Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Jak przyspieszyć założenie światłowodu ?


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2529
  • 9060
  • 45

Jak przyspieszyć założenie światłowodu ?


@agat13napisał(-a)

@marder  automatyczna tak, ale z ręki chyba nie. 


Ale jak z ręki? Login chyba masz zawsze ten sam a tylko hasło można zmienić. Jak login jest przypisany do maca twojego urządzenia i pójdziesz do kolegi i sobie tam wprowadzisz to centrala będzie widzieć że logujesz się z innego urządzenia to Cię nie przepuści.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 64
  • 318
  • 2

Jak przyspieszyć założenie światłowodu ?

Mylisz dwie rzeczy. Istotnie, Funbox nie będzie u kolegi działał (z jednym zastrzeżeniem), bo OLT go nie wpuści, ale nie na podstawie MACa czy loginu PPPoE, a numeru GPON SN (to m.in. dlatego nie można sobie kupić swojego routera GPON, ale nie tylko). GPON operuje w warstwie pierwszej i drugiej, żeby doszło do próby zestawienia tunelu PPPoE urządzenie klienckie musi być wpuszczone do sieci i to już się odbywa w warstwie trzeciej i wyżej. 

 

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja gdy klient ma zewnętrzny ONT. Wtedy to ONT się uwierzytelnia na OLT po swoim GPON SN i tutaj już podmiana loginu PPPoE (lub całego routera) bez problemu powinna zadziałać. Nie wiem co miałoby to na celu, ale technicznie się da. 

 

Tym jednym zastrzeżeniem, o którym wspomniałem, jest sytuacja, gdzie kolega mieszka na tyle niedaleko, że jest na tej samej gałęzi sieci PON. Wtedy OLT nie jest w stanie zauważyć, że ONT się przemieścił i wszystko zadziała. 

 

Tak nawiasem pisząc, to brak zgody na użycie własnych urządzeń klienckich GPON nie jest złośliwością operatorów wymierzoną w klientów, a złośliwością producentów infrastruktury sieciowej przeciwko operatorom. Producenci sprzętu celowo implementują pewne niuanse specyfikacji GPON w taki sposób, by końcówki konkurenta po prostu nie działały lub działały źle. 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2529
  • 9060
  • 45

Jak przyspieszyć założenie światłowodu ?

@pikerpl Tego właśnie nie byłem pewnien czy uwierzytelnienie odbywa się przez mac czy jak mówisz nr seryjny. W takim przypadku to już mogę Ci powiedzieć że ten kolega za daleko nie może od Ciebie mieszkać żeby na jego linii sobie swój sprzęt włączyć. Zazwyczaj jeden OLT obsługuje kilka ulic lub dzielnicę miasta.   


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1723
  • 8422
  • 64

Jak przyspieszyć założenie światłowodu ?

@marder Jaką w praktyce stosuje się maksymalną rozpiętość sieci?


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2529
  • 9060
  • 45

Jak przyspieszyć założenie światłowodu ?

@Samotnick Ja projektowałem sieć w jednym z miast wojewódzkich to długość optyczna do klienta nie przekraczała 2 km. Głównie związane jest to z budżetem mocy. Im dalej tym większe tłumienie. Oczywiście można zastosować mocniejszą wkładkę optyczną ale póki OLT-ów jest dużo w okolicy to nie ma takiej potrzeby. Zasila się klienta z tego który jest najbliżej.  


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1723
  • 8422
  • 64

Jak przyspieszyć założenie światłowodu ?

@marder Dzięki. Czyli kilkukrotnie mniej niż maksymalna dozwolona rozpiętość.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2088
  • 7670
  • 31

Jak przyspieszyć założenie światłowodu ?

rozpiętość to nie odległość od OLT