Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Jak zbudowana jest sieć POPC?

ROZWIĄZANE

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1457
  • 6306
  • 43

Jak zbudowana jest sieć POPC?

Zastanowiło mnie czemu na tej samej infrastrukturze dla tego samego adresu maksymalna dostępna prędkość w ofercie to jest 1Gbps lub 900 Mbps (to akurat szczegół) a można też znaleźć ofertę z maks 600 Mbps. I to ta różnica mnie zastanawia. 

Przykładowo w moim regionie sieć jest zbudowana przez Fiberhost. Gdzie zaczyna się sieć operatora który dzierżawi łącze? Czy jest to w OLT gdzie każdy operator ma już swoje urządzenia sieciowe czy jest to jeszcze gdzieś dalej? 

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13071
  • 53626
  • 624

Jak zbudowana jest sieć POPC?

@tolek  to 600Mb/sek wynika z umów miedzyoperstorskich , bo na każdej sieci można świadczyć tyle samo ( z wyjątkiem protez ostatniej mili). Każdy z nich posiada własną sieć szkieletową. I to o co pytasz zaczyna się właśnie na punktach styku tych sieci. Usługi jednego są kierowane do węzła, który jest punktem styku obu i przekierowywane za pomocą sieci i urządzeń sieciowych drugiego operatora. Cała sieć pasywna jest wtedy dzierżawiona. Stąd wynika umowa, że ograniczamy prędkość zgodnie z prawem konkurencji. Obcy nie może mieć więcej niż właściciel ..a jeśli właściciel nie ma własnego netu, oferty są podobne dla wszystkich operatorów 

Dodam jeszcze, że dzieje się tak tylko w POPC, gdyż do inwestycji własnych operatorzy nie muszą dopuszczać usług innych. To dobra wola i fakt, że np sami nie świadczą netu 

Operatorzy wzajemnie nie łączą sieci na poziomie OLT, ani OPP. Ten, który ma infrastrukturę w danym rejonie może ja dzierżawić, nigdy współdzielić. Jakby wtedy konserwacja wyglądała? Mogą układać sieci równolegle, ale każda będzie odrębną strukturą, co widzę w mojej miejscowości ( 3 różnych operatorów na jednym słupie i 3 OPP)

Przyszło mi do głowy jeszcze jedno ograniczenie. Na POPC i sieci innego operatora nie założysz usług ściśle biznesowych ( np Biznespakietu ze stałą adresacją IP) tylko protezę NeoBiznes 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

6 ODPOW. 6

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13071
  • 53626
  • 624

Jak zbudowana jest sieć POPC?

@tolek  to 600Mb/sek wynika z umów miedzyoperstorskich , bo na każdej sieci można świadczyć tyle samo ( z wyjątkiem protez ostatniej mili). Każdy z nich posiada własną sieć szkieletową. I to o co pytasz zaczyna się właśnie na punktach styku tych sieci. Usługi jednego są kierowane do węzła, który jest punktem styku obu i przekierowywane za pomocą sieci i urządzeń sieciowych drugiego operatora. Cała sieć pasywna jest wtedy dzierżawiona. Stąd wynika umowa, że ograniczamy prędkość zgodnie z prawem konkurencji. Obcy nie może mieć więcej niż właściciel ..a jeśli właściciel nie ma własnego netu, oferty są podobne dla wszystkich operatorów 

Dodam jeszcze, że dzieje się tak tylko w POPC, gdyż do inwestycji własnych operatorzy nie muszą dopuszczać usług innych. To dobra wola i fakt, że np sami nie świadczą netu 

Operatorzy wzajemnie nie łączą sieci na poziomie OLT, ani OPP. Ten, który ma infrastrukturę w danym rejonie może ja dzierżawić, nigdy współdzielić. Jakby wtedy konserwacja wyglądała? Mogą układać sieci równolegle, ale każda będzie odrębną strukturą, co widzę w mojej miejscowości ( 3 różnych operatorów na jednym słupie i 3 OPP)

Przyszło mi do głowy jeszcze jedno ograniczenie. Na POPC i sieci innego operatora nie założysz usług ściśle biznesowych ( np Biznespakietu ze stałą adresacją IP) tylko protezę NeoBiznes 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1457
  • 6306
  • 43

Jak zbudowana jest sieć POPC?


@agat13napisał(-a)

Każdy z nich posiada własną sieć szkieletową. I to o co pytasz zaczyna się właśnie na punktach styku tych sieci. Usługi jednego są kierowane do węzła, który jest punktem styku obu i przekierowywane za pomocą sieci i urządzeń sieciowych drugiego operatora. 


Jeszcze wrócę na chwilę to punktów wymiany. Bo to jest ciekawy temat. Sprawdzam punkty styku w różnych miejscach i bardzo często jest to 10 Gbps jeśli chodzi o operatorów. Facebook ma np. 100 Gbps tam gdzie operatorzy mają styki po 10 Gbps. I teraz mnie zastanawia jak to możliwe że 10 Gbps "wyrabia" przy setkach tysięcy klientów. Tym bardziej że TV często w ofercie jest jako streaming (przemnóżmy te kilka Mbps razy kilkanaście tysięcy klientów w danej chwili). Zdaję sobie sprawę że punktów styku jest wiele i zakładam że ruch jest rozkładany (trasowanie pakietów) ale mimo wszystko wydaje się przy takiej skali klientów te 10 Gbps nie powinno wystarczyć. Ale wystarcza więc zakładam że zbyt bardzo upraszczam sprawę. 🙂 I na logikę to firma która jest gospodarzem infrastruktury powinna mieć najwięcej styków z sieciami które dzierżawią łącze (domyślam się że może być też tak że punkt styku jest np. przez jakiegoś innego operatora (coś jak proxy) jeżeli jest to np. lokalny operator który chce oszczędzić)? 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13071
  • 53626
  • 624

Jak zbudowana jest sieć POPC?

@tolek Kiedyś otarłem się o problem inżynierii ruchu w Gdańsku...W przypadku znalezienia-wykrycia "wąskiego gardła" na danym węźle ruch przekazywany jest przez inne trasy (tak upraszczając) i stąd właśnie brak możliwości jasnego i konkretnego stwierdzenia którędy akurat dziś i w tym czasie zostały zestawione trasy pakietów i analizy np dla graczy...To się zmienia dynamicznie i zapanować nad tym z naszego poziomu nie sposób 🙂


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2525
  • 9050
  • 45

Jak zbudowana jest sieć POPC?


@toleknapisał(-a)I teraz mnie zastanawia jak to możliwe że 10 Gbps "wyrabia" przy setkach tysięcy klientów. 

To jest magia Panie 😄

Teraz już wiesz dlaczego niektórzy klienci dostają odpowiedź że w tej lokalizacji mogą mieć usługę max. 300MB/s


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 545
  • 1291
  • 2

Jak zbudowana jest sieć POPC?

a tutaj juz mowa o 50G-PON powolutku... 50 giga w dol, 20 giga w gore... ciekawe jak z dosylami, wymiana ruchu i ...jak w praktyce oraz co z zapotrzebowaniem energii na takka siec...


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5500
  • 22186
  • 182

Jak zbudowana jest sieć POPC?


@toleknapisał(-a)
...
TV często w ofercie jest jako streaming (przemnóżmy te kilka Mbps razy kilkanaście tysięcy klientów w danej chwili).
...

Na tym akurat przykładzie widać dlaczego Orange woli przesyłać TV multikastem: wtedy maksymalne obciążenie łącz zależy nie od liczby klientów, tylko od liczby kanałów. W każdej chwili.