klasyka "brak możliwości technicznych" jak za TPSA. 

Szkoda że mieszkam bliżej Warszawy aniżeli Płocka np, gdzie Nexera ma zasięg usług., to może nie byłbym uzależniony od Orange jako głównego światłowodowego ISP w okolicy.

 

Niemniej dziękuję za rzucenie trochę światła na te zagadnienie.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Warunki techniczne budynku/bloku wielorodzinnego do zrobienia przyłącza

@Adahu moim skromnym zdaniem to nie ma jakiś szczególnych wymagań co do wykonania przyłącza światłowodowego (poza zgodą administracji/wspólnoty). Firma wykonuje przyłącze do budynku, montuje skrzynkę rozdzielczą w piwnicy lub na klatce schodowej, następuje odbiór, zasilenie tejże skrzynki i od tego czasu poszczególne lokale mogą zostać podłączane do niej. Wcześniej oczywiście trzeba zgłosić chęć podłączenia budynku do usługodawcy.

Edyta:

Brak piwnic czy garaży nie wyklucza wykonania przyłącza, jak napisałem wyżej skrzynki główne są montowane również na klatkach schodowych (tak jest u mnie w budynku).


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2319
  • 9662
  • 82

Warunki techniczne budynku/bloku wielorodzinnego do zrobienia przyłącza

@Adahu  możecie tez  napisać petycję ze jesteście zainteresowani światłowodem od Orange. Był kiedyś taki temat na forum Nasz Orange. Prześle linka albo wzór jeden członków forum Nasz Orange ta przykładowa petycję napisał. To możesz napisać taką petycje. Podajesz:
1. W prawym górnym rogu miejsce i datę przygotowywania pisma;
2. Adresata petycji, czyli Orange Polska S.A. + adres
3. Formułujesz prośbę np.
"My, niżej podpisani, mieszkańcy bloku (adres zamieszkania bloku, osiedla/ulic XYZ zwracamy się z uprzejmą prośbą o przyłączenie naszego bloku wielorodzinnego do światłowodu i umożliwienia korzystania z usług świadczonych z wykorzystaniem wyżej wymienionej technologii przez Orange Polska S. A.
4. Umotywowanie prośby, argumenty dlaczego chcecie podłączenia światłowodu;
np. Bardzo niskie prędkości internetu świadczonego na łączach miedzianych w technologii ADSL i/lub VDSL uniemożliwiają nam swobodne i na satysfakcjonującym poziomie korzystanie z usług internetowych. Umożliwienie codziennego korzystania ze światłowodu znacznie poprawi nam jakość usług sieciowych oraz pozwoli na świadczenie mieszkańcom wysokiej jakości telewizji oraz telefonii w technologi VOiP. Ponadto gospodarstwa domowe zyskają możliwość korzystania z całego wachlarza usług konwergentnych na najwyższym poziomie oferowanych przez Orange Polska S. A. dla klientów indywidualnych.
5. Sformułowanie nadziei na pozytywne rozpatrzenie petycji przez Orange;
np. Prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszej petycji.
6. Podpis prośby przygotowującej pismo;
np. Z poważaniem/w imieniu mieszkańców osiedla,
XYZ
7. Podpisy osób popierających petycję.

Wysyłasz tą petycję na adres korespondencyjny Orange:

Orange Polska S.A.

ul. Jagiellońska 34, 96-100 Skierniewice

Dział Inwestycji i planowania.
z prośbą o odpowiedź.

Najlepiej wysłać tą petycję  listem poleconym

Podsyłam linka https://nasz.orange.pl/t5/Internet-domowy/Petycja-Pismo-oraz-mo%C5%BCliwo%C5%9Bci-pod%C5%82%C4%85cze...

Trochę to zmodyfikowałem. Możesz to zmodyfikować ale mi się wydaje że jest to bardzo dobrze napisane i umotywowane.  

Możecie też  jako mieszkańcy bloku każdy z osobna zgłosić zapotrzebowanie na usługę światłowodową na następujących stronach https://wyszukiwarka.uke.gov.pl/ i w prawym rogu nacisnąć zgłoś popyt na światłowód i czego podać miejscowość i jaką chcesz prędkość internetu.

Tutaj jest link do strony https://www.orange.pl/view/mapazasiegu?footerlink=true&_ga=2.91124186.137881156.1555393363-119588773... Gdzie można wpisać adres zamieszkania i jeśli nie będzie dostępny w bazie to z boku będzie informacja wyślij zgłoszenie. Trzeba wejść i wypełnić zgłoszenie. Także tutaj może zgłosić zapytanie o plan inwestycyjny: https://www.polskacyfrowa.gov.pl/strony/o-programie/dostep-do-szybkiego-internetu/

Nawet możesz nie wysyłać tylko online wypełnić wniosek i wyślij link sąsiadom aby online przesłali do Orange podsyłam linka https://www.orange.pl/zobacz/swiatlowod-zgloszenie

Pozdrawiam 🙂


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Warunki techniczne budynku/bloku wielorodzinnego do zrobienia przyłącza

@Adahu wymagań technicznych nie ma. Są natomiast wymagania prawne. Jako wspólnota lub zarządca działający w imieniu wspólnoty musicie wyrazić zgodę na udostępnienie nieruchomości. Wszystkie stosowne papiery prześle Wam pracownik Orange. Oczywiście jeśli Wasz blok jest na liście planów inwestycyjnych. W przeciwnym razie nikt do Was nie będzie się zwracał. Blok bez podpiwniczenia? Cóż to za dziwoląg budowlany?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Warunki techniczne budynku/bloku wielorodzinnego do zrobienia przyłącza

@Adahu Sprawa jest prosta jeśli do tego budynku jest dociągnięta infrastruktura kablowa Orange. Cudów nie ma, jakoś musieli to podłączyć. Wszystko zależy od tego czy budynek ma nawiązanie do sieci telekomunikacyjnej w okolicy i swój własny numer techniczny w Orange.

Jeśli jest podejście kanalizacją teletechniczną, to tą samą trasą dołączy się i zakończy skrzynką OPP światłowód. Czy w bloku (nie wiem ile mieszkań i czy słowo "blok" jest kompatybilne z tym co ja mam na myśli) istnieją szachty kablowe, rurki, piony czy cokolwiek umożliwiające rozprowadzenie sieci od wymienionej wcześniej skrzynki OPP? Jak wygląda wejście z instalacjami do poszczególnych lokali?

Co na to administrator i pion techniczny obiektu? Może i ich zainteresować tematem, bo ich zgoda będzie potrzebna?

Podaj może adres bloku, a zerkniemy na podbudowę.

Pisać trzeba, ale świadomie, nie ogólnie.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Warunki techniczne budynku/bloku wielorodzinnego do zrobienia przyłącza


@mardernapisał(-a)

 Blok bez podpiwniczenia? Cóż to za dziwoląg budowlany?


@marder  spotkałem się z czymś takim, na tzw. "gruntach trudnych" po prostu wylewana jest gruba płyta żelbetowa (fundamentowa) i na niej stawiany budynek bez podpiwniczenia.


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 7
  • 54
  • 0

Warunki techniczne budynku/bloku wielorodzinnego do zrobienia przyłącza

Cześć! 🙂

Dziękuję każdemu kto się zainteresował tematem - nie spodziewałem się takiego odzewu.

 

@agat13 

Jedyna znana mi instalacja to tylko skrzynka na kable miedziane (nie wiem czy tak to fachowo się nazywa) biegnąca rurą z oddalonej od bloku około 15 metrów studni kablowej zamontowana jeszcze za czasów TP SA. Ze względu na to że owa skrzynka jest na posesji ówczesny lokator (bowiem znajduje się ona na elewacji, z posesją ogrodzoną płotem) została pomalowana przez niego na kolor elewacji, przez co numer na skrzynce jest niewidoczny. W załączniku zdjęcie owej skrzynki. Z tej skrzynki są wyprowadzone pary kabli miedzianych (?), do poszczególnych gospodarstw. Ja osobiście mam instalacje pociągniętą ze słupa bezpośrednio do mieszkania z gniazdem abonenckim. Więcej danych technicznych nie znam.

 

Lokalizacja mojego bloku to Leszno 05-084, ul. Fabryczna 12.

 

Nadmienię iż bloki o których wspomniałem w pierwszym poście które posiadają światłowód, mają numery 4 i 6. Studnia kablowa bloku nr 4 jest w linii prostej (około 25m) połączona ze studzienką do bloku nr 12.

 

@slav72 

Powiem szczerze nie wiedziałem, że jest możliwość instalacji głównego przyłącza blokowego na klatce schodowej. Generalnie cała konstrukcja tego bloku jest specyficzna - od zachodniej strony dostęp do mieszkań z klatek schodowych, od wschodniej bezpośrednie wejście do mieszkań, w tym między innymi moje w centralnej części budynku.

 

Osobiście zgłaszałem zapotrzebowanie ze strony Orange i otrzymałem nr zgłoszenia. Ostatnia wiadomość nt. światłowodu dostałem 12.02.2023 (screen w załączniku) lecz jestem prawie pewny że będzie odmowa. Zgłaszałem również na stronie UKE zapotrzebowanie - po za mną jeszcze z tego co widziałem kilka dni temu z mojego bloku zgłoszeń do UKE łącznie z moim jest łącznie chyba 4.

 

Jeśli będą jeszcze potrzebne jakieś dodatkowe informację, postaram się je uzyskać i odpowiedzieć w miarę możliwości.

 

sms-orange(2).jpglokalizacja(1).jpgskrzynka_TPSA(1).jpg

________________
* Wstawiłem grafikę dodaną jako załącznik, oraz ukryłem numer zlecenia w grafice – moderator Michał


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Warunki techniczne budynku/bloku wielorodzinnego do zrobienia przyłącza

@Adahu  ta samą drogą doprowadzą główna nitkę światłowodu i założą puszkę OPP. Od niej w zależności od projektu będą podłączać poszczególne lokale. Muszą to zrobić dla wszystkich lokali..pojedyncza instalacja nie wchodzi w grę

Do tego potrzebne są zgody administracji lub wszystkich lokatorów i projekt. Najlepiej złożyć jednorazowo wszystkie wnioski o przyłączenie, aby ilość chętnych była jak największą i przez to opłacalne będzie doprowadzenie inwestycji do skutku