Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange ma nawięcej nadajników podłączonych do światłowodu - analiza


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1500
  • 6497
  • 43

Orange ma nawięcej nadajników podłączonych do światłowodu - analiza

Postanowiłem porównać sieci MNO na podstawie danych udostępnionych przez UKE. Postanowiłem że zweryfikuję ile radiolinii mają operatorzy. Oczywiście im mniej tym lepiej, jeżeli nie radiolionia to stacja zasilana jest światłowodem. Na początek parę odnośnie ilości nadajników - najwięcej ma Orange i T-Mobile bo około 12000, potem Play z około 10000 a na końcu Plus około 8000. Oczywiście stacje bazowe to nie wszystko, istotne jest jakie systemy ma stacja (zdarzają się jeszcze tylko 3G ale umówmy się że to marginalne przypadki i LTE mają niemal wszystkie stacje). Dochodzi do tego również agregacja pasm i częstotliwości jednak ja skupię się tak jak wspomniałem na tym co jest przed stacją bazową a nie po. Czyli dosył. Użyłem pliku z wykazem linii radiowych w Polsce ze stycznia 2023.

Ile radiolinii mają poszczególne sieci?

Orange: 13700 (w styczniu 2022 było to 13526, 

T-Mobile: 30103 (w styczniu 2022 było to 29921, 

Play (P4): 25614 (w styczniu 2022 było to 23

Plus (Towerlink Poland Sp. z o.o.): 23462

 

Teraz trochę grafik. Niestety nie mogę pokazać całej Polski ponieważ dane dość długo się ładują lub nie ładują się w całości do Google Earth, jednak myślę że graficzny wykaz radiolinii tego samego obszaru tylko potwierdzi to Orange stara się możliwie najwięcej stacji podłączyć do światłowodu. Postawnowiłem wybrać obszar gdzie będzie Warszawa i jeszcze jedno duże miasto jakim jest Łódź. Oto radiolinie

Orange:

tolek_0-1676146429371.png

T-Mobile:

tolek_1-1676146494151.png

Play:

tolek_2-1676146543236.png

Plus:

tolek_3-1676146668547.png

Inna cześć Polski i jak wyglądają radiolinie wszystkich operatorów na jednej grafice:

tolek_4-1676147984795.png

 

To jeszcze rzut na Kraków i wykaz radiolini wraz z wykazem nadajników (ze stycznia) - tutaj widać nadajniki bez radiolinii -

Orange:

tolek_7-1676148471127.png

 

T-Mobile:

tolek_6-1676148405857.png

Play:

tolek_8-1676148549796.png

Aero2/Polkomtel:

tolek_9-1676148707657.png

 

Z Excela można wyczytać bardzo dużo ciekawych danych, np. używanego sprzętu - nie wiem dlaczego np. opłaca się utrzymywać sprzęt w ilości przykładowo 2 sztuk w całej sieci. A być może nie opłaca się go wymieniać. Lub że istnieją radiolinie z modulacją np. max 2 x 5000 Mbps i ma je Orange (2432 sztuki). 

Ostatnio dla testów w trasie (około 130 km) pobierałem pliki na telefonie aby przetestować zachowanie się sieci i zero problemów, cały czas w LTE. Czasami pobieranie na chwilę pauzowało ale automatycznie pobierało się dalej - przy zmianie nadajników było takie zachowanie i prawdopodobnie działo się tak na nadajnikach podłączonych radioliniami (cały czas miałem uruchomiony NetMonster aby obserwować sieć). 

14 ODPOW. 14

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5540
  • 22441
  • 185

Orange ma nawięcej nadajników podłączonych do światłowodu - analiza

@tolek 

Wszystko to bardzo ładnie ale czemu piszesz że radiolinie są gorsze niż światłowód? Wydaje mi się że jednak nie jest to takie proste.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18634
  • 53355
  • 721

Orange ma nawięcej nadajników podłączonych do światłowodu - analiza

@tolekciekawy opis i porównanie z konkurencją.

@j131 jeżeli brane są pod uwagę warunki pogodowe, to na radiolinię ma większy wpływ niż na światłowód. Wtedy radiolinie są gorsze niż światłowód.

 

 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1500
  • 6497
  • 43

Orange ma nawięcej nadajników podłączonych do światłowodu - analiza

@j131 uważam tak dlatego że mnóstwo radiolinii ma przepustowość kilkuset Mbps. Z jakiegoś powodu Orange chwalił się że większość stacji jest podłączonych do światłowodu. Wydaje mi się również że zwiększenie dosyłu światłowodem jest o wiele prostsze niż radiolinią (nie wymaga zezwoleń, być może jest to dodatkowo płatne pasmo jeżeli chodzi o radio?). 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18634
  • 53355
  • 721

Orange ma nawięcej nadajników podłączonych do światłowodu - analiza

Podłączenie do stacji bazowej światłowodu, czy radiolinii wymaga pozwolenia. W przypadku światłowodu muszą być pozwolenia na jego położenie, naniesienie na mapy geodezyjne. Tu opłata jednorazowa. W przypadku radiolinii jest opłata za dzierżawę częstotliwości, która trzeba ponosić co jakiś czas i odnawiać pozwolenia.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1500
  • 6497
  • 43

Orange ma nawięcej nadajników podłączonych do światłowodu - analiza

Tak bardzo w skrócie to chodzi o pojemność sieci. 


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 66
  • 257
  • 1

Orange ma nawięcej nadajników podłączonych do światłowodu - analiza

Może też chodzi o:

1. łatwość rozbudowy szybkości przesyłu po światłowodzie, cena szybszych urządzeń też jest niższa per Gbps

2. Jak jest burza to światłowód "wytrzyma" bezpośrednie uderzenie i nic się nie rozejdzie na drogie urządzenia. Przy radiu są zabezpieczenia, ale już tak różowo nie jest.

3. Radio potrzebuję więcej energii aby na tą samą odległość przesłać tą samą ilość danych. Szczególnie jak są opady śniegu/deszczu czy po prostu mgła.

4. No i last but not least - bezpieczeństwo. Bardzo kosztownie, trudno i w niezauważalny sposób jest podsłuchać transmisję przez światłowód. Słuchanie radia to tez nie jest bułka z masłem, ale można stać "w lesie" i włamywać się.

Radiolinia pomimo swoich wad wygrywa szybkością i ceną instalacji, lecz TCO jest na korzyść światłowodu. Szczególnie jak  popatrzymy, że operatorzy mają cykl rozliczeniowy nawet 10 lat i więcej.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2572
  • 9220
  • 46

Orange ma nawięcej nadajników podłączonych do światłowodu - analiza

@tolek fajnie to przedstawiłeś tylko nie rozumiem czemu to ma służyć? Jako ciekawostka dla forumowiczów czy jak?


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5432
  • 17884
  • 186

Orange ma nawięcej nadajników podłączonych do światłowodu - analiza

@marder  skoro autor ( @tolek ) pisze, że porównał, to może jest to jakiś materiał informacyjny, dla tych, którzy swoje decyzje o wyborze dostawcy usług opierają nie tylko na cennikach ofert, zawartości jakichś pakietów ale także na stabilności zasięgu, stałości połączeń - np. dla osób, których praca jest w większości realizowana "w drodze".


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1500
  • 6497
  • 43

Orange ma nawięcej nadajników podłączonych do światłowodu - analiza


@mardernapisał(-a)

@tolek fajnie to przedstawiłeś tylko nie rozumiem czemu to ma służyć? Jako ciekawostka dla forumowiczów czy jak?


Czy Twoim zaniem udostępnianie danych z których skorzystałem do tej analizy ma sens? Być może to będzie dla Ciebie odpowiedź.